Evde Kedi Yatağı Nasıl Yapılır? 5 Harika Fikir!

Uyumayı ne çok seviyorlar… Evet, kediler! Evlerin en minik ve en sevimli sakinlerinden biri olan kediler, gün içerisinde neredeyse 20 saat – belki de daha fazla – uyuyabiliyor. Uyumak için seçtikleri köşeler ise bazen çok şaşırtıcı olabiliyor. Çoğumuz kedilerimize rahat uyumaları için konforlu, lüks ve özel tasarım kedi yatakları alıyoruz. Ama buna gerek kalmayabilir! Zira evde kedi yatağı yapmak çok kolay!

İnceleme

Bazen bu rahat ve modern yataklar, kedilerin hiç ilgisini çekmiyor. Dolayısıyla harcanan para boşa gidebiliyor. Eğer risk alıp, para harcamak istemiyorsanız, kediniz için evdeki malzemelerinizi kullanarak rahat ve şık bir kedi yatağı yapabilirsiniz. Peki, evde kedi yatağı nasıl yapılır? Birbirinden ilginç fikirlerle evde kedi yatağı yapmak çok kolay! Gelin, hep birlikte görelim;

1. Kazak, Sweet ya da T-shirt + yastık!

Evde kedi yatağı yapımı
Evde Kedi Yatağı Yapımı

Bu kedi yatağı, yapımı en kolay yataklardan biridir. Gerekli olan malzemeler şöyle: Artık kullanmadığınız eski, büyük bir kazak – yün veya kalın pamuk kazaklar kediniz için daha rahat olacaktır – ve yumuşak, büyük bir yastık. Yapmanız gereken şey ise seçtiğiniz kazağı bir yastık kılıfı gibi düşünerek, minderin üstüne geçirmektir.

Bu kedi yatağı, hafif ve taşınması kolay bir yatak olarak oldukça kullanışlıdır. Buna ek olarak kazağınız kokunuzu taşıdığı için kedinize size sarılıyormuş veya sizin yanınızda uyuyormuş gibi bir his verecektir. Bu sayede kediniz, bu yeni yatağını fazlasıyla sevecektir. Yalnızca kazağınızın temiz olduğundan ve de kokunuzu taşıdığından emin olmalısınız.

2. Karton kutu!

Kutu kedi yatağı
Kutu kedi yatağı

Kedilerin, kutuları ne kadar sevdiğini hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla kutuları, onlar için rahat ve konforlu bir yatak haline getirebiliriz. Bunun için ihtiyacınız olacak malzemeler ise şöyle:

 • Kapaklı sağlam karton kutu
 • Küçük polar battaniye
 • Kartonu süslemek için kullanabileceğiniz, ambalaj kağıdı, kumaş veya kendinden yapışkanlı kağıt vs.
 • Yapıştırıcı: Ambalaj kağıdı için selofan bant, Kumaş için sıcak tutkal
 • Kutuyu kesmek veya şekil vermek için maket bıçağı

Yapılışı

 • Maket bıçağını kullanarak kutunun geniş tarafında bir açıklık oluşturun, oyuk açın. Kutunun tüm tarafını kesmediğinizden emin olun. Kutunun sabit kalması için kenarlarda yeterli boşluk bırakın.
 • Kutuyu ve kapağı, tıpkı bir hediye paketi gibi renkli, eğlenceli ambalaj kağıdıyla süsleyin.
 • Kutunun kapağını, yatağı sağlamlaştırmak ve sabitlemek için ters çevirin ve kutuyu üstüne yerleştirin. Dilerseniz kapağı, kutunun üstünü örtmek için de kullanabilir, kedinize daha mahrem ve muhafaza edilmiş bir uyku alanı yaratabilirsiniz.
 • Polar battaniyeyi kutunun içine yerleştirin. Battaniyenin kokunuzu taşıması daha iyi olacaktır. Bu koku kedinizi, yeni yatağına çekecektir.

3. Eski bir bavul/valiz!

Bavul kedi yatağı
Bavul Kedi Yatağı

Artık kullanmadığınız bir valiziniz, bavulunuz veya büyük bir çantanız varsa bunu kediniz için harika bir yatağa dönüştürebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey valizin veya bavulun içini kürk, peluş, pamuk veya battaniye ile doldurmak ve kedinizin ilgisini çekebilecek oyuncak veya çeşitli malzemelerle süslemektir. Böylelikle ekstra konforlu bir kedi yatağı elde etmiş olacaksınız!

4. Hamak! (Kedi hamağı)

Kedi hamağı
Kedi Hamağı

Kediniz için evdeki malzemeleri kullanarak küçük bir hamak yapmanız mümkün. Kediler – en azından birçoğu – evin yüksek noktalarında uyumayı severler. Bunun için yapmanız gereken ilk şey duvarınıza monte etmek için iki adet duvar askısı/rafı almak olacaktır. Bu askıları kedinizin zıplayabileceği yükseklikte bir duvara monte etmelisiniz.

Kedinizin zıplayamayacağından endişe ederseniz, hamağın yanına bir iskemle veya sandalye koyabilirsiniz. Son aşamada, kedinizi taşıyabilecek sağlamlıkta, mümkünse rahat, yumuşak ve kalın bir kumaş veya battaniyeyi her iki ucundan, duvara monte ettiğiniz askılara sıkı sıkı bağlamalısınız. Ve işte kedi hamağı hazır!

5. Örgü kedi yatağı

Örgü kedi yatağı
Örgü Kedi Yatağı

Dikiş nakış işlerini seviyorsanız, bu kedi yatağı tam size göre! Kediniz için evde örgü örerek, süper ötesi konforlu bir yatak yapabilirsiniz. Tabii ki bunun için birtakım malzemelere ve el becerisine ihtiyacınız olacak.

Örgü örerek evde kedi yatağı yapmak için gerekli malzemeler:

 • Kalın tığ veya örgü şişi
 • Örgü iğnesi (tığ kullanacaksanız)
 • 10 mm’lik kalın örgü şişi
 • Kalın yün, kadife veya polar ip (istediğiniz her renk olabilir)

Yapılışı:

 • Örgüye 45 ilmekle başlayın ve 60 sıra örün. Örgünüzün şekli yuvarlak bir sepet veya bere şeklinde olmalıdır.
 • Biten örgüyü, örgü iğnesini kullanarak uçlarından dikin. Bu işlemden sonra örgü bere görünümüne sahip olmalıdır. Açık kalan kısımdan bir kenarını büzerek dikin.
 • Ardından büzgülü kısmı iç tarafa getirin. Örgünün tabanına, pamuk veya peluş koyarak yatağın daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz. Sonrasında kedi yatağını dilediğiniz yere yerleştirebilirsiniz.

Sonuç

Evde kedi yatağı yapmak için pek çok seçeneğiniz var! Ben bu yazımda yalnızca 5 harika fikre yer vermiş olsam da yaratıcılığınızı konuşturup, farklı ve ilginç kedi yatakları yapmanız mümkün. Bu konudaki yaratıcı fikirlerinizi ve varsa kediniz için yaptığınız minik yatakları bizimle paylaşmayı unutmayın!

Eğer evde kedi yatağı yapmaya vaktim yok diyorsanız mutlaka okuyun: Kedi Yatağı Çeşitleri: Kedinizin İlgisini Çekebilecek 5 Çeşit Yatak!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır