Diyet Yaparken Listenizde Bulunması Gereken En Sağlıklı Besinler

Diyet yapan insanlar, genel anlamda sağlıklı kilo vermeye çalışsalar da bazen sağlıksız bir şekilde kilo vermeyi de tercih edebilirler. Fakat diyet böyle bir şey değildir. Sabır ve zamana ihtiyaç vardır. Diyette olması gereken en önemli şey; sağlıklı beslenmedir. Bu da zaman ve sabırla olabilir.

Örneğin kilo vermek için yemeği birden kesenler vardır, vücut yapısına dikkat etmeden bunu yapanların dışında sağlıksız ilaç kullananlar da mevcuttur. Fakat bunlara hiç gerek kalmadan da sadece biraz sabır ve meşakkat ile doğru şekilde kilo kaybı sağlanabilir. İşte burada bazı besinler imdadımıza yetişir.

Bazı besinler gerek doyurucu olması gerek ise herhangi bir zararının olmamasından dolayı her diyette mutlaka bulunurlar. Bu besinlere birçok örnek verilebilir. En başta elma gelir. Elma, üzüm, kiraz, lahana, mercimek ve daha birçok besin kilo vermeye yardımcıdır. Aynı zamanda bu besinler doyurucu oldukları için de genellikle ara öğün olarak tercih edilirler.

Diyet Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

diet conditions 1 sağlık 1 | Shuayip.com
Diyet
 • Diyet yaparken doktora gidip de diyet listesi aldığımızda listede çok fazla içerik bulunmaktadır. Bunlara uymak gerekir ama sadece bunlara uymak yeterli olmaz. Aynı zamanda yürüyüş ve spor da sizin sağlıklı kilo vermenizi, sıkılaşmanızı sağlar
 • Yemek yeme hızı, ister diyet yaparken olsun isterse de diyete ihtiyaç olmasın en sağlıklı olanıdır. Ne kadar yavaş yersek yani çiğnersek midemizin işi de bir o kadar kolaylaşır. Sindirim sistemimiz rahatlar. Mide rahatsızlıklarımız azalır.
 • Sağlıksız diyet programları ise mutlaka uzak durmamız gereken programlardır. Çünkü onlar çabuk kilo verme şartını sunan ancak vücuda ve organlara çok zarar veren bir içeriktir. Diyet için zaman ve sabır gerekir.
 • Diyette bize yardımcı olanlar besinlerdir. Bunlardan en önemlisi de yeşilliklerdir. Yeşillik tüketimi yemekten önce açlığımızı azaltır ve daha az yemek yememizi sağlar.
 • İster diyet yaparken olsun ister diyet yapmadan olsun yeterli su tüketimi her anlamda çok önemlidir. Her insanın vücut kitle indeksi oranına göre yeterli miktarda su tüketimi gerekir. Genel anlamda bu oran en az 2 litredir.
 • Diyette en önemli şeylerden birisi de fazla öğün az yemektir. Ne kadar çok öğün olursa o kadar az ve öz yenir. Aynı zamanda bu doymanızı da sağladığı için hem doğru şekilde kilo vermenizi sağlar hem de aç kalmanızı engeller.

Diyet İçin En Gerekli Besinler

flickr 3710668993 hd 1024x680 1 sağlık 2 | Shuayip.com
Mercimek
 • Mercimek: Öncelikle mercimek çok sağlıklı bir besindir. Bu anlamda her evde olmazsa olmazdır. Aynı zamanda mercimeğin çok fazla çeşidi de bulunmaktadır kırmızı mercimek, yeşil mercimek vb.). Mercimek tam bir lif kaynağıdır. Bu yönüyle hem mide hem de bağırsağınızı korumayı sağlayan bir besindir. Diyette de doyurucu ve yararlı olması sebebiyle çok fazla tercih edilir. Kalbin sağlıklı olması için de düzenli bir şekilde tüketilmesi gerekir.
Seafoods Fish Food 483514 1920x1200 sağlık 3 | Shuayip.com
Somon Balığı
 • Somon Balığı: Balık zaten çok yararlı olmasıyla bilinen bir besindir. Bu sayede diyet için de birebir bir yiyecektir. Doktorlar, haftada en az iki kere tüketilmesini tavsiye ederler. Diyet yapanlar için bu oran değişse de mutlaka tüketilmesi gerekir. Aynı zamanda damar sağlığı için de birebirdir.
GettyImages 149107499MultibitsPhotolibraryGarlic 56a0b9733df78cafdaa461e1 1536x1152 1 sağlık 4 | Shuayip.com
Sarımsak
 • Sarımsak: O kadar çok yararı vardır ki saymakla bitmez. Yüze, vücuda ve organlarımıza çok yararı bulunmaktadır. Hatta doğal antibiyotik tabiri sarımsak için kullanılan bir tabirdir. Diyette de yenilen yemekler de tercih edilir.
avocado sağlık 5 | Shuayip.com
Avokado
 • Avokado: Tam anlamıyla bir lif kaynağıdır ve potasyum bakımından çok zengindir. Kalbe faydası bulunmakla birlikte kolesterolü de düzenler.
original sağlık 6 | Shuayip.com
Su
 • Su: Tüketilmesi gereken en önemli unsurdur. Tokluk hissinin uzun tutulması ve metabolizmamızı hızlandırmaya yardımcı. Nedeni ise vücutta susuzluk yaşanması durumunda vücudun metabolizmayı yavaşlatmasıdır. Metabolizmanın yavaşlaması da kilo vermeyi zor hale getirdiği için bolca su tüketmeliyiz. Ayrıca ödemlerin önlenmesi, kan dolaşımını sağlaması gibi etkileri de bulunuyor. Diyette olun veya olmayın günde en az 2 litre su tüketmeyi unutmayın.
Diyet yaparken sağlıklı olmaya özen gösterin.
Yeşil Çay
 • Yeşil Çay: İçinde bulunan kateşin sayesinde metabolizmayı hızlandırır ve yaşlanmayı azaltır. Antioksidan özellik gösterdiği içinde vücutta sayısız faydaları bulunur. Günde 2 fincan tüketiminin oldukça faydası vardır.

İlginizi çekebilir:

Sindirim Sisteminizin Saat Gibi Çalışmasını Sağlayan 9 Yöntem!

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır