Doğru Nefes Teknikleriyle İlaç Kullanımınızı Azaltın

Gündelik hayatın koşturmacasında sık sık kendinizi sıkışmış ve bunalmış mı hissediyorsunuz? Ya da belki de geceleri uyumakta zorluk çekiyorsunuz. Başınız ağrıdığında hemen bir ilaç alıyor ve sorunu geçiştirmeye çalışıyorsunuz. Psikolojik olarak iyi olmadığınızı düşünüyor ama buna çözüm bulamıyorsunuz. Bu seçenekler size tanıdık geliyorsa harika bir haberim var çünkü şimdi anlatacağım doğru nefes teknikleri ile çok daha sağlıklı hissedebileceksiniz.

Çok uzun yıllardır kullanılan bu teknikler ilaç almadan pek çok konuda yaşadığımız problemi ortadan kaldırmamıza yardım ediyor. Bedenimizin mucizevi sistemi sayesinde küçük ipuçları yardımıyla rahatlayabilir, hızlıca uykuya dalabilir hatta yağ yakımımızı bile arttırabiliriz. Bütün bunların nasıl olacağını merak ediyorsanız sizin için derlediğim nefes tekniklerine göz atabilir ve kendinize uygun olanları hayatınıza dahil edebilirsiniz.

Doğru nefes teknikleri ile ilaç kullanımınızı azaltabilirsiniz
Nefesin Önemini Küçümsemeyin

Doğru Nefes Alıp Vermek Neden Önemli?

Kontrollü nefes alıp vermenin neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız öncelikle bunun vücudumuzun çok daha dengeli bir şekilde çalışması anlamına geldiğini söyleyerek işe başlayalım. Yapılan çalışmalar doğru tekniklerin kullanılması halinde tansiyonumuzu düşürebileceğimizi, baş ağrımızı giderebileceğimizi, stresimizi azaltabileceğimizi, farkındalık sahibi olabileceğimizi gösteriyor. Bu da pek çok ilacın yaptığı şeyi nefesle halledebileceğimiz anlamına geliyor.

Uykuya dalmada yaşadığımız zorluklar, boyun ve sırt ağrılarımız ya da midemizim yanması psikolojik olarak ciddi bir baskı altında olduğumuzu gösteriyor olabilir. Bütün bunlardan kendi kendimize kurtulmak istiyorsak deneyebileceğimiz en iyi yöntemlerden biri de bu teknikler olacak. Bu teknikleri uygulamak hemen içeriğini tam bilmediğimiz bir ilaca sarılmaktan çok daha mantıklı.

Doğru teknikleri uygulama konusunda ilk başlarda zorlanabilir veya sonuç alamadığınızı düşünebilirsiniz ancak zaman içinde alışacağınızdan ve pratik ettikçe gelişeceğinizden eminim. Bu noktada eğer kronik bir rahatsızlığınız varsa böyle bir uygulamaya başlamadan önce uzman bir hekimle görüşmenizi tavsiye ederim.

Sama Vritti – Eşit Nefes Tekniği

Bu tekniğin adının eşit olmasının nedeni pratiğin sistemiyle alakalı. Bu uygulamayı yapmak için öncelikle dört saniye nefes almanız, daha sonra dört saniye beklemeniz ve sonrasında da bunu dört saniyede vermeniz gerekiyor.

Tekniğin genel hatları bu kadar basit. Ancak bunu sadece bir kere yapmanız pek bir işe yaramaz bu nedenle tekniği burnunuzdan soluyarak birkaç kere tekrar etmeli, hatta zaman içinde biraz daha uzun süreler uygulamaya çalışmalısınız.

Uzmanlar bu tekniği her zaman her yerde uygulayabileceğinizi bu şekilde çok kısa sürede sinir sisteminizi rahatlayabileceğinizi söylüyor. Odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu arttırmak istiyorsanız, stres sorunu yaşıyorsanız bu tekniği deneyebilirsiniz. Eğer yatmadan hemen önce pratik ederseniz gece yatağınıza yattığınızda beyninizi kemiren düşüncelerin de ortadan kalktığını fark edeceksiniz.

pexels photo 6941315 doğru 1 | Shuayip.com
Meditasyon ve Yogayı da Deneyebilirsiniz

Dönüşümlü Nefes Tekniği

Yoga ve meditasyon çalışmaları yapanların sıklıkla uyguladığı bu tekniğin insanın hayatına denge getirdiği düşünülmektedir. Kendinizi huzursuz hissettiğiniz anlarda yardımınıza koşacak bu teknik beynin sağ ve sol lobunun aynı anda kullanılması bakımından da etkilidir.

Uygulamayı yapmak için rahat bir oturuşa geçin ve dik durun. Sağ başparmağınızla sağ burun deliğinizi kapatın ve sol burun deliğinizden derince bir nefes alın. Sonra da sol başparmağınız ile sol burun deliğinizi kapatın ve sağ burun deliğinizden nefesinizi verin. Pratiğin devamında sağ burundan nefes alıp sol burnunuzdan vermelisiniz.

Biraz komplike gibi görünse de zaman içinde alışacağınız ve kolayca uygulayacağınız teknik dinamik olmanız gereken anlarda işinize yarayacak. Kendinizi biraz daha enerjik hissetmeniz gerekiyorsa bu pratiği yapın ve anında gelen uyanıklık hissinin tadını çıkartın. Ancak bir kahve içmiş kadar dinç hissedeceğiniz bu uygulamayı uyumadan önce yapmamalısınız.

Kapalabhati – Ateş Nefes Tekniği

Özellikle kendinizi çok daha pozitif, canlı ve mutlu hissetmek istediğiniz zamanlarda yapmayı tercih edebileceğiniz bu uygulamaya yavaşça nefes alarak başlıyor sonrasında alt karnınızı kullanarak güçlü bir nefes vererek devam ediyorsunuz. Nefes alıp verme hızınızı bir iki saniye olacak şekilde ayarlayabilir, buna bir süre devam edebilirsiniz.

Bu tekniğin ısınmanız, uyanmanız ve üzerinizdeki yorgunluğu atmanız gereken zamanlarda işinize yaradığı düşünülmektedir. Beynin uyanık hissetmesine yardımcı olduğu için uyumadan önce yapmanız çok fazla önerilmemektedir.

pexels photo 3791634 doğru 2 | Shuayip.com
İstediğiniz Anda Uygulayabilirsiniz

Ek Bilgi

Bütün bu nefes tekniklerini yaparken nefesin vücudunuza girerken pozitif enerjileri hayatınıza soktuğunu ve vücudunuzdan çıkarken de hayatınızdaki tüm olumsuzlukları silip attığını hayal ederseniz çok daha etkili olacağından emin olabilirsiniz. Aldığınız havanın tüm hücrelerinize etki ettiğine odaklanın ve bu sırada başka bir şey düşünmemeye çalışın.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır