Kediler Yıkanır mı? İhtiyacınız Olan 6 Önemli Şey!

Kediler Yıkanır mı? Kedilere banyo yaptırılır mı? Kedilerin sudan nefret ettiğini bilmeyen yoktur. Tüylü dostlarımızın (en azından pek çoğunun) suyla hiçbir şey yapmak istemediğini, hatta suya değmek bile istemediklerini hepimiz duymuşuzdur. Bu nedenle, bir kedi için hijyen düşüncesi söz konusu olduğunda, birçok insan kafasını kaşır. Kediler nasıl temizlenir? Veyahut sudan nefret eden kedileri yıkamak için ne yapılmalı? gibi sorular aklımıza takılabilir.

Fakat kedilerin yıkanmaya gerçekten ihtiyacı var mı? Bunun cevabı oldukça basit: Hayır, kedilerin yıkanmaya ihtiyacı yoktur (Bazı istisnalar hariç). Çünkü kediler kendi kendilerini temizleyip, pirüpak olabilirler. Dolayısıyla kedinizi yıkamanıza hiç gerek yok. Ancak bazı durumlarda buna ihtiyaç duyulabilir. Peki, böyle durumlarda kediler nasıl yıkanır?

Kediler Yıkanır mı? - shuayip.com
Kediler Yıkanır mı? – shuayip.com

Kediler yıkanır mı?

1. Kediler hangi durumlarda yıkanmalı?

Kediler, bazen kendi kendilerine temizlenemeyecek kadar kirlenebilirler. Kediniz, çamura bulandıysa veya çöplük gibi pis kokan kötü bir yere girip her yerini kirlettiyse onu yıkamanız gerekebilir. Bu gibi durumlarda aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz: 1 çay kaşığı sıvı bulaşık deterjanı, 1/4 fincan kabartma tozu ve 1 litre beyaz sirkeyi karıştırın. 

Sirke en iyi bazdır ve sudan daha güçlüdür. Bununla birlikte tüy açıcı peroksit gibi zararlı değildir. Bu karışımı kedinizin tüylerine nazikçe sürün, göze veya kulaklara kaçmamasına dikkat edin ve ardından ılık suyla iyice durulayın.

Kedilerin yıkanması gereken diğer durumlar:

Kediniz eğer kendini temizleyemeyecek kadar hastaysa, yaşlıysa veya şişmansa, onu sizin temizlemeniz gerekebilir. Bazı kediler obezite sorunu yaşayabilirler ve kendilerini temizlemek için eğilip, bükülemez, yani fazla hareket edemezler. Kedinize pire, akar, kene ve bit gibi parazitler bulaştıysa, onu yıkamanın ötesinde hemen bir veterinere götürmelisiniz.

Bir kedinin banyoya ihtiyacı olup olmadığını genellikle anlayabilirsiniz. Hoş olmayan bir koku, bir şeye bulaştıklarının açık bir işaretidir. Bunun yanı sıra sağlıklı kalmak için düzenli bir banyo rutinine ihtiyaç duyacak belirli kedi ırkları da vardır. Yıkanması gereken bazı kediler ve birtakım özel durumlar.

  • Kedinizin özellikle uzun tüyleri varsa (örneğin, Fars/İran kedisi gibi ırklar söz konusu olduğunda) kendi kendisini temizlemekte zorlanabilir ve yeterli olmayabilir. Bu gibi durumlarda onu sizin yıkamanız ve temizlemeniz gerekir.
  • Daha az tüylü veya tüysüz kediler söz konusu olduğunda (örneğin tamamen tüysüz olan Sphynx gibi) derilerinde oluşan yağ ve kirleri gidermek için periyodik olarak yıkanmaları gerekebilir.
  • Yukarıda da bahsettiğim gibi kedinizin tıbbi nedenler dolayısıyla da banyoya ihtiyaç duyabilir: Yaşlı, obez, artritik veya hareket sorunları olan kedilerin kendi kendilerine temel bir temizlik yapması oldukça zor olabilir. Bu kedilerin bazılarının tüylerinin arka yarısı genellikle keçeleşerek hassas cildinin kaşınmasına ve pul pul dökülmesine neden olabilir.

Kedinizin özel bir durumu varsa, sağlık sorunu yaşıyorsa ya da tüy ve cilt tipi nedeniyle özel olarak yıkanması ve temizlenmesi gerekiyorsa aşağıdaki adımları izlemeniz gerekecektir. Kedileri yıkamak hiç de kolay bir şey değildir. Dolayısıyla zorlanmanız oldukça muhtemel… Ama pes etmeyin! Zira tüm temel malzemelerle birlikte hazırlanmak bu sürece ayak uydurmanıza ve süreci kolaylaştırmanıza yardımcı olacaktır.

Kediler Yıkanır mı? - shuayip.com
Kediler Yıkanır mı? – shuayip.com

2. Kedimi yıkamak için neye ihtiyacım var?

Kedileri yıkamak için gerekli olan malzemeler şunlardır:

Kulak çöpü:

Kulak temizliği yapmak için birkaç pamuk veya kulak çöpü alın. Kulak çöpü ile sadece kulağın içinde doğal olarak bulunan birikintileri gidermekle kalmayacak, aynı zamanda içeriye girmiş olabilecek su veya temizleme solüsyonu izlerini de giderebileceksiniz. Kulakları temizlemek, çeşitli kirleri kulak kanalından uzak tutacak ve iç kulağın enfeksiyon kapma riskini önleyecektir.

Bu işlem sırasında kedinizin davranışlarına dikkat edin. Kedilere açıkça yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaya zorlamak, sizin veya kediniz için stresli olabilir. Dahası kediniz sizden uzaklaşabilir. Kediniz, rahatsız edici veya tahriş edici bir haşereye maruz kaldıysa veya pis bir maddeyle kirlendiyse, kendi cildinizi korumak için eldiven kullanmayı tercih etmeli, uzun kollu bir giysi giymelisiniz.

Kedi şampuanı:

Kediler için özel formüle edilmiş bir kedi şampuanı kullanmalısınız. Petshoplarda ve de online alışveriş mecralarında kedi şampuanı bulabilirsiniz. Güzel kokulu bir şampuan kullanmayı tercih etmek isteyebilirsiniz ama kokusuz bir şampuan satın almalısınız. Çünkü kediler kokulara karşı hassastır ve alacağınız kokudan nefret edebilirler.

Kediler Yıkanır mı? - shuayip.com
Kediler Yıkanır mı? – shuayip.com

Kaymayan yüzey:

Kediniz sudayken kaymasını önlemek için kaymaz yüzeye sahip herhangi bir şey işinizi görecektir. Eğer böyle bir şeyiniz yoksa birinden yardım almanızda fayda var. Çünkü kedinizi tek başınıza kontrol etmekte zorlanabilirsiniz.

Küçük bir sürahi:

Suyu kedinize dökmek için ihtiyacınız olacaktır.

Kedi nanesi vs:

Kedi nanesi gibi kedinizi sakinleştirip, rahatlatacak bir sakinleştirici madde kullanabilirsiniz. Ancak bu maddenin sağlık açısından onaylı bir madde olduğuna dikkat edin!

Havlu:

Bir havlunun yeterli olacağını düşünebilirsiniz, ancak kediniz stresli olacağı için işler biraz zor ve hızlı olabilir. Bu nedenle yanınıza birkaç havlu almanızda fayda var.

Kediler Yıkanır mı? - shuayip.com
Kediler Yıkanır mı? – shuayip.com

Sonuç

Kediler yıkanır mı? Kediler yıkanmak zorunda değildir. Ancak kedileri suya sokmanın ya da yıkamanın acımasızlık olduğunu düşünmeyin. Çünkü bazı durumlarda kediler için çok faydalı olabilir ve bazen kesinlikle gereklidir. Genel sağlıkları söz konusu olduğunda, kedi sahipleri evcil hayvanları için hemen hemen her şeyi yapacaklardır. 

Kediniz sudan nefret ediyor olabilir, ilk başlarda tereddüt edebilir, hatta işlem sırasında size biraz sıkıntı da verebilir. Bunlar çok normaldir. Size düşen sabırlı olmak ve kedinize oldukça sakin ve yavaş hareketlerle yaklaşmaktır.

İlginizi çekebilir:

Yavru Kediye Hazırlık Rehberi

Kedilerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır?

Kedisiyle Tatile Gideceklere Öneriler 2

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır