Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Argan yağı; Fas’ta yetişen Argan ağacının cevize benzeyen meyvelerinden elde edilen sağlık veren bir yağ çeşididir. İçeriğinde oleik asit ve linoleik asit gibi faydalı yağ asitlerini bulundurmaktadır. İçeriğinde bulunan diğer başlıca bileşikler E vitamini, Fenol, karoten pigmenti, skualen yağı gibi faydalı maddelerdir. Argan Yağı el bakımı, ayak bakımı, tırnak bakımı, cilt bakımı ve yüz bakımında sıkça tercih edilen doğal ve faydalı bir üründür.

İçeriğinde bulundurduğu antioksidanlar sayesinde sivilce ve akneleri hemen yok eder ve cildinizi besler. Kuru ciltler için nemlendirici etkisi vardır. İçeriğindeki E vitamini yaşlanmayı geciktirmektedir. Diğer bütün yağlardan daha fazla miktarda antioksidan içermektedir. O kadar doğal ve faydalıdır ki yemeklere bile katabilirsiniz. Kolesterol ve tansiyon seviyelerini düşürür, kalp-damar hastalıklarını ve kanseri de önleyici etkisi olduğu biliniyor. Ayrıca saç ve saç derisi bakımı için bulunmaz ürünlerden biridir.

Argan Yağı Nasıl Kullanılır?

Direkt olarak cilde sürülerek kullanılabilir. Cildi nemlendiren ve besleyen doğal bir ürün olması sebebiyle, cilt bakım rutinlerinizin sonunda kullanmanız gerekmektedir. Cildinizi temizledikten sonra nemlendirmek ve beslemek amacıyla uygulanabilir. Alerjik reaksiyonlara karşı önce küçük bir bölgede deneme yapınız.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

argan yağı
Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 3 | Shuayip.com

Önemli faydalı içerikler ihtiva eder

İçerisinde fenolik bileşikler ve önemli yağ asitleri bulundurur. Bunlar oleik ve linoleik asitlerdir. Bu asitlerin, kalp sağlığını sağladığına dair önemli etkileri kanıtlanmıştır. Ayrıca içeriğinde saç, cilt ve göz sağlığı başta olmak üzere vücuda birçok faydası bulunan E vitamini mevcuttur. Bu vitamin başlıca antioksidandır.

Antioksidan ve iltihap karşıtı özellikleri bulunur

Antioksidan ve iltihap karşıtı özelliğinin vücudumuzda kanserden, iltihaplı yaraları iyileştirmesine kadar birçok faydası bulunmasına yol açıyor. İçeriğindeki E vitamini, vücudun hücre yapısını bozan zararlılarla mücadele eder . Ayrıca yaraların veya hastalıkların sebep olduğu iltihapları da azaltmaya yarıyor.

Kalp ve damar hastalıklarını önler

İçeriğinde zengin miktarda bulunan Omega-9 yani oleik asidin vücudumuza başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok faydası mevcuttur. Ayrıca içerisinde bulunan antioksidanlarında kalp sağlığına olumlu etkileri bulunur. Kalp sağlığını olumsuz etkileyen yüksek kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olur.

Diyabet hastalığını önleyebilir

Deneyler yüksek şekerle ve argan yağıyla beslenen farelerin, açlık kan şekerinin ve insülin direncini seviyelerinin önemli miktarda azaldığını gösterdi. Bu etkiye ise antioksidan içerikler sebep oluyor.

argan yağı 1 | Shuayip.com
Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 4 | Shuayip.com

Kanser risklerini önleyebilir

İçeriğinde bulunan antioksidanlar ve polifenolik bileşenler kanser hücrelerinin gelişimini ve çoğalmasını önleyebilir. Yapılan deneyler, bazı kanser türlerinde %50 etkinlik gösterdiğini ortaya koymuştur.

Yaşlanmayı geciktirir

Yapılan deneyler, ağız yoluyla alımının vücuttaki iltihabı ve oksidatif stresi hafifleterek yaşlanma belirtilerini azalttığını tespit etti. Ayrıca cilde direkt sürüldüğünde de cilt sağlığını ve onarımını desteklemesiyle yine yaşlanma karşıtı etkiler gösterdiği görülüyor.

Bazı cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabilir

İçeriğindeki faydalı bileşenler ve nemlendirici özelliği sayesinde egzama ve sedef gibi hastalıkların hafifletilmesini sağlayabiliyor.

Yaraların daha hızlı onarılmasını sağlar

Yaralı fareler üzerinde yapılan deneylerde 14 gün boyunca günde iki kere kullandırılan farelerin yaralarının iyileşme hızlarında artış görüldü. Bu deneyler yaralarımızın daha hızlı onarılmasını sağladığını gösteriyor.

Cildi ve saçları nemlendirir

İçerisinde bulunan oleik ve linoleik asitler, cilt ve saç bakımında çok önemli yer tutan başlıca maddelerdir. Genelde cilt veya saç dokusuna direkt olarak uygulanarak kullanılsa da içilerek de faydaları görülebilir. Araştırmalar her iki durumda da argan yağının cildi nemlendirdiğini tespit etti.

Deri çatlaklarını iyileştirmeye yarar

İltihap azaltıcı ve cilt esnekliğini arttırıcı özellikleriyle deri çatlaklarının tedavisinde işe yarar etkileri bulunur.

Sivilce ve akneleri iyileştirir

Sivilce ve akne tedavisinde faydaları bulunur. Antioksidan ve iltihap azaltıcı özellikleri dolayısıyla cilt üzerinde ortaya çıkan sivilce ve akneleri azaltır. Ayrıca kuru ciltleri nemlendirir, besler ve tahriş olmuş ciltlerin onarılmasına yardımcı olur.

argan yağı 2 | Shuayip.com
Argan Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? 5 | Shuayip.com

Argan Yağının Yan Etkileri Var mı?

Bünyeye bilinen hiçbir zararı yoktur. Fakat bazı durumlarda yüzde tüylenme problemi yaşayanların şikayetleri mevcuttur. Ayrıca herhangi bir rahatsızlık için ilaç kullanıyorsanız veya alerjik bir bünyeye sahipseniz kullanmadan önce doktorunuza danışınız. Ayrıca hamile ve emziren annelerin kullanması tavsiye edilmez.

İlginizi çekebilir:

Lavanta Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Kekik Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hint Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır