En İyi Bilinen 3 Kedi Maması Markası: Purina, Farmina ve Royal Canin İçerik Karşılaştırması

Evcil hayvan sahibi olan ya da sahiplenmek üzere bu konuyla ilgili araştırma yapan herkes ailesinin minik üyesini hem ona en uygun hem de en kaliteli mama ile beslemek istiyor. Ama mama seçiminde dikkat edilecek bir sürü ayrıntı bulunuyor.

Kedi maması konusunda ayrıntılarla ilgili bilgi sahibi olduktan sonra piyasadaki mama markalarını araştırmaya ve içeriklerine bakmaya başlıyorsunuz. Bu konuda pek çok farklı fikir bulunuyor. Bir de piyasada adından sıkça söz ettiren en bilinen markalar mevcut. Hal böyle olunca insanın seçim yaparken kafasının karışmaması mümkün değil.

Bugünkü yazımda kedi sahiplerinin ve yeni sahiplenecek kişilerin aklındaki en büyük soru işaretlerinden birini gidermek için en iyi bilinen üç kedi mamasının içeriklerini kıyaslayacağım.

Kedi maması seçerken dikkatli olmalısınız
Mama Seçimi Hassas Bir Konudur

Purina Kedi Maması

Purina kedi maması markası ülkemizdeki evcil hayvan sektöründe oldukça iyi bilinen bir firmadır. Farklı fiyat aralıklarında ürünleri bulunan marka en çok satanlar listesinin başında yer almaktadır.

Nestle markasının bir alt kuruluşu olan Purina ya da uzun adıyla Purina PetCare evcil hayvanlarla ilgili çeşitli mamalar üretmek üzere piyasaya çıkmış ve seksen yıldan uzun süredir bu alanda çalışmaya devam etmektedir.

Kendi araştırma ve geliştirme merkezleri üzerinden çalışan markanın Proplan, Friskies, Purine One, Felix, Cat Chow, Veterinary Diets, Gourmet gibi farklı ürünleri bulunmaktadır.

Purina Mamaların İçerik Özellikleri

Markanın kendi sitesinden edinebileceğiniz bilgiler ışığında baktığımızda üretilen ürünlerin ilk bileşenlerinin taze dondurulmuş tavuk, somon ya da kuzu olduğunu görüyoruz.

Kedi maması markaları ile ilgili en sık sorulardan biri de ürünlerin içinde genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) bulunup bulunmadığı ile ilgilidir. Yine marka bu konuda yaptığı açıklamada 1999 yılından beri üretilen tüm ürünlerden GDO hammaddelerinin çıkarıldığını ifade etmiştir.

Farklı evcil hayvanların çeşitli ihtiyaçlarına göre üretilen mamalardan kendi kedinize uygun kategoride bir ürün seçebilirsiniz. Bu kategoriler arasında farklı aromalarda yaş mamalar, yavru, yetişkin ve kısır kediler için üretilen mamalar ile özel ihtiyacı olan kediler için hazırlanan ürünler bulunmaktadır.

İçeriklerindeki protein ve karbonhidrat gibi malzemelerin oranı mamadan mamaya değişmekle birlikte bu içerik listelerine mamaların arka kısmında yer alan tablodan ulaşabilirsiniz.

Ülkemizde en çok satılan mamalardan birinin Purina ürünleri olduğunu göz önünde bulundurarak genel kullanıcı yorumlarından bahsedecek olursak bu ürünlerin çoğunun kedilere iyi geldiğini ifade etmek mümkün. Kedi sahiplerinin bu konudaki tek şikayeti mamalardaki protein oranının düşük olması yönündedir.

Farmina Kedi Maması

Farmina yine hem ülkemizde hem de tüm dünyada ürünleri oldukça fazla satılan markalardan biridir.

Farmina markası yaptığı tanıtımlarda da öne çıkarttığı üzere ürünlerini yaptığı geniş araştırmalar sonucunda ürettiğini ifade etmektedir.

Ayrıca markanın en büyük artılarından biri de yine kendi sitelerinde de açıkladıkları üzere hayvan deneyleri konusunda hassas olmalarıdır. Etik üretim yapan markalardan alışveriş yapmak isteyen kullanıcılarına bu konuda garanti veren firma laboratuvarlarında hayvanların asla zarar görmediğini açıklamıştır.

nd farmila kedi maması 2 | Shuayip.com
Farmina

Farmina Mamaların İçerik Özellikleri

Farmina kedi mamaları yine Purina’da da olduğu gibi kedilerin özelliklerine uygun şekilde yavru, yetişkin ya da kısır hayvan için özel olarak üretilmektedir.

Ayrıca belli bir hastalığı olan hayvanlar için de içeriklerine dikkat edilerek üretilen Farmina mamaları tercih eden kedi sahipleri konuyla ilgili sorun yaşamadıklarını ifade ediyorlar.

N&D ve Matisse alt kategorileri altında farklı fiyatlarda üretilen Farmina mamalarda en çok öne çıkan özelliklerden biri de mamaların içeriğindeki protein oranının oldukça yüksek olmasıdır.

Hem protein hem de bitkisel içeriği özel olarak seçildiği ifade edilen Farmina mamaların detaylı içeriklerine ürünlerin arkasındaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Royal Canin Kedi Maması

Royal Canin 1968 yılından bu yana evcil hayvan maması üretimi yapan oldukça köklü bir firmadır. Firmanın tanıtım yazısından da anlaşılacağı üzere markanın asıl amacı tüm evcil hayvanların özelliklerine uygun üretim yapmaktır.

Royal Canin de ülkemizde Purina ve Farmina gibi çok satanlar listesinde yer alan mamalardan biridir. Bu markanın en iyi bilinen özelliklerinden biri kedi ırklarına özel olarak ürettiği mamalardır.

Yine benzer şekilde yavru, yetişkin ve kısır evcil hayvanlar için hazırlanmış mamaları bulunmaktadır.

Royal Canin Mamaların İçerik Özellikleri

Royal Canin markası ürettiği mamaların içerikleri bakımından sürdürülebilir yaşam hareketine uygun şekilde hazırlanmasını sağlamaktadır.

Mamaların lezzetine özellikle özen gösteren firmanın ürünlerinin en çok öne çıkan özelliklerinden biri de bu markanın mamalarını neredeyse tüm kedilerin çok sevmesi hatta bazen de başka mamaları yemeyi reddetmeleridir.

Bu durumdan dolayı markanın ürünlerinin kedilerde bağımlılık yaptığını söyleyen kullanıcılar olsa da genel anlamda bu mamaları yiyen kedilerin bir sorun yaşamadığını görüyoruz.

İçeriklerin oranlarını öğrenmek isterseniz mamaların arasındaki tablodan detaylı içerik listelerine ulaşabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır