En İyi Terapi Hayvanları: Mucizeler Yaratan 4 Hayvan!

Birçok insan, hayattaki günlük görevleri tamamlamak için farklı türde yardımlara ihtiyaç duyar. Bazı bireyler, diğer insanların ve özel olarak eğitilmiş evcil hayvanların yardımları olmadan bağımsız yaşayamazlar. Bazıları ise, onlara sakinlik, dinginlik ve rahatlama hissi veren bir hayvanla vakit geçirerek rahatlarlar. Terapi hayvanları insanlar açısından böyle önemli bir işlev görür.

Terapi hayvanları, çeşitli stresli ortamlarda insanlara rahatlık vermek ve karşılıklı sevgi ortamı oluşturmak için sosyalleştirilir ve özel olarak eğitilirler. Terapi hayvanları en çok hastanelerde, bakım evlerinde, okullarda ve afet bölgelerinde görülmekte olup; üç farklı gruba ayrılırlar: Terapötik ziyaret hayvanları, hayvan destekli terapi hayvanları ve tesis terapi hayvanları.

En yaygın terapi hayvanı türü, terapötik ziyaret hayvanıdır. Bunlar genellikle, kendi evcil hayvanlarını özleyebilecek, ancak günün sonunda sahibiyle birlikte eve dönen insanlarla ziyaret etmek için gözaltı tesisleri gibi çeşitli yerlere giden evcil hayvanlardır. 

Her tür hayvan terapi hayvanı olarak kullanılabilir ancak türü ne olursa olsun, genellikle bir veteriner tarafından değerlendirilir, temel eğitim alır ve insanlarla iyi geçindiklerinden emin olmak için taranır. Peki, en iyi terapi hayvanları hangileridir?

En İyi Terapi Hayvanları

1. Terapi köpekleri

Köpek Bakımı - shuayip.com
Terapi Köpeği – shuayip.com

Köpekler kesinlikle en sık görülen terapi hayvanı türüdür. Hangi şekle hangi cinse ve hangi boyuta sahip oldukları fark etmeksizin tüm köpekler, ideal terapi hayvanı olabilirler. Pek çok insan muhtemelen hayatlarının bir noktasında bir terapi köpeğiyle karşılaşmıştır. Terapi köpekleri genellikle hastanelerde, bakım evlerinde, okullarda, rehabilitasyon merkezlerinde görülmekle birlikte; aslında her yerde karşınıza çıkabilirler. Köpekler, insanlar için klasik bir arkadaştır, bu nedenle insanların varlığından zevk alması çok doğaldır. 

Araştırmalar, köpeklerin insanları sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olduğunu ve terapi köpeğinin bunun en önemli kanıtı olduğunu göstermektedir. Labradorlar ve Golden Retriever gibi daha büyük ırklar genellikle terapi köpeği olarak görülür. Ancak bu, diğer ırkların iyi bir terapi hayvanı olamayacağı anlamına gelmez. Bir köpek insanlara karşı arkadaş canlısı olduğu ve temel itaat komutlarını bildiği sürece, potansiyel bir terapi hayvanı olabilir.

2. Terapi atları

Terapi atları
Terapi atları – shuayip.com

Atlar, köpeklerden çok daha büyük olmakla birlikte, mükemmel terapi hayvanlarıdır. Normalde bir at görmek pek mümkün olmayabilir (minyatür bir at olmadığı sürece). Ancak terapi atları kullanan at destekli terapi tekniklerini sıklıkla göreceksiniz. Terapi atı akıl sağlığına yardımcı olmak için harika hayvanlardır ve ayrıca bağımlılık tedavi merkezleri, gazi grupları ve tıp uzmanları tarafından denetlenen diğer zihinsel sağlık tesisleri tarafından kolaylaştırılmış psikoterapide kullanılırlar.

Bir atı tımarlamak genellikle çok terapötik olarak lanse edilir. Herhangi bir atın taklit ettiği insani duyguların birçok farklı psikolojik sorunla mücadele eden kişiler için çok faydalı olduğu gözlemlenmiş bir şeydir. Atlar ayrıca insanlara duygusal sorunlarla baş etmenin yanı sıra güven oluşturma ve iş etiği gibi çeşitli şeyleri öğretmeye de yardımcı olabilmektedir. Bazı terapi atına binilebilir; fakat bazılarına binilmesine izin verilmemektedir. Terapi atı yurt dışında daha çok görülmektedir.

3. Terapi kedileri

kediler
Kediler – shuayip.com

Köpekler veya atlara göre daha az bilinen terapi hayvanlarından biri olan kediler, aslında insanları duygusal anlamda rahatlatmaları ve stresi azaltmalarıyla ünlüdürler. Dolayısıyla pek çok kedi, harika terapi hayvanı olabilir. Tıpkı köpekler gibi, kedileri de kendi evcil hayvanlarını özleyen herkesi rahatlatmaya yardımcı olmak için bakım evleri ve hastaneler gibi kapalı tesislere getirmek kolaydır. 

Birçok terapi kedisi tasmalı yürümeyi öğrenir ve bu sayede rehabilitasyon merkezlerindeki çocuklar, destekli yaşam tesislerinde veya huzur evlerindeki yaşlılar ve diğer durumlardaki kişiler, fazlasıyla sakinleştirici bir hayvan olan kedilerle bir araya gelebilir. Ayrıca, köpek korkusu olan insanlar için harika bir terapi hayvanı seçeneğidir.

4. Terapi Tavşanı

Evde Tavşan Bakımı - shuayip.com
Terapi Tavşanı – shuayip.com

Bazen küçük, sessiz bir terapi hayvanına ihtiyaç duyulur ve böyle durumlarda sevimli bir tavşan harika bir seçenek olur. İyi bir terapi hayvanı olan tavşanların taşınması kolaydır, yani her yere kolayca götürülebilirler. Buna ek olarak havlama veya miyavlama gibi sesli iletişim yollarına başvurmadıkları için oldukça sessiz ve sakindirler. Ayrıca tavşan korkusu çok yaygın görülen bir durum değildir. Bu sayede hem köpeklerden hem de kedilerden korkan insanlar için tavşan, mükemmel bir seçenek olacaktır.

Bir terapi tavşanı sakin olmalı, iyi sosyalleşmeli ve insanlar tarafından ele alınıp sevilmekten korkmamalı, aksine bundan hoşlanıp, zevk almalıdır. Bir terapi tavşanının da tuvalet eğitimi almış olması gereklidir. Tüm tavşanlar bu tarife uymasa da, dost canlısı bir tavşan, koşum takımı ve tasma içinde rahat edebiliyorsa, bu konuda eğitimliyse harika bir terapi hayvanı olabilir.

Sonuç

Terapi hayvanları, ülkemizde çok sık görülen veya karşılaşılan bir şey değildir. Ancak özellikle Amerika’da bu yöntem sıklıkla kullanılmakta ve gerçek anlamda işe yaramaktadır. Özellikle çocuklar ve yaşlılar için bu sevimli hayvanlar, terapi ve tedavi etkisine sahip olabilmektedir.

Ayrıca bakınız:

Evde Tavşan Bakımı: 9 Maddede Tavşana Dair Her Şey!

Köpek Sevginizi Arttıracak 10 Şaşırtıcı Bilgi

Köpek Sahiplenmeden Önce Neler Yapılmalı?

Nasıl Bir Kedi Sahiplenmelisiniz? Bu 4 Maddeye Dikkat!

Sonbahar Depresyonunda Olduğunuzu Gösteren 5 Belirti: Kendinizi Test Edin!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır