Kazein (Süt Proteini) Nedir? 4 Soruda Faydalarını Öğrenelim!

Kazein proteini, sütün içerisindeki besin maddeleri arasında büyük bir çoğunluğu kaplar. Oranı %78’dir. Tüketildikten 6 ila 7 saat sonra sindirilir ve bu sırada kaslarınızı besler. Oldukça büyük faydaları olsa da bazı durumlarda yan etki yaratabileceği unutulmamalıdır.

Sağlıklı olmak her insan için önem arz eder. Hastalıklardan korunmak için en mühim kriter sağlıklı bir vücuda sahip olmaktır. Karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, mineral ve elementlerden oluşan dengeli bir beslenme düzeni bizi sağlıklı kılar. Sağlığımız için önemli olan besin ögelerinden biri de bu üründür. Kazein nedir? Ne işe yarar? gibi sorularınız varsa bunu sizin için araştırdık, buyurun yazımıza…

Kazein Nedir?

61SLISQhM5L. SL1467 protein 1 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Yeryüzündeki tek kaynağı hayvan sütüdür. Süt sağılan her hayvanın sütünde farklı miktarlarda bulunur. Dolayısıyla süt ürünlerinde de bol miktarlarda bulunmaktadır.

Oranları;

  • İnek sütünde %2,85
  • Keçi sütünde ise %2,9
  • Koyun sütünde %5,1 miktarlarında bulunur.

İçeriğinde %0,8 fosforik asit içerdiği için fosfoprotein ismiyle de bilinmektedir. 1 gramın içeriğinde 2,11 mg. galaktoz, 0,98 mg. glukoz ve 1,02 mg. mannoz içermektedir.

Sindirimi ve emilimi ağır ağır gerçekleşir. Araştırmalar diğer bileşiklerle beraber görev aldığında daha faydalı olduğunu göstermiştir.

Asidik ortamlarda bile çözünmeme özelliğine sahiptir. Bu özelliği sayesinde mide asidinde ağır ağır (7-8 saat) sindirilerek uzun süreli beslenme sağlar. Dolayısıyla kana karışma ve anti katabolik özelliklerinin süresi wheyden çok daha uzun sürelidir. Bu özelliğiyle uykuda yaşanan kas yıkımını minimuma indirmek için uykudan hemen önce tüketilebilir.

Faydası Nedir?

hhh. protein 2 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler
  • Kas gelişimini inanılmaz ölçüde arttırır, ayrıca soya içeriğine göre daha kalitelidir ve kasları daha fazla geliştirir.
  • Protein sentezlenmesini sağlar.
  • Wheye göre daha ağır emilir, dolayısıyla peynir altına göre daha uzun süreli etkiye sahiptir.
  • Uyumadan hemen önce alınırsa, uyku sırasında azot dengesinin sağlanmasına katkı gösterir.
  • Kalsiyum açısından zengindir bu yüzden kemik ve diş sağlığı açısından önemli etkileri bulunur.
  • Otizmli bireylerde bazı durumlarda iyileşmeler sağlayabilir.
  • Kısacası çoğunluğu bu maddeden oluşan vücudumuzun her bölgesinde ayrı ayrı faydaları ve fonksiyonları bulunmaktadır.

Kilo Verdirir mi?

16136299800.70741600 protein 3 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Dünya üzerinde en etkili ve en sağlıklı beslenme şekli olan Akdeniz tipi beslenmede süt ve süt ürünleri başlıca gıda kaynağıdır. Bu ürüne diyetinde yer veren kişilerde obezite açısından iyileşme, kilo verimi görülmüştür. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda, bu maddeyle beslenenlerde kilo kaybı saptanmıştır.

Alerjik midir?

spring allergy relief tips shared by elgin area allergist protein 4 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Evet bu madde bazı bünyelerde alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Süt alerjisi bulunan kişilerin aslında bu maddeye karşı alerjisi vardır. İnek sütüne alerjisi olanlar bu maddeyi içeren herhangi bir ürünü tüketmemelidir. Bunun yerine soya sütü tüketebilir, ancak tadını herkes beğenmeyebilir. Eğer bulabilirseniz kazeini azaltılmış sütleri tüketebilirsiniz.

Diş Sağlığına Etkisi Nedir?

root canal video protein 5 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Süt içerisinde bulunan diğer aminoasitler, kalsiyum ve fosfat gibi maddelerde birleştiğinde diş çürümelerini önleyici etkisi bulunur, dolayısıyla sadece diş değil, kemik sağlığında da önemli faydaları bulunur. Örneğin dişleri çürütmesiyle bilinen çikolatalarda bir istisna vardır. Sütlü çikolatalar diğer çikolatalara göre daha az diş çürütür. Sebebinin ise bu madde olduğu sanılmaktadır.

Hangi Besinlerde Bulunur?

The Best Protein Powder for Women protein 6 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Kazein Proteini Tozu

Saf formuyla toz şeklinde tüketebiliriz, ayrıca bar, bisküvi şeklinde de karşımıza çıkabilir. Sporcular sıklıkla bu üründen faydalanmaktadır. Uykuda yaşanan kas parçalanmalarını önlemek adına uykudan hemen önce kullanılır.

Tozunun kalorisi oldukça azdır ve içerik açısından oldukça zengindir. 50 gramında 40 gram protein, 150-160 kalori değeri içerir.

Peynir

Peynir içerisinde yüksek miktarlarda bulunur. Peynir imal edilirken whey ve kazein ayrıştırılır. Süt içerisinde görülen topaklanmalar bu ürün açısından oldukça zengindir. Aynı zamanda kalsiyum açısından da çok zengindir.

Lor Peyniri

Lor peyniri bu madde açısından oldukça zengindir. İmalatında suyuyla birlikte peynir altı ve kazein ayrıştırılır. Ayrıca diğer peynirlere göre bu besinden daha çok içerir. 1 çay bardağı lor, 20 gram protein içermektedir.

Süt

Sütün içerisinde oldukça fazla miktarda bulunur. Ayrıca süt kalsiyum, vitamin ve mineral açısından önemli bir kaynaktır.

İlginizi çekebilir:

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Sindirim Sisteminizin Saat Gibi Çalışmasını Sağlayan 9 Yöntem!

Propolis Nedir? Propolis’in Faydaları Nelerdir? 1001 Faydası var!

Dikkat Eksikliği Nedir? Belirtileri Nelerdir? Tedavi Yöntemleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır