Pul Biberin Yararları: Metabolizmanızı Hızlandıracak 3 Malzemeli Tarif!

Mutfakların vazgeçilmez baharatlarından pul biber içeriğindeki çeşitli vitamin ve minerallerle sağlığımız açısından da oldukça yararlı. Hem metabolizma hızlandırma hem de bağışıklık sistemimizi güçlendirme özelliği olduğu için gündelik kullanımda mutlaka rutinimize dahil etmemiz gerekiyor.

Sizin de diyet yaparken zayıflama sürecinizi hızlandıracak güzel bir desteğe ihtiyacınız varsa mutlaka pul biberden yararlanmalısınız. Bir yandan yağ yakımınızı hızlandıracak bu besin diğer yandan da sizi bu grip mevsiminde enfeksiyona yakalanma riskinden koruyacak. Bugünkü yazımda tüm bilinmeyen yönleriyle pul biberin yararlarını sizin için derledim. Ayrıca bonus olarak metabolizma hızlandırıcı tarifler de bulacaksınız.

Konu Başlıkları

  • Nedir ve Nasıl Yapılır?
  • Pul Biberin Yararları
  • Vücudumuz Açısından Önemi
  • Yağ Yakımını Arttırıcı Tarifler

Pul biberin yararları
Pratik Bilgiler

Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bu besinin ne olduğunu hepimiz biliyoruz ama bir de işin ayrıntılarına göz atalım. Bu biber acı kırmızı biberin kurutulup öğütülmesi elde edilen bir yiyecektir.

Dünyanın çok çeşitli yerlerinde farklı şekillerde yaygın şekilde kullanılmaktadır. Lezzet vericiliği nedeniyle acı sevenler yoğun şekilde tüketir ancak fazla acıdan hoşlanmayanlar için ağzı yakmayan türleri de vardır.

Patlıcangiller familyasından (Capsicum Annuum) gelen biberlerden üretilir. İçerisinde kapsaisin isimli bir madde vardır. Bu madde sağlık açısından çok yararlıdır. Yapılan çeşitli araştırmalarda da enflamasyon ve kanser riskini azalttığı ortaya çıkmıştır.

Genelde açıkta kurutulur, beş ile on gün arası bir kuruma süreci bulunur. Sonrasında biber işleyen kuruluşlar tarafından alınır, öğütülür, paketlenir ve marketlerde satışa sunulur.

Kurutma işlemi 70 derecede yapılır ve çekiçli değirmenler tarafından öğütülür. Marketlerden hazır ürünleri alırken mutlaka yapım aşamalarına dikkat etmeli ve muhafaza edildikleri PVC torbaların sağlık açısından sakıncalı olup olmadığına bakmalısınız.

Pul Biber Neden Bu Kadar Önemli?

Acı sevenlerin hayatından hiç eksik etmediği bu yiyecek çorbalara, bazı yemeklere, salatalara ve smoothie tariflerine çok yakışıyor. Doğu ve güney doğu bölgelerinde daha fazla çeşidi bulunan ve yoğun şekilde tüketilen bu besinin neden bu kadar önemli olduğunu merak ediyorsanız hemen sorunuzun cevabını yanıtlayalım ve içerisinde A, C, K, E, B6 ve P vitaminlerinin bulunduğunu ifade edelim.

Bizi hastalıklardan koruduğuna inanılan bu yiyeceğin düzenli olarak tüketilmesi öneriliyor. Kısaca sık sık tüketirsek ne olacağına bakarsak bizi virüslerden koruyacağını, bağışıklığımızı güçlendireceğini, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkların semptomlarını azaltacağını, sindirimi kolaylaştıracağını ve deyim yerindeyse vücudumuzun çalışma sistemini ateşleyeceğini söylemek mümkün.

aci pul biber gaziantep 1 pul biber 1 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Yararları

  • Şimdi de gelin bu baharatın yararlarını tek tek detaylı olarak inceleyelim.
  • Gündelik hayatta sık sık tüketildiğinde yaz mevsiminde insanın daha az terlemesine ve vücudun aşırı sıcaklardan etkilenmemesini sağlar.
  • Tam tersi soğuk dönemlerde tüketildiğinde ise vücut sıcaklığınız artar ve üşümez, kendinizi çok daha dinç hissedebilirsiniz.
  • Kabızlık ve sindirim sorunlarının neredeyse tamamen ortaya kalkmasına yardımcı olur.
  • Ramazan döneminde ya da aralıklı oruç yapan kişilerde kan şekeri dalgalanmalarının önüne geçer. Kişinin kendini bitkin hissetmemesini sağlar.
  • Grip, nezle, alerji ve atta korona gibi virüslerin vücudumuzda etkili olmasını engeller. Direncimizi güçlendirir.

Sağlık Açısından Değerlendirme

Pul biberin hem bizi zayıflatma hem de hastalıklardan koruma özelliği olduğundan bahsettik. Peki sağlığımız açısından ne gibi faydaları var ve bizi ne tür hastalıklardan koruyor bir de ona bakalım.

Bu baharat düzenli olarak kullanıldığında bağırsak kurdu ve parazitleri öldürür. Böyle bir sorununuz varsa doktorunuza danışarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Prostat, akciğer gibi kanser türlerini önlemeye yardımcı olur ve tedavi sürecinde de içerisindeki likopen maddesiyle destekleyici rol oynar. Yine de tedavi olurken kullanmadan önce bir uzmana danışmak gerekir.

Kilo vermek isteyenler tercih eder. Obezite sorunu yaşayanlara kür halinde verilmektedir. Enfeksyion ve iltihap problemlerinde sorunu önemli ölçüde çözer.

Kan akışını kolaylaştırır. Kansızlığın önlenmesini sağlar. Baş ağrısı ve migren tedavisinde de etkilidir diyebiliriz.

Bonus: Yağ Yakımını Hızlandıran Pul Biber Kürü

Eğer herhangi bir kronik rahatsızlığınız varsa ya da hassas bir bünyeye sahipseniz bunu denemeden önce mutlaka bir uzmana başvurmalısınız. Kür tamamen sağlıklı ve belli bir yaşın (18) üzerindeki bireyler için uygundur.

Bu kür için yarım limon suyu, üç yemek kaşığı yoğurt ve bir ya da iki çay kaşığı bibere ihtiyacınız olacak. Malzemeleri karıştırın ve uyumadan önce tüketin. 14 gün uygulayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir.

Maydanozun Yararları: 3 Günde Ödem Atın!

İp Atlayın: Eğlenerek Zayıflayın!

Siyah Çay mı Yeşil Çay mı?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır