Göz Kuruluğuna Son: 3 Maddede Suni Gözyaşı Damlası Uygulama Önerisi

Göz kuruluğu insanın hayatını olumsuz yönde etkileyen, iş yapmasına engel olan rahatsız edici bir durumdur. Yanma, batma, kaşıntı ve kızarıklık gibi belirtileri vardır. Farklı ilaçlarla tedavisi mümkündür ancak küçük çaplı kronik problemleri çözmek için kullanılabilecek biraz daha pratik yöntemler olduğunu da söylemekte yarar var. Bunların en başında da suni gözyaşı geliyor. Bugünkü yazımda bu konuda hakkında tüm detayları derledim. Probleminizi hemen çözmek için göz atın.

Konu Başlıkları

  • Nedir?
  • Nedenleri
  • Belirtileri
  • Çözümü
  • Damla
  • Bonus: Pandemi ile İlişkisi

kapak 102519 göz 1 | Shuayip.com
Sağlık

Göz Kuruluğu Nedir?

Bu rahatsızlık toplumun çoğunda görülür. Özellikle de ekran başında çalışan ve sürekli olarak belli bir yere odaklanmak durumunda kalanlar sıklıkla benzer sorunlar yaşarlar. Bu rahatsızlığın başlıca nedeni ise gözyaşlarımızın azalması ve bunun sonucunda da semptomların baş göstermesi şeklindedir.

Bu problemi iki ana başlıkta incelemek mümkün. Birincisi kişinin ağlaması, dumana maruz kalması, kir ve toz gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Bunun nedenlerine ekrana uzun süre bakma da dahildir. Düzenli olarak yapılacak belli uygulamalarla bu sorun çözülebilir.

İkincisi ise kişinin yaşadığı ciddi bir sağlık sorunudur. Bunun çok çeşitli nedenleri olabilir ancak tedavisinin doktor kontrolünde yapılması çok daha uygundur. Mutlaka ilaç kullanılması gerekmektedir. Eğer aşağıdaki nedenlerden bazılarına maruz kalıyorsanız birinci tip sorunu yaşıyor olma ihtimaliniz çok yüksek.

Nedenleri

Bilgisayar: Uzun süre ekrana bakan kişilerin sıklıkla bu problemi yaşadığı bilinmektedir.

Tütün: Sigara kullanımı ya da pasif içici olmak bu sorunun en başlıca nedenleri arasındadır.

İlaçlar: Pek fazla bilinmese de bazı ilaçların böyle bir yan etkisi olabilir. Bunu da göz önünde bulundurun.

Aşırı Sıcak: Yaz sıcakları, nemin artması ve güneşin altında uzun süre kalmak da bu soruna neden olur.

A Vitamini eksikliği: Eğer A vitamini eksikliği yaşıyorsanız kaşıntı, alerji, yanma gibi sorunlara da açık hale gelirsiniz.

goz kurulugu nedir goz kurulugu neden olur göz 2 | Shuayip.com
Sağlık

Belirtileri

Böyle bir sorun yaşayıp yaşamadığınızı anlamanızın en iyi yolu batma, kaşıntı, yanma olup olmadığına bakmak.

Bulanık görme, makyaj malzemeleri kullandığınızda rahatsızlık hissi. Lens takarken zorluk da başlıca belirtiler arasındadır.

Ayrıca böyle bir sorun yaşıyorsanız ışığa karşı duyarlılık, ağrı, görme bozukluğu görülebilir.

Genel olarak kendinizi her zaman rahatsız hissedeceğiniz için tabi ki hem semptomları giderme hem de hastalığı tedavi etmeye yönelmeniz gerekecektir.

Çözümü

Bu rahatsızlığın çeşitli çözüm yöntemleri vardır. Yazının başında da bahsettiğimiz üzere çözüm yöntemleri hastalığın türüne göre değişir. Eğer klinik bir durumunuz yoksa daha pratik yöntemlerle bu sorunu kısa sürede halledebilir ya da minimum seviyeye indirebilirsiniz.

Öncelikle damla kullanımından bahsetmeden önce diğer yapılması gerekenleri anlatmak istiyorum. Mesela mutlaka düzenli olarak ton balığı, uskumru ve sardalye tüketmelisiniz. Ayrıca ceviz tüketimi de bu konuda etkilidir.

Omega-3 takviyesi almaya başlayabilir. Ekran başında gözlük takmayı deneyebilirsiniz. Bunun dışında yapabileceğiniz bir diğer şey de bulunduğun ortamın havasının kurumasını önlemek olacak.

Pratik Yöntem: Damla

Denediğiniz çoğu yöntemden sonuç alamadıysanız eğer artık yapmanız gereken tek bir şey kalmış demektir. Düzenli olarak suni gözyaşı kullanmanız gerekiyor. Eczanelerden ya da internetten kolayca temin edebileceğiniz bu ürünlerin birçok çeşidi bulunuyor.

Kendi beklentinize göre uygun bir ürünü satın alıp gün içerisinde birkaç kere kullanmaya başlamalısınız. Lens kullanıyorsanız yine bu damladan kullanmanızda herhangi bir sakınca olmayacaktır. Sadece kronik bir rahatsızlığı olan kişilerin doktoruna danışması gerekebilir. Yoksa ürünün herhangi bir sakıncalı durumu yoktur.

Bonus: Pandemi ile İlişkisi

Bu rahatsızlığın pandemi ile ne ilgisi olabileceğini düşünüyor olabilirsiniz ancak ne yazık ki Covid-19 nedeniyle bu problem toplumun geneline yayılıyor. Küçük yaştaki çocuklarda bile görülebilen bu problem maskeden dolayı giderek kötüleşiyor.

Hem maske kullanımının etkisi hem de korona nedeniyle bilgisayar, telefon ve tablet gibi akıllı ürünleri daha fazla kullanmaya başlamış olmamız herkesin bu şikayetle doktorlara koşmasına neden olmuş durumda. Bu yüzden mutlaka önlem almalı, sizin için önerdiğim pratik çözüm yöntemini denemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:

Bepanthol Cilt Bakım Kremi: Bepanten Ürünlerine Yakından Bakalım

Umca Solüsyon Damla: Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin!

En İyi Kolajen Takviyeleri: Bütçe Dostu ve Kaliteli Ürünler

Möller’s Balık Yağı: 8 Yararlı Özelliği ile Detaylı İnceleme

Ray Ban Stories

Masa Başında Çalışanlara Öneriler

Kontakt Lens Kullanımı ile İlgili İpuçları

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır