Ödem Attıran Besinler

Uykusuz kaldığımızda, su içmeyi unuttuğumuzda, günde içinde fazla ayakta kaldığımızda ya da yağlı besinler tükettiğimizde vücudumuzda ödem oluşabilir. Zayıflamamıza ve kilo kaybına da engel olan bu durum bedenimizin su topladığı anlamına gelir.

Sık sık ödem sorunu yaşadığımızda bölgesel yağlanmaya meyilli hale gelir, kendimizi çok daha kötü hissedebiliriz. Bu durumun yaz sıcakları ya da aşırı kafein alımı gibi çeşitli sebepleri olabileceği gibi bazı sağlık sorunlarına da ödem yaratabilir.

Bugünkü yazımda ödem problemi yaşayanlar için pratik önerilerde bulunmak istedim. Bu püf noktalarını hayatınızın her alanında uygulayabilir, ellerinizde, ayaklarınızda hatta bacaklarınızda şişmeye neden olabilecek bu sorunu minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Ancak bu konuda vereceğim önerilere geçmeden önce ödemin kalp ve böbrek hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıklarla da ilgili olabileceğini belirtmekte yarar var. Günlük tuz alımınızı, tükettiğiniz yiyecekleri kontrol ettiğiniz halde ya da bol su içmenize, yeterince hareket etmenize rağmen böyle bir durumla karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almalısınız.

Ödem atmak istiyorsanız bu yiyeceklere bir göz atın
Şişliklerinizden Kurtulabilirsiniz

Bu Yiyecekleri Tüketin Ödemlerden Kolayca Kurtulun

Su

Bu problemden kolayca kurtulmanızı sağlayacak yiyeceklerden önce en etkili şeyi söylemeden olmaz. Eğer günlük su tüketim miktarınızı her zaman olması gereken seviyede tutarsanız vücudunuz şişse bile kısa sürede bu şişliklerin geçtiğini fark edeceksiniz.

Kadınlarda ve erkeklerde biyolojik özelliklere bağlı olarak günlük su alım ihtiyacı değişse de ortalama bir buçuk litrenin altına düşmediğinizden emin olmanızda yarar var. Su içerken bir anda büyük miktarlarda içmek yerine bunu gün içerisine dağıtmanız sizin için daha iyi olacaktır.

Yoğurt

Vücudun şişliklerini indirme konusunda etkili yiyecekler listemizin ilk sırasında her evin olmazsa olmazı yoğurt bulunuyor. Özellikle de az yağlı ve laktozsuz versiyonlarını tercih ederseniz içindeki prebiyotiklerin etkisinden daha fazla faydalanabilirsiniz. Diyetlerin vazgeçillmesi yoğurt günümüzde smoothie gibi yeni moda içeceklerin içinde de sıkça kullanılıyor.

Hem tok tutucu hem de yararlı bu yiyeceği evinizde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunun için illa bir yoğurt yapma makineniz de olması gerekmiyor. İnternette bulacağınız pratik bilgiler bu konuda size yardımcı olacaktır. Her gün bir kase yoğurt yiyerek kendinizi daha hafif hissedebilirsiniz.

Ananas

Şişliklerin giderilmesi ve incelme konusunda oldukça etkili meyvelerden biri olan ananas yüksek lif oranı sayesinde sizi tok da tutar. Tatlı ihtiyacınız olduğunda, kendinizi rahatsız ve şiş hissettiğinizde ananas tüketebilirsiniz. Bu meyve yulaflı tariflere ve kek gibi hamur işlerine de çok yakışır.

Ananaslı hafif tarifler deneyebilir böylece hiç farkına bile varmadan doğal bir şekilde detoks yapmış olursunuz. Her mevsim markette kolayca bulabileceğiniz bu meyveyi parçalara bölüp su haline getirerek de tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Salatalık

İçerisindeki su oranı fazla olduğu için salatalık hem cildimizi güzelleştiren hem de vücudumuzdaki şişliklerin kısa sürede yok olması için oldukça etkilidir. Listemizin dördüncü sırasında yer alan bu sebze bolca tüketildiğinde günlük su ihtiyacımızı da karşılamamıza yardımcı olur.

Midemize iyi gelme özelliği de bulunan bu sebzeyi salatalarınızın içine koyabilir, smoothie gibi içeceklerinize ekleyebilir, cacık yapabilir ya da tek başına üzerine limon sıkarak tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Nar

Pek çok kişi bu özelliğini bilmese de nar ödem atma konusunda oldukça başarılı bir meyvedir. Meyve olarak alıp tüketemeyeceğimiz anlarda suyunu da içebiliriz. Tabi ki bu noktada hazır paketli meyve suyu olarak değil doğal haliyle almamız gerektiğini de ifade etmekte yarar var.

İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde incelmemize de yardımcı olan nar suyunu iki günde bir içebilirsiniz. Ancak diyabet hastaları ve midesinde hassasiyet olan kişilerin tüketim sırasında dikkatli olmasında yarar var.

Nar Eksisi ödem 2 | Shuayip.com
Suyunu da İçebilirsiniz

Yeşil Çay

Bitki çayları şişkinliklerin giderilmesinde oldukça iyidir. Ama yeşil çay bu konuda en başarılı olanlardan biri sayılır. Her gün bir fincan yeşil çay içerek kendimizi çok daha dinç hissedebilir, içindeki antioksidanlardan faydalanarak metabolizmamızı hızlandırabilir ve şişliklerimizden hızlı bir şekilde kurtulabiliriz.

Çarpıntı sorunu olanların bu çayı tüketirken dikkat etmesi gerekir. Ayrıca yeşil çayı gece değil de gündüz içmeyi tercih ederseniz sizin için çok daha iyi olacaktır. Son olarak da tansiyon sorunu olanların tüketim konusunda aşırıya kaçmaması gerektiğini belirtelim.

Sonuç

Ödemlerinizden kurtulmak istiyorsanız su tüketiminizi arttırmalı, bu bahsettiğim yiyecekleri sıkça yemelisiniz. Ancak bütün bunların dışında kızartmalardan, gazlı içeceklerden ve hazır soslardan uzak durmanız da çok önemli

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır