Starbucks’taki Kahve Çekirdeği Çeşitlerini Tanıyalım

Kendinize lezzetli bir kahve yapmak istiyorsanız işin inceliklerini de iyi bir şekilde bilmeniz gerekir. Daha önce yazımda kahve çekirdeği alırken dikkat etmeniz gerekenleri anlatmış, çekirdekleri aromalarına göre incelemiştim. Evinizde uygun bir öğütücünüz olsun olmasın eğer çekirdeklerin nasıl tatları olduğunu bilirseniz ona göre seçim yapabilirsiniz.

Hem ülkemizde hem de dünyada en çok satılan kahveleri üreten Starbucks kullandığı çekirdeklerle de herkesin damak tadına hitap ediyor diyebiliriz. Bu nedenle ben de bugünkü yazımda kolayca ulaşabileceğimiz bu markanın çekirdeklerini detaylı olarak ele almak istedim. Evinizin konforunda lezzetli kahveler yapmak istiyorsanız hem espresso bazlı hem de French Press gibi diğer aletlerle yapılan içeceklerde kullanabileceğiniz bu çekirdeklerden tercih edebilirsiniz.

Starbucks, shuayip.com
Çekirdek Türleri

Starbucks Kahvesi ile İlgili Temel Bilgiler

Kahve çekirdeklerini incelemeye geçmeden önce size Starbucks firmasının ne tür çekirdekleri aldığından, bunları nasıl harmanlayıp kavurduğundan bahsetmek istiyorum. Çünkü sonuçta bu çekirdekler bize hazır paket halinde gelseler de aslında çok farklı işlemlerden geçiyorlar.

Yetiştirilen Bölgeler

Öncelikle işe çekirdeklerin yetiştirilmesi sürecinden başlayacak olursak firmanın Latin Amerika, Afrika ile Arap Yarımadası ve Asya Pasifik bölgelerinden çekirdek satın aldığını ifade edebiliriz.

Bu çekirdeklerden Latin Amerika’dan gelenler tat ve keskinlik olarak oldukça dengeli oluyorlar. Fındık ve kakao lezzetlerini barındıran bu çekirdeklerin gövdeli olduğunu da ifade edebiliriz.

Afrika ile Arap Yarımadasından gelenler ise narenciye ile limon lezzetine sahipler. Kendilerine has egzotik bir tatları olan bu çekirdekler genellikle müşterilere harmanlanmadan farklı bir şekilde sunuluyor.

Asya ile Pasifik bölgelerinden gelen çekirdekler ise lezzet açısından oldukça zenginler. Bu çekirdeklerin en belirgin özelliklerinin ise topraksı ve bitkisel bir lezzete sahip olmaları diyebiliriz.

Article Starbucks Medium Roast Coffees tcm95 10184 w1024 n starbucks 2 | Shuayip.com
Yoğun Lezzetli Çekirdekler

Satın Alma ve Hazırlama

Bu çekirdeklerin yetiştirilmelerinin ardından marka özel tadım uzmanlarını bu bölgelere gönderiyor. Burada yaklaşık dört ay geçiren uzmanlar çekirdekleri değerlendirme sürecine alıyorlar. Yeşil çekirdeklerin az miktarda kavrulup tadılmasının ardından en kaliteli olanlar satın alınıyor.

Marka bu anlamda hem yetiştiricilere hem de tadım uzmanlarına çok farklı eğitimler vererek kendi bünyesine katıyor ve her yıl tam 150.000 fincan kahvenin tadımının yapılmasını sağlıyor.

Satın işleminin ardından ise sıra en hassas işlemlere geliyor. Alınan çekirdeklerin türüne göre belli zaman aralıklarında ve sıcaklıklarda kavrulmaları gerekiyor. Çekirdeklerin uygun bir renge sahip olması için gerekli işlemlerin yapılmasının ardından kavurma işleminden sorumlu uzmanlar çekirdekleri kavuruyor.

Uzmanların yaptığı tat denemeleri sürecinin sonucunda uygun buldukları çekirdekler harmanlanarak müşterilere sunuluyor. Marka harmanlama işleminde kendi özgü yöntemler uygulayarak dünyadaki diğer firmaların da önüne çıkmaya çalışıyor diyebiliriz. Böylece markanın dengeli ve lezzetli çekirdekleri de ortaya çıkmış oluyor.

Starbucks Roast Spectrum tcm95 3844 w1024 n starbucks 3 | Shuayip.com
Özenle Hazırlanıyor

Çekirdek Türleri ve Özellikleri

Blonde Roast

Pürüzsüz ve tatlı olmasıyla ünlü olan bu çekirdek turunçgil notaları içeriyor. Ayrıca ağızda bıraktığı pürüzsüz tat hem sade hem de sütlü içecekler için oldukça uygun.

Veranda

Bu çekirdek oldukça yumuşak içimli. Latin Amerika’dan gelen bu çekirdeklerin en önemli özelliği uzun süre kavruluyor olmaları. Fındık lezzeti içeren çekirdekler hafif içimli içecekleri sevenler için çok uygun.

Columbia Narino

Kolombiya’nın Narino bölgesinden gelen bitkisel aromalı bu çekirdekler insanın ağzında cevize benzer bir tat bırakıyor. Birazcık daha sert içimli içecekleri sevenler için uygun.

Etiyopya

Meyveli ve çiçeksi tatları sevenler için uygun bu çekirdekler bitter çikolata tadına sahip. Tatlı turunçgil aromaları ile zengileştirildikleri için oldukça dengeli bir içecek deneyimi sunuyor diyebiliriz. Orta sertlikte çekirdekleri sevenler için uygun.

Guatemala Antigua

Kakao ve baharat lezzetini sevenlerin bayılacağı bu çekirdek türü firmanın en iddialı olduğu türlerden biri. Tadım uzmanlarının özel olarak harmanladığı bu çekirdekler Guatemala’nın Antigua bölgesinde yetişiyor, yüksek rakımda üretildikleri için de yumuşak içimli ve zengin bir tat sunuyor diyebiliriz.

House Blend

Markanın daha çok kendi evine çekirdek alanlar için özel olarak hazırladığı bu tür kolay içimli ve dengeli olarak geçiyor. Latin Amerika çekirdeklerinden üretilen House Blend yumuşak içimli olduğu için ağızda baskın bir tat bırakmıyor.

Kenya

Asitlik seviyesi oldukça yüksek olan bu çekirdekten üretilen içecekler greyfurt ve üzüm tadı içeriyor. Kenya’da üretilen çekirdeklerin turunçgil lezzetine sahip olduğunu da söyleyebiliriz.

Pike Place

Bu çekirdek de yine firmanın müşterilerin evine alması için ürettiği bir tür. Pürüzsüz ve dengeli bir içim deneyimi yaşatan Pike Place kakao ve kavrulmuş fındık tadına sahip.

Verona

Latin Amerika ve Asya Pasifik bölgesinden gelen bu çekirdeklere yüzde yirmi oranında İtalyan çekirdekleri ekleniyor. Böylece oldukça yoğun bir lezzet elde ediliyor.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır