Granola Nedir? Granola’nın En Az 6 Muhteşem Faydası!

Granola, özellikle son zamanların trendlerinden biri olarak dikkat çekmektedir. Müsliye benzer bir kahvaltılık gevrek olarak nitelendirebileceğimiz besin, sağlıklı ürünler arasında gösterilir. Genellikle yulaf ezmesi, ezilmiş fındık ve baldan oluşur.

Söz konusu gevreğin içinde bulunan besinler, bileşenlere bağlı olarak değişir, ancak bazıları iyi bir mikro besin ve lif kaynağıdır. Bazı markalar diğerlerinden daha fazla kalori, protein, lif, yağ veya şeker içerebilir.

Granola - shuayip.com
Granola Nedir? – shuayip.com

Granola Hakkında Detaylı Bilgi

Granola besin açısından oldukça zengin ve yoğun. İçerisinde protein, lif ve mikro besinler bulunur. Özellikle demir, magnezyum, çinko, bakır, selenyum, B vitaminleri ve E vitamini açısından iyi bir besin kaynağıdır. Bununla birlikte, beslenme profili, kullanılan spesifik bileşenlere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Örneğin herhangi bir markanın kullandığı yağ ve tatlandırıcı oranı daha fazla olabilir.

Bu halde Granola’yı kilo kontrolü için tüketenlere pek bir faydası olmaz. Tek başına Granola zayıflatır mı, tartışılır. Ancak bazı markaların ürünleri, protein ve lif bakımından zengin olduğu için insanları uzun süre tok tutarak, gereksiz atıştırmalardan ve kalorili kaçamaklardan kurtarır.

Bu nedenle şunları aklınızda bulundurmaya çalışın: Daha fazla kurutulmuş meyve veya ilave tatlandırıcı içeren granola şeker bakımından daha yüksek bir orana sahip demektir. Bununla birlikte fındık ve tohum bazlı çeşitler içeren markalar, protein açısından zengindir. Diğerlerine oranla daha fazla tam tahıl içerenler ise daha yükse bir lif değerine sahiptir.

Granola - shuayip.com
Granola Nedir? – shuayip.com

Granola Faydaları

Granola faydaları: Faydalı bir besin olan bu tahıllı gevrek, hakkında çok az bilimsel araştırma olmasına rağmen, içeriği sayesinde pek çok fayda sağlaması muhtemeldir. Çünkü içerisinde; yulaf, keten tohumu, Chia tohumu ve badem gibi yaygın bileşenler bulunur. Bu bileşenlerin sağlık açısından ne denli faydalı olduğu hemen herkes tarafından bilinir.

Yüksek lif ve protein kaynağı

Söz konusu gevreklerin çoğu, protein ve lif bakımından zengindir. Protein, ghrelin ve GLP-1 gibi önemli tokluk hormonlarının seviyelerini bile etkileyen önemli bir maddedir. Bu besindeki yüksek proteinli bileşenler şunlardır: Badem, ceviz ve kaju fıstığı gibi kuruyemişler ve kenevir, balkabağı ve susam gibi tohumlar vs.

Ek olarak, yulaf, fındık ve tahıl gibi yüksek lifli gıdalar, besleyicilik açısından oldukça iyidir ve yemeklerin sindirim süresini uzatır. Bu sayede kendinizi daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Ayrıca iştah kontrolünü sağlamanızda sizlere yardımcı olarak, gereğinden fazla yiyecek tüketmenizin önüne geçer.

Sonuç olarak, bu ürün, zayıflama, yani kilo verme konusunda sizlere yardımcı olabilir. Genellikle sabahları tüketilir ve tokluk hissini uzun süre koruyabilir.

Kan basıncını iyileştirir: Yulaf ve keten tohumu gibi yüksek lifli bileşenlerin kan basıncını düşürmeye yardımcı olduğu bilimsel anlamda onaylanmıştır.

Kolesterol seviyesini azaltır: Yulaf, kalp hastalığı için iki risk faktörü olan LDL (kötü) kolesterol seviyesini ve vücuttaki toplam kolesterol seviyesini düşürür. Çünkü yulaf, bir lif türü ola beta glukan açısından oldukça zengin bir kaynaktır.

Kan şekerini azaltır: Tam tahıllar, kuru meyveler, kuruyemişler ve tohumlar, özellikle obezite veya prediyabetli kişilerde kan şekeri düzeylerini düşürmeye ve kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Bağırsak sağlığını iyileştirir: Bu gevrek, rafine kahvaltılık gevreklere kıyasla sağlıklı bağırsak bakterilerinin seviyelerini arttırmaktadır. Bu durum bilimsel olarak da onaylanmıştır.

İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudunuzu yeniler: Hindistan cevizi, Chia tohumları ve Brezilya fıstığı gibi bileşenler, gallik asit, kuersetin, selenyum ve E vitamini gibi ödemle mücadele eden antioksidanlar açısından oldukça zengin kaynaklardır.  

Dolayısıyla pek çok granola türünün, ödem atma, kandaki basınç seviyesini düşürme, kolesterolü kontrol etme, kan şekerini dengeleme ve bağırsak sağlığını iyileştirme gibi önemli durumlar da dahil olmak üzere sayısız fayda sağlayabilecek sağlıklı bileşenler içerir.

Granola - shuayip.com
Granola Nedir? – shuayip.com

Granola tarifi

Granola, uzun süre bozulmadan saklanabilmesi ve taşınması kolay bir ürün olduğu için uzun zamandır sporcular, yürüyüşçüler ve sırt çantalı gezginler için en iyi seçeneklerden biri olmuştur. Trail mix gibi, dayanıklılık aktiviteleri sırasında ekstra enerji ve protein sağlayabilmesi açısından sporu yaşam stili haline getiren insanlar tarafında çokça kullanılır.

Granoladan, porsiyonlanması ve paketlenmesi daha kolay olan snack barlar da yapılmaktadır. Fakat Snack barlar normal bir gevreğe göre daha yüksek oranda işlenmiş ilave şekerler, yağlar ve katkı maddeleri içerebilirler. Granola tarifi, yulaf, kabuklu yemişler, bal, kuru meyve ve diğer korunmuş gıdalardan oluşur.

Bunların her biri bir araya getirilerek, süt veya yoğurt ile keyifli bir şekilde tüketilebilir. Dilerseniz, bu karışımın içine kuru üzüm, kayısı, kızılcık, muz, hindistancevizi, yaban mersini, çilek ve hatta bitter çikolata (çok az bir miktar) ekleyebilirsiniz. Böylelikle damak tadınıza uygun bir gevrek ile güne başlayabilirsiniz.

Granola - shuayip.com
Granola Nedir? – shuayip.com

Sonuç

Daha önce bu sağlıklı gevreği denediyseniz, tadıyla ilgili görüşlerinizi veya bıraktığı tokluk hissi hakkındaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz. Hatta aranızda granola ile zayıflayanlar bile olabilir; deneyimlerinizi mutlaka paylaşın!

Dikkatinizi çekebilecek bazı başlıklarımız:

Zayıflatan Yiyecekler ve İçecekler | Şaşırtıcı Sonuçlar Veren 8 Besin

Kilo Aldıran Yiyecekler: En Az 15 Farklı Besin!

Hızlı Kilo Vermenin Yolları: 12 Adımda Forma Girin!

En Etkili Zayıflama Çayları: 6 Farklı Mucize!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır