Ginepig Hakkında Her Şey! 8 Maddede Tüm Ayrıntılar

Ginepig, resmi adıyla Guinea Pig ya da Gine domuzu, sizler için sevimli evcil hayvanlar olabilirler; fakat böyle bir karar almadan önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Beklenen yaşam süresinden tutun da hayvanların sosyal doğasına kadar hemen her şeye dikkat etmeniz gerekmektedir. Evcil hayvan olarak bir Guinea Pig sahiplenmeden önce göz önünde bulundurulması gereken her şeyi öğrenmek için okumaya devam edin!

Ginepig Hakkında Her Şey!

1. Ginepig uzun süreli bir bağlılık gerektirir

Gine domuzları, bir kedi veya köpek kadar uzun yaşamasa da, nispeten uzun sayılabilecek bir ömre sahiplerdir. Bu sevimli hayvanlar, ortalama olarak 5 ila 7 yıl; hatta bazen daha uzun süre yaşayabilirler. Bu nedenle uzun vadede bakım sağlamanız gerekebilir. Dolayısıyla bir G. domuzu sahiplenmeden veya satın almadan önce buna hazır olmanız gerekir.

Ginepig
Guinea Pig – shuayip.com

2. Girişken ve sosyal hayvanlardır

Gine domuzları oldukça sosyal hayvanlardır ve diğer türdeşleriyle birlikte olurlarsa çok daha mutlu bir yaşam süreceklerdir. İstenmeyen hamileliklere yol açmak istemiyorsanız, aynı cinsiyetten iki G. domuzu sahiplenmenizde fayda var. Dişi ve erkek G. domuzları, cinsiyet fark etmeksizin herhangi bir sorun olmadan bir arada tutulabilir. 

Ancak yine de bazen hayvanlardaki kişilik farklılıklarından dolayı anlaşamayacakları ihtimalini de unutmamalısınız. Onları henüz yavruyken birbirlerine alıştırırsanız, sağlam bağ kurmalarını ve birbirlerini sevmelerini sağlayabilirsiniz. Tabi bu yetişkinlerin tanıştırılamayacağı anlamına gelmemelidir. Zira doğru yöntem izlendiğinde yetişkin Gine domuzları da birbiriyle bağ kurup, iyi anlaşabilirler.

3. Büyük bir kafese ihtiyaçları vardır

Gine domuzları çok fazla alana ihtiyaç duyarlar. Bu hayvanlar için piyasada bulabileceğiniz kafeslerin çoğu, özellikle de iki Gine domuzu için çok küçük olacaktır. Dolayısıyla kendiniz bir kafes yapmayı denemelisiniz. Kafes yapmak için pek çok alternatifi deneyebilirsiniz. Sizler için keyifli bir uğraş olacağını söyleyebiliriz. Sonuç olarak G. domuzu için ev yapımı bir kafes mükemmel bir seçenek olacaktır.

4. Guine pigler nispeten sesli hayvanlardır

Gine domuzları, genellikle aç olduklarında veya biraz ilgiye ihtiyaç duyduklarında, belirgin bir ıslık sesi çıkarabilirler. Genelde komşuları rahatsız edecek kadar gürültülü olmasalar da, hırıltılı bir Gine domuzu, şaşırtıcı derecede gürültü çıkarabilirler. Dolayısıyla eğer sessiz bir hayvan arıyorsanız, Gine domuzları sizin için uygun olmayabilir.

Ginepig - shuayip.com
Guinea Pig – shuayip.com

5. Guine pigler kolay bir şekilde eğitilebilir

Gine domuzları ilk başta gergin veya ürkek olsalar da, onlara tutarlı bir şekilde, sabırlı ve nazikçe yaklaşırsanız, genellikle çok kolay evcilleştiklerini fark edeceksiniz. Ancak dikkatli olmak gerekir. Gine domuzları, özellikle küçük çocuklarla baş başa bırakılmamalıdır. Bununla birlikte en stresli anlarında bile insanları ısırmaları pek olası değildir. dikkat edilmesi gereken husus, çocukların hayvanlara zarar verebileceği gerçeğidir.

6. Bol bol C vitamini ile beslenmelidir

Gine domuzları, kendi C vitaminini üretemeyen birkaç hayvandan biridir. Bu nedenle C vitaminini besinlerden almaları gerekir. Kaliteli bir mama seçmek, çeşitli taze yiyecekler ve kaba yem sağlamak önemlidir. Ancak çoğu hayvan sahibi hayvanlarına C vitamini takviyesi vermeyi de tercih etmektedir. C vitamini tabletleri, evcil hayvanınızın suyuna C vitamini damlası eklemekten daha iyi bir takviye yolu olarak kabul edilmektedir.

7. Ginepiglerin ırkları, alt türleri var mıdır?

Gine domuzlarının tüysüz bir çeşidi olduğunu biliyor muydunuz ? Esasen, tüylerinin (ya da kürklerinin olmamasına) göre kategorize edilebilen, Tekseller, Taçlar, Baldwin’ler ve çok daha fazlası gibi yaklaşık bir düzine farklı Ginepig türü vardır.

Ginepig - shuayip.com
Guinea Pig – shuayip.com

8. Ginepiglerin bakımı nasıl yapılır?

Gine domuzlarını yıkamalı mısınız? Gine domuzlarının tırnaklarını nasıl kesebilirsiniz? Eğer evde bakımını üstlenecekseniz Gine domuzlarını nasıl tımarlayacağınızı, temizleyeceğinizi ve hangi şampuanı güvenle kullanabileceğinizi öğrenmeniz gerekli ve önemlidir. Ancak endişelenmenize gerek yok; zira evcil hayvanınızın dişlerini fırçalamanız veya özel bakım yapmanız gerekmemektedir. Fakat onlara çok dikkat etmeniz gerekir.

Guine piglerin dişleri yaşamları boyunca sürekli olarak büyür ve çeşitli nedenlerden ötürü aşırı derecede uzayabilirler. Aşırı uzamış olan dişler, Guine piglerin çok fazla acı çekmesine neden olabilir ve hayvan yemek yemeyi bile bırakabilir. Böyle durumlarda uzman bir veteriner tarafından dişleri törpülenebilir veya çekilebilir, ancak umarım evcil hayvanınız hiçbir zaman bu iki prosedüre de ihtiyaç duymaz.

Sonuç

Evde beslemek adına çok farklı bir evcil hayvan türü olsa da Ginepig veya diğer tabiriyle Guine pig gerçekten fazlasıyla sevimli!

Ayrıca bakınız:

Evde Beslenebilecek Hayvanlar: 4 Sevimli Dost!

Evde Bakılabilecek Hayvanlar: Liste 2!

5 Maddede Hamster Bakımı: Evde Hamster Nasıl Bakılır?

Apartman Yaşamına Uygun Kedi Türleri: 10 Sevimli Tür

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır