Hint Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Hint yağı, Hint Yağı Bitkisinin tohumlarının ezilmesi vasıtasıyla üretilen sarı renklı şifalı bir yağ çeşididir. Geçmişten beri türlü hastalıkların tedavisinde ve kadınlar tarafından kozmetik bir ürün olarak kullanılmıştır. Ayçiçek yağına benzer bir görüntüsü vardır.

Hint Yağı Nedir?

Hint yağı bitkisinin tohumlarının ezilmesiyle elde edilen bu yağın şifalı özellikleri içerisinde doymamış yağ asitleri bulundurmasından gelir. Bu yağın en çok rağbet gördüğü ülkeler isminden anlaşılabileceği gibi Hindu ve Afrika ülkeleridir. İçeriğindeki bulunan antioksidanlar ve antienflamatuvar (iltihap sökücü) özelliklerinden dolayı insanlar tarafından çokça talep görmektedir. Sarı renkli ve hafif aromatik bir yağdır. Alkol içerisinde kolaylıkla çözünür. Alternatif tıpta birçok uzman tarafından tercih edilir, ana bileşiği Risinoleik asittir. Bağırsaklar üzerinde müshil etkisi bulunur. Sabun ve boya imalatında, mürekkep üretiminde, tekstil sektöründe ve dumansız bir şekilde yanarak beyaz ateş çıkarması sebebiyle kandillerde kullanılmıştır ayrıca bebekler için kullanılan pişik önleyici ürünlerin içeriğinde de bulunur.

Hint Yağı Ne İşe Yarar?

Hint Yağının sayısız faydası olsa da bugünlerde çoğunlukla doğal kozmetik bir ürün olarak kullanılıyor. Baş kısmındaki saç, kirpik, sakal vb. tüylerin bakımı için kullanılan bu yağın ayrıca birçok hastalığa karşı koruyucu etkisi de bulunur. Bu sarı renkli yağın içeriğindeki antioksidanlar, anti bakteriyel ve iltihap giderici özellikleri bu yağın faydalı bir ürün olduğunu kanıtlamaktadır.

RICIN 2 scaled 1 hint yağı 1 | Shuayip.com
Hint Yağı ve Hint Yağı Bitkisi

Kabızlığı Giderir

Günde 1 kaşık olmak üzere 3 gün boyunca tüketildiğinde kabızlığın giderilmesinde etkilidir, yıllardan beri kabızlık ilacı olarak kullanılmıştır.

Kemik ve Eklem Ağrılarını Giderir

Kemik ve eklem ağrılarından şikayetçiyseniz bu ürün size yardımcı olabilir. Ağrılı bölgelerin üzerine bu yağdan düzenli olarak sürerseniz ağrılarınızda hafifleme göreceksiniz.

Karaciğer Sağlığını Korur

İçeriğinde bolca antioksidan barındırması nedeniyle karaciğer için mükemmel bir dosttur. Düzenli olarak kullanırsanız karaciğer problemlerinizi çözer ve karaciğerinizi temizler.

Beyine İyi Geliyor

Vücudun gen sisteminde iyileştirici etkileri bulunur bu yüzden Parkinson hastalığı gibi beyin hastalıklarına iyi geldiği düşünülmektedir, bunun haricinde beyin felcinde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

İçeriğinde bulunan vitamin, mineral ve faydalı yağ asitleri sayesinde bağışıklık sistemini destekleyici etkisi bulunur.

depositphotos 268252188 stock photo beans and castor oil ricinus hint yağı 2 | Shuayip.com
Hint Yağı ve Hint Yağı Bitkisi

Kaşların Gürleşmesini Sağlar

Seyrek kalmış kaşların dolgunlaşmasını ve gürleşmesini sağlar. Haftada iki kez kaşlarınıza direkt olarak uygulayıp bir süre bekletmek kaşlarınızı gürleştirir ve seyrek kaşların daha estetik görünmesini sağlar.

Kirpiklerin Uzamasını Sağlar

Düzenli kullanımda kaşları gürleştirdiği gibi kirpiklerinizin de dökülmesini önler ve kirpiklerinizin uzamasını sağlar. Farklı nedenlerden dolayı kaşlarında veya kirpiklerinde dökülme ve seyrelme yaşayan kişiler gönül rahatlığıyla bu ürünü kullanabilir. Hint yağı doğal bir ürün olduğu için sağlığa herhangi bir zararı yoktur, sadece bazı alerjik bünyelerde reaksiyon görülebilir.

Saçlara Çok Faydalı!

Hint yağı kaş, kirpik gibi tüylerin bakımında kullanıldığı gibi saçlara da çok faydalıdır. Saç diplerini bu yağ ile ovarak kan dolaşımını hızlandırabilir ve saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz, ayrıca saçlarınızı hızlı bir şekilde uzattığı gibi inanılmaz bir parlaklığı da beraberinde getirir!

Maksimum şekilde verim alabilmek için bu yağı saçlarınıza ovarak yedirin ve kafanızı bir bez yardımıyla sarın öylece bir gece bekletin. Uykuda hücreleriniz yenilendiği için en büyük faydayı bu yöntemle göreceksiniz.

Tümörlere Karşı Etkili

Yapılan son araştırmalarda kanserlerin oluşturduğu tümörlere karşı etkinlik gösterdiği kanıtlanmıştır.

Cilt Çatlaklarına Faydalı

Cilt çatlaklarına karşı oldukça faydalıdır. İçeriğinde yer alan Omega-3 yağ asitleri cildinizin derinlemesine nemlenmesini ve gergin bir yapıya bürünmesini sağlar. Sorunlu bölgelere duştan çıktıktan hemen sonra uygulayarak cilt çatlaklarınızdan hızlıca kurtulabilirsiniz.

Depositphotos 82650052 xl 2015 scaled 1 hint yağı 3 | Shuayip.com
Hint Yağı ve Hint Yağı Bitkisi

Yara İzlerinin Tedavisinde Etkili

Yara izleri tedavisinde en çok kullanılan doğal ürünlerden biridir. Yara izlerinin olduğu bölgeye uygulayarak hücrelerinizin hızlıca yenilenmesini sağlayarak yara izlerinin giderilmesinde etki gösterir.

Mantarları Yok Eder

İltihap giderici etkisinden dolayı mantar tedavisinde sıkça kullanılır ve etkilidir. Vücuttaki özellikle tırnak mantarı başta olmak üzere diğer bütün mantarların tedavisinde çok etkilidir. Mantarlı bölgeye uygulanması yeterlidir.

Hint Yağını Kimler Kullanamaz?

Böbrek hastalarının, hamilelerin ve kronik hastalığı bulunup sürekli ilaç alanların kullanması tavsiye edilmez, ayrıca kabız için kullanılacaksa bir uzman tarafından yardım alınmalıdır aksi taktirde fazla dozda alınması kuvvetli müshil etkisi göstereceğinden istemeyeceğiniz etkilere sebep olabilir.

İlginizi çekebilir:

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır