Ihlamur Faydaları: Birbirinden Önemli 8 Fayda!

Ihlamur Faydaları: Ihlamur, güçlü yatıştırıcı özellikleri sebebiyle yüzlerce yıldır değer gören ve kullanılan bir bitkidir. Tipik olarak Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’nın ılıman bölgelerinde yetişen Tilia cinsi ağaçlarda yetiştirilir. Küçük, kısa yapraklı bir ağaç olan Tilia cordataTilia cinsinin en güçlü türü olarak kabul edilir. Ihlamur çayı, yüksek tansiyonu düşürmek, kaygıyı azaltmak ve sindirim sistemini düzenlemek için alternatif tıbbın en etkili yöntemlerinden biri olarak kullanılmış ve bir gelenek haline gelmiştir.

Dünyanın hemen her yerinde bu geleneğin mevcut olduğu söylenebilir. Ihlamur çayı yapmak, için ıhlamur ağacının çiçekleri, yaprakları ve ağaç kabuğu kaynatılır ve bir süre demlenmeye bırakılır. Söz konusu bitkinin çiçekleri, yaprakları ve kabukları ayrı olarak da farklı tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Meşhur ve geleneksel bir bitki olan Ihlamurun faydaları nelerdir? Öğrenmek için okumaya devam edin.

Ihlamur Faydaları - shuayip.com
Ihlamur – shuayip.com

Ihlamur Faydaları: Birbirinden Önemli 8 Fayda!

1. Rahatlamanızı sağlar, kaygı düzeyini azaltır

Oturup sıcak bir fincan çayın tadını çıkarmak başlı başına rahatlatıcı bir şeydir. Tabi bu çay ıhlamur olursa verdiği rahatlık hissi de sağlığa faydaları da katbekat artacaktır. Demlenmiş ıhlamur çiçeği, alternatif tıpta gevşeyip, rahatlamak ve kaygı semptomlarını hafifletmek için uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Kullanılmaya da devam etmektedir. Bu durumu bazı bilimsel çalışmalar da desteklemektedir.

Deneysel bir çalışmada ıhlamur ağacının tomurcuklarından elde edilen özlerin, güçlü yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu tespit edilmiştir. Araştırmacılar, ıhlamur özünün, insanların sinir sisteminde uyarılma durumunu engelleyen bir beyin kimyasalı olan gaba-aminobütirik asidin (GABA) gösterdiği etkiyle aynı etkilere sahip olduğu sonucuna varmışlardır. Dolayısıyla ıhlamur özünün, vücutta GABA etkisi yaratarak sinirleri yatıştırıp, gevşemenizi sağlayabilir. Buna bağlı olarak kaygı düzeyinizi de azaltabilir.

Ihlamur Faydaları - shuayip.com
Ihlamur – shuayip.com

2. İnflamasyon ile mücadele edebilir

Kronik inflamasyon, tip 2 diyabet ve kanser dahil olmak üzere pek çok ciddi hastalık riskinin artmasında etkili olabilen bir durumdur. Antioksidanlar, iltihaplanma ile savaşan ve potansiyel olarak hastalık riskini azaltan bileşiklerdir. Ve ıhlamur, antioksidan açısından zengindir.

Ihlamurun çiçeklerinde Flavonoid adı verilen antioksidanlar, ıhlamur tomurcuklarında ise tilirosid, kersetin ve kaempferol adı verilen antioksidan türleri bulunmaktadır. Tilirosid, vücudunuzdaki serbest radikalleri temizleyerek hareket eden güçlü bir antioksidandır. Serbest radikaller, iltihaplanmaya yol açabilen oksidatif hasara neden olabilirler.

Kaempherol da bir antioksidan olarak iltihapla savaşabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar, söz konusu maddenin kanserle mücadelede de etkili olduğunu göstermektedir. Bu antioksidanların miktarı markaya ve çay karışımına göre değişebileceğinden, iltihabı azaltmak için ne kadar ıhlamur çayı içilmesi gerektiği net olarak söylenemez. Bunun için kesin bilgilere ihtiyaç vardır.

3. Hafif düzeydeki ağrıları azaltabilir

Kronik ağrı, dünya çapında milyonlarca insanın şikayetlerinden biridir. 2016 yılında ABD’de yaşayan yetişkinlerin %20’si kronik ağrılara sahip olduğunu belirtmiştir. Ihlamur çayındaki bazı antioksidanlar, hem kronik ağrıyı hem de hafif ağrıları hafifletebilmektedir. Yapılmış olan bilimsel bir çalışmada, ıhlamurun şişmeyi ve ağrıyı yaklaşık %27 ve %31 oranında azalttığını belirlemiştir.

Bir başka çalışma, ağrılı ve sert eklemlerle karakterize romatoid artrit hastası olan 50 kadını gözlem altına almıştır. 8 hafta süren bu çalışmada, ıhlamur çayında bulunan antioksidanlardan biri olan 500 mg kersetin takviyesinin ağrı semptomlarını ve inflamasyon belirteçlerini önemli ölçüde azalttığı tespit edilmiştir.

Ihlamur çayındaki kuersetin ve diğer flavonoidlerin miktarı, markaya ve belirli bir karışımdaki tomurcuk, yaprak ve ağaç kabuğu oranlarına bağlı olarak büyük ölçüde farklılık gösterebilir. Sonuç olarak, bu antioksidanlardan ne kadarını tek bir fincan çayda alabileceğinizi ön görmek mümkün değildir. Dolayısıyla ağrılarınızı dindirmek için ne kadar ıhlamur çayı içmeniz gerektiği de kesin olarak belirlenemez.

Ihlamur Faydaları - shuayip.com
Ihlamur – shuayip.com

4. İdrar söktürücü etkilere sahiptir

Ihlamur ağacının iç kabuğu, idrar söktürücü ve terletici etkilerle ilişkilendirilmiştir. Diüretik, vücudun sıvı atmasını sağlayan, terleten ve ateşi düşürmek için kullanılan bir maddedir. Ihlamur çayı, alternatif tıpta, soğuk algınlığı gibi hastalıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Almanya yapılan bir araştırmada, yatmadan önce içilen 1 – 2 bardak (235 – 470 ml) ıhlamur çayının yetişkinlerin ve 12 yaşından büyük çocukların ter atmasını sağlayan bir infüzyon olarak kullanılması onaylanmıştır.

Bu etkilerin, ıhlamurun içerisinde bulunan bitki bileşiklerinin, özellikle de kersetin, kaempferol ve p- kumarik asit kombinasyonu sayesinde olduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte ıhlamur çayının ve içeriğindeki maddelerin, idrar söktürücü etkileri olduğuna dair kanıtlı bilimsel çalışmalar henüz mevcut değildir.

Bu ilişkiyle ilgili mevcut verilerin büyük kısmı, Orta Çağ’a kadar uzanır. Fakat buna karşın her bir veri anekdot niteliği taşımaktadır. Bu nedenle, kesin konuşabilmek için daha fazla araştırmanın yapılması gerekmektedir.

Ihlamurun diğer önemli faydaları

  • Kan basıncını düşürür.
  • Uyumaya yardımcı olur.
  • Grip ve soğuk algınlığı gibi hafif hastalıklarla mücadele eder.
  • Sindirim sistemini rahatlatır.
Ihlamur Faydaları - shuayip.com
Ihlamur – shuayip.com

Dikkat: Bazı ilaçlarla etkileşime girebilir!

Ihlamur, Lityum içeren ilaçlarla etkileşime girebilir ve ciddi yan etkilere sebep olabilir. Ihlamur çayı sıvıların atılımını destekleyebileceğinden, dehidrasyonu önlemek için diğer diüretiklerle birlikte alınmamalıdır.

Sonuç

Ihlamur çayı faydaları oldukça fazla! Fakat bilinmesi gereken bazı hususlar var: Avrupa İlaç Ajansı, günde 1 – 2 fincan ıhlamur çayı içmenin yeterli ve sağlıklı olduğu görüşündedir. Fakat gün içinde 1 – 2 veya 3 fincandan fazla içilmemelidir. Genellikle güvenli kabul edilse de, ıhlamur veya polene alerjiniz varsa bu çayı içmeniz tehlike arz edebilir.

İlginizi çekebilecek bazı başlıklar:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır