Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 3 Önemli İpucu!

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? Ne yapmanız gerektiğini bilirseniz, bir kedinin cinsiyetini kolayca belirleyebilirsiniz. Dişi kediyi, erkek kediden ayırt etmek zor görünebilir. Üstelik kedi, kısırlaştırılmışsa ya da henüz yavruysa cinsiyetini anlamak daha da zorlaşabilir. Ancak, bir kedinin cinsiyetini anlayabilmeyi sağlayacak belli başlı işaretler ve davranışlar vardır. Aslında önemli olan kedilerin cinsiyetinin yanı sıra, cinsiyeti belirlenen kedilerin kısırlaştırılması gerektiğidir.

Dişi veya erkek fark etmeksizin belirli bir olgunluğa erişen her kedi kısırlaştırılmalıdır. Yetişkin veya yavru bir kedinin cinsiyetini başarılı bir şekilde belirledikten sonra, onu kısırlaştırmak için iyi bir veterinere götürmelisiniz. Bu konuya başka bir içeriğimizde değineceğimiz için şimdilik es geçiyorum! Gel gelelim kedilerin cinsiyetini belirleme sorununa… Kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır diye merak ediyorsanız, okumaya devam edin.

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? - shuayip.com
Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? – shuayip.com

Kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır?

1. Yavru kedilerin cinsiyetini belirlemek

Yavru kedinin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Yeni bir yavru kedi sahiplendiyseniz muhtemelen yalnızca birkaç haftalıktır. Yeni doğan minik yavru kediler, henüz olgunlaşmadıkları için cinsiyetlerini belirlemek neredeyse imkansızdır. Ancak 6 veya 8 haftalık olduklarında cinsel organları görsel olarak daha belirgin hale gelir. Bununla birlikte, normalde erkek kedilerin cinsel organı asla görülmez.

Dolayısıyla sahibinin skrotumu hissetmesi veya görmesi olası değildir. Bu nedenle, cinsel organın veya testisin eksikliği, yavru kedinin dişi olduğunun bir göstergesi değildir. Çünkü onu göremiyor olmanız, cinsel organın olmadığı anlamına gelmez.

Yavru kedilerin veya kısırlaştırılmış kedilerin cinsiyetini belirlemek için genellikle “noktalama işaretleri” kullanır. Nasıl mı? Önce kedinizin kuyruğunu nazikçe kaldırmanız gerekir. Bu esnada kedinin başını okşayın ve onu sevin. Bir süre sonra mırlamaya ve kuyruğunu kendiliğinden kaldırmaya başlayacaktır. Sonrasında ise şu adımları takip edin:

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? - shuayip.com
Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? – shuayip.com

Dişi kediler: 

Bir dişi kedinin genital bölgesine, kuyruğunun hemen altındaki alana bakıldığında, vajina bölgesinin anüsün altındaki uzun yarığı ile baş aşağı bir ünlem işareti (!) gibi görünecektir. Anüs ve vajina arasında tipik olarak yaklaşık yarım santim mesafe vardır. Yavru kedilerde bu mesafe daha yakın olabilir ve anüs ile vajina iki nokta gibi görünebilir.

Erkek kediler: 

Erkek kedilerin anüs ile penis arasında testisler ortada olacak şekilde daha büyük bir ayrımı vardır. Bu açıklıkların her ikisi de yarıklardan veya çizgilerden çok noktalar, daireler veya iki nokta üst üste (:) gibi görünür.

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? - shuayip.com
Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? – shuayip.com

2. Yetişkin kedilerin cinsiyetini belirlemek

Yetişkin kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Veyahut da kısırlaştırılmış kedilerin cinsiyeti nasıl anlaşılır? Yetişkin bir kedi için de yavru kedilerde kullanılanla aynı cinsiyet belirleme tekniğini kullanılabilir. Bu genellikle hem kısırlaştırılmış hem de “bütün” kediler için işe yarayan bir yöntemdir. 

Bununla birlikte, bir evcil hayvan kısırlaştırılmamış ise hem görünüşe hem de davranışa göre cinsiyetini belirlemek daha kolay olacaktır. Kediler kısırlaştırıldıktan sonra cinsiyetler arasında bariz bir davranış farkı yoktur; belirgin farklılıklar muhtemelen bireysel kedi mizaçları ile ilgilidir.

Kısırlaştırılmamış kediler: 

Kısırlaştırılmamış erkek kediler, belirgin testislere sahiptirler. Ayrıca olgunluğa eriştiklerinde başlayan benzersiz davranışları vardır. Kısırlaştırılmamış erkek kediler daha aktif ve agresif olma eğilimindedirler. Ek olarak idrar püskürtme yoluyla bölgelerini işaretleme olasılıkları daha yüksektir. Yani evin belirli noktalarına içgüdüsel olarak idrar bırakabilirler.

Kısırlaştırılmamış bir dişi kedi, kabaca iki haftada bir kızgınlığa girer. Bu süre zarfında, bir eş bulmaya çalışırken davranışları büyük ölçüde değişebilir. Kızgınlık döneminde dişi kediler genellikle daha fazla dikkat ister ve normalde sessiz olsalar bile bu dönemde sesli sesli miyavlamaya, mırlamaya ve acı çekiyormuş gibi davranmaya başlayabilirler.

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? - shuayip.com
Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? – shuayip.com

Kısırlaştırılmış kediler: 

Kısırlaştırılan dişi kedilerin cinsiyetleri yine ünlem işareti “!” gibi görünecektir. Ancak yetişkin bir dişi sahiplendiyseniz ve kısırlaştırılmış mı bilmiyorsanız, bunu doğrulamak için röntgen veya karın ultrasonu gerekebilir. Dişi kedilerde, planlanmamış bir hamileliğe sahip olmadan önce kısırlaştırılıp kısırlaştırılmadıklarını öğrenmek çok önemlidir.

Kısırlaştırılmış erkek kedilerin çoğu, testis kesesinin körelmiş kalıntılarını göstermeye devam edecek ve anüs ve penis hala birbirine nispeten yakın olacaktır. Kısırlaştırılmış kediler tipik erkek veya dişi davranışları sergilemeyecektir. Ayrıca bu işlemden geçmiş bir erkek kedi, diğer erkek kedilere göre genellikle daha pasif, sessiz ve sakin olacaktır.

Buna ek olarak idrar püskürtmeyecek ve evi kirletmeyecektir. Aynı durum dişiler için de geçerlidir. Kısırlaştırılmış dişiler, kızgınlık dönemine girmeyecekleri için garip ve anlamsız hareketler sergilemeyeceklerdir.

3. Cinsiyete dayalı görünüş farklılıkları (Fiziksel belirtiler)

Kediler genel anlamda çok benzer görünse de, bazı renkler ve fiziksel durumlar, belirli bir cinsiyete özgüdür. Spesifik olarak, bir erkek kedinin kürkünün turuncu ve siyahı içeren üç renk kombinasyonuna sahip olması son derece nadir görülür. Dolayısıyla kedinin rengi siyah – turuncu karışımıysa ve ikiden fazla renk kombinasyonuna sahipse büyük ihtimalle dişidir.

Dişi bir kedinin turuncu – beyaz çizgili bir kürkü olması da oldukça nadirdir. Turuncu tüyleri olan kedilerin erkek olma olasılığı daha yüksektir. Bunlara ek olarak doğum yapmış bir kedinin görsel olarak belirgin meme uçlarına sahip olma olasılığı çok daha yüksektir (hem erkek hem de dişilerde meme uçları vardır). Kızgınlığa giren dişi bir kedide vajinal akıntı olabilir. Ayrıca hamile bir kedinin sarkık ve şişkin bir göbeği olur.

Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? - shuayip.com
Kedilerin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? – shuayip.com

Sonuç

Bu yöntemler kedinizin cinsiyetini belirlemede size büyük oranda yardımcı olacaktır. Fakat net bir sonuç almak için veteriner kontrolü gereklidir.

İlginizi çekebilir:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır