Philips Hue Akıllı Ampul: Bluetooth ve Bridge Seçeneği ile 5 Adımda İnceleme

Akıllı sistemlerin giderek daha fazla hayatımıza dahil olduğu bu dönemde aydınlatma teknolojileri de gelişmeye başladı. Bluetooth ya da ethernet bağlantısı ile kontrol edilebilen yeni nesil ampuller evlerimizin bambaşka bir atmosfere sahip olmasını sağlıyor. Ben de bugün sizin için Philips’in Hue ampullerini inceledim. Bakalım iki farklı seçeneği ile çeşitli özelliklere sahip bu sistemler bize ne sunuyor.

Philips Hue ile İlgili Temel Bilgiler

  • Işıkları otomatikleştirerek herkesin evin içinde kendine özel bir alanı olmasını sağlayan bu ışıklandırma modeli gündelik yaşantımızı değiştirmeyi hedefliyor. Bluetooth ya da Hue Bridge sistemleri ile çalışan Philips akıllı ampuller ses kontrolü ve uzaktan kumanda ile de etkinleşebiliyor.
  • Gelişmiş kameralar, televizyonlar ve telefonlardan sonra çıkan, oldukça popüler hale gelen bu yeni nesil ampulleri tek başına alıp evinizin bir odasında da deneyebilirsiniz, tüm odalara entegre bir sistem olarak kurmayı da tercih edebilirsiniz.
  • Evinde gelişmiş bir ışıklandırma sistemi olmasını isteyenlerin oldukça beğendiği bu modellerden hangisini seçerseniz kurulumu ve kullanımını da ona göre yapmanız gerekiyor. Şimdi ürünlerin özelliklerini detaylı bir şekilde ele alacağız.
Philips Hue ürün incelemesi
Yeni Nesil Sistemler

Bridge Işıklandırma Sistemi

Bu sistem bridge adı verilen cihaz yardımıyla kuruluyor. Başlangıç seti olarak satılan modelden alırsanız içerisinden üç adet akıllı ampul, bir adet kurulum cihazı ve iki tane de uzaktan kumanda çıkıyor.

Kurulumu oldukça basit. Bu sistemi hangi odalarda kullanacağınızı seçtikten sonra cihazı kurmanız yeterli. İsterseniz tek bir odada isterseniz de ayrı odalarda kullanmanız mümkün. Uygulama üzerinden ışık seçeneklerini renk çemberine göre belirliyorsunuz.

Ayrıca hazır renk modlarını tercih edenler için ayarlanmış seçenekler de mevcut. Bu sistemi uygulama üzerinden istediğiniz şekilde ayarladıktan sonra kendinize harika bir ambiyans yaratabiliyorsunuz.

Uzaktan kumanda ile ışıkları açıp kapatmanız ve parlaklık ayarı yapmanız mümkün. Uygulama üzerinden siz evde yokken de bu sistemi kontrol edebiliyorsunuz. Önemli noktalardan bir diğeri de uygulama üzerinden zamanlayıcıların kullanılabiliyor olması.

Yani sabah uyandığınızda istediğiniz atmosfer otomatik şekilde oluşuyor. Gece yatarken de başka bir ışıklandırma kullanabiliyorsunuz. Hareket sensörleri, sesli kontrol özelliği gibi ekstra detayları bulunan sistem yenilikleri seven kişilere çok uygun.

602e68eaa0cd40ef806aebf3 Philips Hue thread support bridge philips 1 | Shuayip.com
Hue

Bluetooth Işıklandırma Sistemi

Bu sistemin kurulumunu yapmak için cihaz kullanmanıza gerek kalmıyor. Bridge ışıklandırması ile benzer özelliklere sahip bu modelin biraz daha gelişmiş olduğunu da ifade edebiliriz. Uygulama sayesinde odadaki ışıkları tek tek kontrol edebiliyorsunuz.

Bütün evin entegre bir sisteme sahip olmasını isterseniz her zaman ekstra Bridge cihazı eklemeniz mümkün. Sistemi başlatmak için tek yapmanız gereken ışıkları takmak, uygulamayı indirmek ve istediğiniz ayarı yapmak.

İki sistemde de beyaz ve renkli modeller bulunduğunu da söylemekte yarar var. Uygulamalar hem App Store hem de Android üzerinden çok kolay bir şekilde indirilebiliyor. Işıkların duyları çeşitli avize modellerine uygun şekilde tasarlanmış yani alıp denemek için ekstra bir avize almanıza gerek olmayacak.

Bu sistemleri Philips marka televizyonunuz varsa ona da entegre ederek kullanabiliyorsunuz. Güç tüketimi konusuna baktığımızda ise oldukça uzun ömürlü ve enerji tasarruflu olduklarını ifade edebiliriz.

Hue Signe 2 philips 2 | Shuayip.com
Hue

Neden Bu Sistemi Tercih Etmeliyiz?

Bu ışıklandırma sisteminin benzer modellere göre öne çıkan pek çok özelliği bulunuyor. Renk ve renk sıcaklığı değişimlerinde ışık seviyelerinde düşüş olan diğer sistemlere bu bu ışıklandırmalarda öyle bir sorun yaşamıyorsunuz.

Her renkte ışık seviyesi uygun şekilde kalmaya devam ediyor. Ayrıca bu sistemde herhangi bir bağlantı hızı sorunu da yaşanmıyor. Farklı modellerde görülen bağlantı hızı sorunu gündelik hayatınızı zora sokabilir.

Markanın özel olarak tasarladığı bu ışıklandırma sistemi komutları kısa sürede algılıyor ve size tam istediğiniz ortamı oluşturabiliyor. Son olarak da fiyata geçmeden önce kullananların çok memnun olduğunu belirtmeliyiz.

Fiyatı

Eğer Bridge kullanımlı başlangıç setini almak isterseniz ürünün fiyatı farklı satış kanallarına göre değişmekle birlikte 1.200 ile 1.700 lira arasında değişiyor. Bu ürünün üç ışıktan oluşması sizin için bir avantaj sağlayacak. Ancak eğer isterseniz tek tek satın almayı da düşünebilirsiniz.

Bluetooth ile çalışan ışıkların tekli fiyatına baktığımızda ise yine farklı satış kanallarına göre değişen etiketin 349 ile 529 lira arasında olduğunu görüyoruz.

İlginizi Çekebilir:

Apple Watch 7 Serisi: Etkinlikte Tanıtılan Yeni Özelliklerini Öğrenelim

Yeni iPad Mini: Apple Etkinliğinden Notlar

3 Maddede Akıllı Ev Sistemleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır