En İyi Kahve Çekirdeği Öğütücüler

Daha önceki yazılarımda kahvenin yararlarından bahsetmiş, farklı kahve makinelerini incelemiştim. Ama tabi ki eğer evde gerçekten profesyonel seviyede bir kahve deneyimi yaşamak istiyorsanız iyi bir kahve çekirdeği öğütücüsüne ihtiyacınız var.

Kahve tutkunlarının satın aldığı ev aletlerinden biri olan öğütücüler istediğimiz çekirdekten lezzetli içecekler elde etmemize yardımcı oluyor. Ben de bugünkü yazımda evde kahve deneyimini bir üst seviyeye taşımak isteyenler için öğütücülerle ilgili pratik bilgileri ve önerileri derlemedim.

Detaylı özellikleriyle birlikte ele aldığım öğütücülere göz atabilir ve size en uygun modeli satın alıp taptaze içecekler tüketmenin keyfini çıkartabilirsiniz.

Kahve Öğütücülerle İlgili Temel Bilgiler

Bu konuda tavsiyeler vermeden önce öğütücünün ne olduğuna ve ne işe yaradığına bir göz atalım. Kahve çekirdeği öğütücüleri kavrulmuş çekirdeklerin yapılacak olan içecek türüne uygun şekilde çeşitli boyutlarda çekilmesini sağlayan aletlerdir.

Temel yapıları ve özellikleri ile baharat öğütücülere benzeseler de bu ürünler aslında biraz daha farklıdır. Bu noktada kahve çekirdeklerinin çekildikten kısa süre sonra yağ ve asit değerini kaybettiğini, aromasının azaldığını söylemekte yarar var.

Kısacası eğer gerçekten taze ve lezzetli bir içecek tüketmek istiyorsanız damak tadınıza uygun çekirdekleri çekerek işe başlamalısınız.

kahve ogutucu kahve 2 | Shuayip.com
Pratik İpuçları

Öğütücü Seçimi İçin Öneriler

Çekirdek öğütücünün ne kadar yararlı ve önemli bir alet olduğundan bahsettiğimize göre şimdi de nasıl bir öğütücü seçmeniz gerektiği konusuna geçelim. Öğütücüyü almadan önce ne tür çekirdekler için kullanacağınızı mutlaka bilmeniz lazım.

Ayrıca bu çekeceğiniz çekirdekleri nasıl bir makinenin içine koyacağınız konusu da oldukça önemli. Mesela Türk kahvesi çekirdekleri ince çekilir. Buğday boyutunda çekilmeleri idealdir.

Espresso bazlı bir içecek yapacaksanız bu çekirdeklerin tuzdan biraz daha kalın ama toz şekerden de daha ince şekilde çekilmesi uygun olacaktır. Bu çekirdek türü basınç yöntemi ile kullanıldığından çekim boyutu büyük önem taşır.

Standart makinelerle içecek hazırlayacaksanız çekirdekleri orta ölçüde çekmeniz yeterlidir. French Press kullanacaksanız makine için çektiğiniz ölçüden biraz daha kalın bir seviyeyi tercih edebilirsiniz. Moka Pot için ise yine espresso ölçüsüne yakın bir çekim yapmanız uygundur.

Öğütücü Alternatifleri

Sinbo SCM 2934 Öğütücü

Küçük ev aletleri konusunda uzman bir marka olan Sinbo’nun ürettiği bu öğütücü 56 gram kapasiteli ve kullanımı oldukça kolay bir üründür. Emniyet kilidi kapağı, paslanmaz çelik bıçağı ve düşük enerji tüketimi ile oldukça sevilen öğütücüler arasında yer alıyor. Bu aletin olumsuz özellikleri ise haznesinin plastik olması ve ince çekim konusunda yetersiz kalması.

sinbo kahve ogutucu kahve 3 | Shuayip.com
Sinbo

Homend Grindgo 6001 Öğütücü

Fiyat performans açısından oldukça sevilen aletler arasında yer alan bu öğütücü 30 gram kapasiteli. Küçük olduğu için kullanıcılar tarafından olumsuz yorumlar alsa da performans açısından oldukça kaliteli olduğu için çekirdeklerin çekilmesinde çok başarılı diyebiliriz. Dış gövdesi plastik ve kullanımı da gayet basit.

Tefal Öğütücü

Markanın bu ürünü aynı zamanda baharatlar için de kullanılabiliyor. Performans açısından kullanıcıların sevdiği bir alet olduğunu söyleyebiliriz. Ancak çelik bıçaklarının arasını temizlemek bir hayli zor olabiliyor. Üstteki düğmesi ile rahatça çalıştırılabiliyor ve istediğiniz işlemi gerçekleştiriyor ancak eğer baharat da öğütecekseniz aroma sorunu olabileceğini bilmelisiniz.

Kahve öğütücü alternatiflerine göz atın
Tefal

Arzum AR1034 Clipper Öğütücü

Bu ürün ülkemizde en çok satılan markalar arasında yer alan Arzum tarafından üretilen özel tasarım bir öğütücü. Performans olarak çok büyük bir beklentiniz yoksa bu ürünü rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Paslanmaz çelik bıçağı ile sert çekirdekleri öğütmede de çok başarılı. 50 gramlık haznesi ile fıstık, ceviz, karabiber gibi yiyecekleri de öğütebiliyorsunuz ancak makine çalışırken biraz ısınabiliyor.

Siemens MC23200 Öğütücü

Siemens’ün ürettiği bu öğütücü düşük fiyatlı bir ürün. 70 gram gibi oldukça yüksek bir hazne boyutuna sahip. Enerji tasarrufu konusunda da çok başarılı olduğunu söyleyebiliriz. Bütçeniz çok yüksek değilse böyle bir ürün tercih edebilirsiniz. Temizliği ile ilgili küçük sorunlar olsa da genel olarak iyi bir çekim yapmak için rahatça kullanılabiliyor.

Fakir Signature Öğütücü

Kullanıcıların sıkça tercih ettiği ürünlerden biri de bu öğütücü. Fiyat olarak çok yüksek değil ve 180 grama kadar ulaşabilecek bir haznesi var. Çok kişiye kahve hazırlayacak kişiler için oldukça kullanışlı. Düşük güç harcaması da artı yönlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu ürünün tek sorunu çalışırken çok fazla ses yapması. Profesyonel beklentisi olmayanlar için uygun.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır