Süt Ürünleri Cilt Bozukluklarına Neden Oluyor: Laktozun Bilinmeyen 5 Zararı

Süt ürünlerinin siyah nokta ve sivilceleri arttırdığı düşünülüyor. Her ne kadar inanması zor gelse de son dönemde yapılan çalışmalar beslenme programında daha çok peynir, yoğurt, süt olan kişilerin cildinde bozukluklar oluşabileceğini gösteriyor. Tam tersi bitkisel ağırlıklı ya da vegan beslenenlerin cildi ise diğer bireylere göre biraz daha parlak ve canlı görünüyor. Yani bilgiler ışığında uzman görüşlerini sizin için değerlendirdim. Bakalım gerçekten böyle bir şey olabilir mi. Tüm detaylar yazımızda…

1562943135430 sut süt 1 | Shuayip.com
Şaşırtıcı Bilgiler

Süt Ürünleri ile İlgili Temel Bilgiler

Süt ürünlerinin hormon dengemizi değiştirdiğini ifade eden uzmanlar eğer cildinizde kronik bir sorun yaşıyorsanız bunu aşmak için bu tür ürünlerden olabildiğince uzak durmanız gerektiğini ifade ediyor.

En azından bir süre de olsa bu tür besinleri tüketmezseniz, bitkisel yiyecekler tüketmeye, daha çok spor yapmaya ve uykunuzu almaya özen gösterirseniz bu durumda cildinizdeki sıkıntıların kısa süre sonra yok olacağını göreceksiniz.

Son dönemde yetişkinlerde sivilce ve akne oluşumunun artması, ayrıda ergenlikte bu problemlerle baş eden kişilerin daha yoğun hale gelmesi ile birlikte uzmanlar konu hakkında çalışmalar yapmaya başladı. Bu araştırmaların sonucunda da yoğurt, kefir, içerisinde bu tip bileşenler olan paketli gıdalar gibi yiyeceklerin çok ciddi sakıncaları olduğu anlaşıldı.

Bu Durumun Nedeni Ne Olabilir?

Her ne kadar böyle bir sonuca ulaşılmış olsa da bu durumun neden kaynaklandığı halen tam olarak bilinmiyor. Bu besinlerin içerisindeki yağ ve hormonların insanın dengesini bozabileceği ifade ediliyor.

Ayrıca son dönemde yapılan çalışmalar pastörize ürünlerin içerisinde şeker olduğunu da gösteriyor. Laktozun içerisindeki şeker sivilce oluşumuna neden oluyor. Ayrıca çikolatalı, vanilyalı gibi farklı ürünler de bunu hızlandırıyor.

Süt ürünleri cilt sorunlarına neden oluyor. shuayip.com
Şaşırtıcı Bilgiler

Ekstra Detaylar

Sivilce, akne ve siyah noktalar hem erkek hem de kadınların sinirini bozan oldukça can sıkıcı bir sorundur. Bazı zamanlarda dış etkenlerden ya da yaşam koşullarından kaynaklı olarak yüzümüzde problemler ortaya çıkar.

Bazen de cildimizin neden bozulduğunu bir türlü anlayamaz. Çeşitli teoriler üretiriz. Estetik ve dermatoloji alanında çalışan uzmanlar cildimizde oluşan bozuklukların genelde stres ile yanlış beslenmeden kaynaklandığını ifade diyor.

Stres ve gerginlik gibi nedenler bu konuda çok ciddi şekilde etkili olsa da bazı durumlarda da bozuklukları tetikleyen besinlerin ağırlıklı şekilde tüketilmesi sorunun kronik hale gelmesine neden olabiliyor. Ergenlikte yükselen hormonlar, şehir hayatı ve çevresel faktörlerle de birleşince bir türlü normal seviyeye dönemiyor.

Genetik durumların da etkili olduğunu ifade edebiliriz. Ancak akneyi ve yüz problemlerini tetikleyen besinlerin daha az tüketilmesi bu noktada olumlu etki yaratabilir. Şimdi bu besinlere biraz daha yakından bakalım.

Azaltılması Gereken Besinler

Pastörize Ürünler

Bunların içine marketlerde satılan tüm paketli ürünler dahil, ayrıca yoğurt, krema, bütün bunların eklendiği besinlerin hepsi cildimize sakıncalı.

Glüten

En sorunlu gıdalardan biri de glüten. Özelle de düzenli olarak alır ya da aşırıya kaçarsanız ne yazık ki cildinizle ilgili sorun yaşamaktan kaçınamazsınız.

Şeker

Laktozun da içerisinde bulunan bu besin pek çok hastalığın kaynağı olduğu gibi yüzdeki sıkıntıların da başlıca nedenlerinden biridir diyebiliriz.

Rafine Tahıl

Beyaz unla yapılan tüm yiyeceklerden ne kadar fazla uzak durursanız sizin için o kadar iyi olacağını bilmelisiniz.

sut urunlerini tuketmek icin 6 sebep 1 süt 2 | Shuayip.com
Şaşırtıcı Bilgiler

Öneriler

Bu noktada eğer pastörize ürünlerden, rafine tahıldan, şekerden ve glütenden olabildiğince kaçınıyorsanız ama yine de sonuç alamıyorsanız alkolü azaltmayı deneyebilirsiniz.

Katkı maddesi içeren besinlerden uzak durmanız, işlenmiş et yememeniz, bitkisel yağ tüketmemeniz de önemli. Cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlamak için yüz temizliğine de önem vermelisiniz.

Tüketmeniz gereken gıdalara baktığımızda ise serbest tavuk yumurtaları, zerdeçal, brokoli, biberiye, fesleğen, balık, yaban mersini ve zeytinyağını sayabiliriz.

Sonuç

Gündelik hayatınızda tükettiğiniz yiyecekler konusunda fazla kısıtlayıcı ya da sert kurallı olmanıza gerek yok. Ancak son dönemde yapılan çalışmalar bitkisel ağırlıklı beslenen bireylerin her anlamda daha sağlıklı olduğunu kanıtlıyor.

Bu bakımdan bitkisel sütlere yönelebilirsiniz. Zararlı yiyecekleri kısıtlı tüketmeyi ve kendinize dikkat etmeyi deneyebilirsiniz. Sonuç alamadığınız durumlarda ise mutlaka uzman bir dermatolog ile görüşün.

Konuyla İlgili Kitap Önerisi: Peynir Tuzağı

İlginizi Çekebilir:

Bitkisel Süt Nedir? Vegan Beslenme Alternatifleri ve En Sevilen 2 Marka

Fıstık Ezmesinin Yararları: Vegan Protein Kaynağı

Esnek Beslenme: Fleksitaryen Diyeti ile 1 Haftada Hafifleyin!

Hindistan Cevizi Yağı: Hem Mutfakta Hem Bakımda Kullanılan Mucizevi Besin!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır