Pug Hakkında Her Şey: 6 Başlıkla Bu Sevimli Köpeği Tanıyın!

Pug, dünya üzerindeki en sevimli küçük köpek ırklarından biridir. Yuvarlak ve buruşuk kafalı, kısa burunlu, iri ve sağlam küçük gövdeli, kıvrık kuyruklu ve neşeli bir köpektir. Bu sevimli küçük köpek büyüleyici, iyi huylu, enerjik ve oyuncu bir mizaca sahiptir. Pug, küçük bir köpek olsa da büyük bir yüreğe sahiptir. Bu nedenle kompakt ve küçük ama aktif bir refakatçi köpek isteyenler için idealdir. Bu cinsin dengeli tavrı, onu çocuklu aileler için de iyi bir seçim haline getirir.

Pug’a Genel Bakış

Dahil olduğu grup: Süs köpeği (Oyuncak köpek)

Uzunluk (boy): 25 ila 33 cm

Ağırlık (kg): 6,5 ila 8,5 kg

Tüy – kürk rengi ve yapısı: Açık kahverengi, krem veya siyah renkte pürüzsüz, kısa tüylerden oluşan kürk

Ortalama yaşam süresi: 13 ila 15 yıl

Pug - shuayip.com
Pug Hakkında Her Şey – shuayip.com

Pug’un Genel Özellikleri

Sevgi DüzeyiYüksek
SamimiyetYüksek
Çocuk dostuYüksek
Hayvan dostuYüksek
Egzersiz – hareket ihtiyacıOrta
OyunculukOrta
Enerji seviyesiOrta
EğitilebilirlikDüşük
ZekaDüşük
Havlama eğilimiDüşük
Tüy dökme miktarıYüksek

Pug’un Tarihi

Pug, en az M.Ö. 400 yıllarına dayanan bir geçmişi olan dünyanın en eski köpek ırklarından biridir. Bir zamanlar Tibet’teki Budist rahiplerin yoldaşı olarak nam salmıştır. Bu durum, aynı cinse mensup olan köpeklerin neden bu kadar sevgi dolu, neşeli yaratıklar olduklarını açıklayabilir. Bu sevimli köpekler, 16. ve 17. yüzyıllarda, Avrupa kraliyet ailesi arasında popüler hale gelmiştir. 

İngiltere tahtına çıktıklarında Hollanda’dan Kral William II ve Kraliçe Mary II tarafından getirtilmişlerdir. İspanyol soylularının Goya tarafından yapılan resimlerinde de görünürler. Napolyon’un karısı Josephine, hapishanede Napolyon’a gizli mesajlar taşıyan bir Pug’a sahipti. Kraliçe Victoria’nın torunları, Kral George V ve Kral Edward VIII da pug sahibiydi. 

İngilizler 1860 yılında Çin İmparatorluk Sarayı’nı ele geçirdikten sonra yeni bir Pug ve Pekinez dalgası İngiltere’ye geri getirilmiştir. İlk olarak 1885’te American Kennel Club (AKC) tarafından ırk olarak tanınmış ve popülerlik kazanmaya devam etmiştir.

Pug - shuayip.com
Pug Hakkında Her Şey – shuayip.com

Pug Bakımı

Pug bakımı: Bu köpekler dökülmeye meyilli kısa ve yumuşak bir tüy yapısına sahiptir. Haftada bir iki kez taranması yeterli olacaktır. Enfeksiyonları önlemek için köpeğin yüz kıvrımları temiz tutulmalı ve buna ekstra dikkat edilmelidir. Kalıntıları nemli bir sünger veya bebek bezi ile silin; ardından alanı iyice kurulayın. Köpeğinizin herhangi bir alerjisi ya da başka cilt sorunu varsa, sık sık banyo yapması gerekebilir.

Bu köpekler, genellikle eğitime iyi yanıt veren mutlu köpeklerdir (özellikle gıda motivasyonu eğiliminde oldukları için). En azından, köpeğinize temel komutları öğretmelisiniz. Pugların inatçı bir tarafı da vardır. Bu nedenle, tırnak kesme gibi işlemler için eğitimsiz bir köpek ile uğraşmak zor olabilir. Tırnaklar kısa tutulması için düzenli olarak kesilmelidir.

Buna ek olarak, ağız hijyenine dikkat edin, diş etlerini ve ağzını sağlıklı tutmak için köpeğinizin dişlerini haftada en az birkaç kez fırçalayın. Sık sık diş sıkışıklığı gibi diş problemleri yaşadıklarını ve veterinerde daha sık diş temizliğine ihtiyaç duyabileceklerini unutmayın.

Bu köpeklerin biraz enerji harcaması ve orta düzeyde egzersiz yapması gerekir. Güzel bir yürüyüş ve aktif oyunlar oynamak köpeğiniz için iyi olacaktır. Fakat özellikle sıcak havalarda aşırı egzersiz yapıp, yorulmamalıdır. Köpeğin kısa burnu nefes almasını zorlaştırabilir. Puglar, daha soğuk havalarda bile aşırı ısınmadan kaynaklanan bitkinliğine ve sıcak çarpmasına eğilimlidir.

Pug - shuayip.com
Pug Hakkında Her Şey – shuayip.com

Köpeğinizi serin havalarda bile herhangi bir araçta gözetimsiz bırakmamalısınız. Hava yoluyla seyahat ederken sizinle birlikte yolcu bölmesindeki bir taşıyıcıda seyahat etmesi en iyisidir. Çok sesli havlamasalar da horlama ve ters hapşırma gibi komik sesler çıkarabilirler.

Refakatçi köpekler olarak uzun bir geçmişe sahip olan bu ırk, herkese dost olabilir; ancak bunun olması için erken yaşta sosyalleştirilmeleri önemlidir. Köpeğinizi çeşitli durumlarda diğer insanlara, köpeklere ve küçük hayvanlara maruz bırakmak, köpeğin daha kendinden emin hissetmesini sağlayacak ve utangaç, korkulu ya da saldırgan olmasının önüne geçecektir.

Bu ırka mensup köpekler çocukları sevdikleri için çocuklu ailelerin sahiplenmesi açısından ideal bir evcil hayvan seçimi olacaktır. Buna ek olarak genellikle diğer köpekler, kediler ve küçük hayvanlarla da iyi anlaşabilirler.

Yaygın Sağlık Sorunları

Bu cins köpeklerde bazı kalıtsal sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bunlar sağlık problemleri ise şöyledir:

  • Brakisefalik sendrom
  • Alerjiler ve diğer cilt sorunları
  • Entropiyon
  • Kornea ülserleri
  • Pug köpek ensefaliti (PDE) olarak da bilinen granülomatöz meningoensefalit (GME)
Pug - shuayip.com
Pug Hakkında Her Şey – shuayip.com

Beslenme

Bu köpekler, günde iki öğün olmak üzere; 1/2 fincan kuru köpek maması ile beslenmelidir. İhtiyaç duyulan miktar, köpeğin büyüklüğüne, aktivite düzeyine, yaşına ve diğer faktörlere bağlı olarak değişecektir. Köpeğinizi aşırı şımartmamalı ve ona kendi yiyeceklerinizden vermemelisiniz. Söz konusu köpeklerin yemek yemeyi sevdikleri bir gerçektir ve bu nedenle aşırı kilo almaya, yani obeziteye yatkınlardır.

Bu, yaşam beklentilerini azaltabilir ve birçok sağlık durumunun oluşmasına yol açabilir. Köpeğinizin sağlıklı kalması için kilosunu sık sık takip etmeye çalışın ve mümkünse veterinerinizden köpeğin nasıl beslenmesi gerektiğine dair öneriler alın.

Pug - shuayip.com
6 Başlıkla Bu Sevimli Köpeği Tanıyın! – shuayip.com

Sonuç

Pug sahiplenmeyi düşünüyorsanız bunlara dikkat edin: Bu ırka mensup olan köpekler, özellikle çocuklarla çok iyi anlaşırlar. Dolayısıyla çocuklu aileler için idealdirler. Bununla birlikte apartman yaşamı için de uygun olan bu köpekler, nadiren havlarlar. Yani oldukça sessizdirler. Bununla birlikte küçük olsalar bile sağlam bir yapıya sahiptirler.

Ayrıca bu köpeklerin aşırı yeme eğilimi vardır. Dolayısıyla kolayca kilo alabilirler. Üstelik horlamak gibi başka burun sesleri de çıkarabilirler. Son olarak buruşuk yüz kıvrımları nedeniyle, ekstra bakım gerektirirler. Zira yüzleri hassas olduğu için çeşitli enfeksiyon ve alerjilere maruz kalabilirler.

Dikkatinizi çekebilecek içerikler:

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Fransız Bulldog: 6 Başlıkta Minik Fransızlarla Tanışın!

Pomeranian: En Az 10 Özelliği ile Pomerian Hakkında Her Şey!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır