Sindirim Sisteminizin Saat Gibi Çalışmasını Sağlayan 9 Yöntem!

Sindirim Sistemi Nasıl İyileştirilir?

Sindirim sistemi rahatsızlıkları günümüzde en çok yaşanan sağlık problemlerinden biridir. Sindirilmesi zor besinler tüketince mide ve bağırsaklarınızda ağrı oluşuyorsa muhtemelen sindirim sisteminiz düzgün çalışamıyordur. Sindirim sisteminizi kuvvetlendirip bu ağrıları ve rahatsızlıkları yaşamamak için bazı yöntem ve uygulamalar mevcuttur. Mesela en basitinden uyurken sol tarafınıza yatarsanız, kan dolaşımınız hızlanacak ve sindirme işlemi daha rahat gerçekleşecektir. İlginçtir ki bu rahatsızlığa duygu durumunuz bile etki edebiliyor. Araştırmalar stres ve endişenin sindirim sistemini olumsuz etkilediğini ortaya koyuyor, acayip bir stresli günde sizin de mutlaka karnınıza ağrılar girdiği olmuştur. Peki sindirim sistemimizin saat gibi çalışmasını sağlayacak neler yapabiliriz? İşte bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

1. Sola Yatarak Uyuyun

sağlık
Sola Yatarak Uyuyun

Mide ve pankreas organları bu sistemin en önemli parçalarından biridir ve vücudun sol tarafında yer alırlar. Sol tarafınıza doğru dönerek uyumak midenizdeki besinlerin ince bağırsağınıza daha rahat bir şekilde yol almasını sağlar. Ayrıca, besinlerin öğütülmesinde görevli pankreas enzimlerinin de üretimini arttırır. Sola yatmak, reflü hastalığı semptomlarını da hafifletir.

2. Lifli Gıdalar Tüketin

D4CTdZ3XkAA1Oqb sağlık 1 | Shuayip.com
Lifli Gıdalar Tüketin

Lif, bağırsaklarınızın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için en gerekli olan besin ögesidir. Yüksek lif içeren besinlerin çoğu şeker, kalori ve yağ oranları son derece azdır, dolayısıyla fazlasıyla sağlıklı besinlerdir. Yulaf, kuru kayısı, elma gibi yiyecekler başlıca lif kaynaklarıdır. Mönülerinize mayalı besinleri de eklemelisiniz. Bazı süt ürünleri ve turşular içerdiği faydalı bakteriler (probiyotikler) sayesinde bağırsaklarınızı düzene sokar.

3. Sindirimi Zor Besinlerden Uzak Durun

perecherknutoe izobrazhenie gamburgera i zharenogo kartofelya sağlık 2 | Shuayip.com
Sindirimi Zor Besinlerden Uzak Durun

Yiyeceklerin sindirilme süreleri yiyecekten yiyeceğe farklılık gösterebiliyor. Hamburger, pizza gibi fastfood yiyecekler yağlı ve sindirimi zor olduklarından saatlerce sindirilemez ve şişkinlik hissi verip rahatsız olmanızı sağlar. Bu tür besinler midede kramp ve gaz yapabilir ve bu sayede yaşam kalitemizi etkileyebilirler. Hatta yaptığımız işlerden bile alıkoyabilir. Bu sebeple fastfood yerine meyve, sebze ve yağı alınmış etle birlikte fermente gıdalar tüketerek sağlığımızı koruyabiliriz.

4. Oturarak Yiyin

Semejnyj uzhin sağlık 3 | Shuayip.com
Oturarak Yiyin

Yürürken asla yemeyin, çünkü yürürken doyma hissimiz nedensiz bir şekilde azalır. Bu yemeği aşırı kaçırmamıza neden olabilir. Eğer yemeği oturarak yersek, kan dolaşımımız daha istikrarlı olduğundan vücut dengesini bilir ve doyma sinyalleri verir. En sağlıklı yeme şekli; eski usul, bağdaş kurarak yemektir. Sebebi ise kalbimizdeki kan basıncının azalması ve hazmın kolaylaşmasıdır.

5. Bol Su Tüketin

iStock 000038304254 Large 1030x688 1 sağlık 4 | Shuayip.com
Bol Su Tüketin

Bol su tüketmek, tükettiğimiz besinlerin daha kolay bir şekilde hazmedilmesini sağlar ve suyun parçaladığı besinler vücudumuz tarafından daha kolay emilir. Genel kanının aksine yemek yerken su içmek iyidir. Su kabızlığa da iyi gelen başlıca besin ögesidir. Bol su tüketmenin hazmı kolaylaştırmasının yanında birçok faydası vardır, belki de yeryüzündeki bütün hastalıklarda izleyeceğiniz ilk tedavi yöntemi bol su içmektir.

6. Yoga Yapın

marichyasana a scaled 1 sağlık 5 | Shuayip.com
Yoga Yapın

Yoga, kan dolaşımınızı arttırır. Kan dolaşımını arttırmak hazmı kolaylaştırır, bu sebeple her gün en az 20 dakika esneme egzersizleri uygulayabilirsiniz. Mesela bir bacağınızı dizden kırarak yukarı kaldırdığınız ve bedenin üst tarafını eğdiğiniz Marichyasana hareketi, yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır; vücuttaki bazı organları uyarır ve ayrıca hazımsızlığın en büyük kaynaklarından biri olan stresi hafifletir.

7. Yemek Saatlerinizden Şaşmayın

maxresdefault 4 sağlık 6 | Shuayip.com
Yemek Saatlerinizden Şaşmayın

Vücudumuzun bir düzeni vardır, buna ”biyolojik saat” denir. Eğer siz bu saati bozarsanız; vücudunuzun bütün dengesi de bozulur, bu yüzden düzensiz yemek ve düzensiz uyku saatlerinden kaçının. Düzensiz yemek yemek veya düzensiz uyumanın vücudunuzda sayamayacağımız kadar çok olumsuz etkileri vardır. En basitinden sizi şişman biri yapabilir.

8. Stresten Arının

strss lptop sağlık 7 | Shuayip.com
Stresten Arının

Stresin vücudumuzun her tarafında yarattığı ayrı ayrı bir sürü olumsuz etkileri vardır. Vücut oluşan basıncı direkt algılar ve sindirimi yavaşlatır. Bu durum şişkinliğe sebep olur ve şişkinlikte bizi oldukça rahatsız eder, hatta kabız bile yapar. Ne gariptir ki bazı durumlarda da tam aksi etki yaratır ve ishal olmamıza neden olur.

Eğer çok fazla stres altındaysanız ilk yapacağınız şey meditasyon olmalıdır, böylece stresten ve stresin olumsuz etkilerinden kaçınmış olacaksınız.

9. Nefes Egzersizleri Uygulayın

deep breathing sağlık 8 | Shuayip.com
Nefes Egzersizleri Uygulayın

Nefes egzersizleri, aşırı besin tüketimini önlemek, biyolojik saatinizi düzenlemek ve stresi hafifletmek için önemli bir uygulamadır. İzlemeniz gereken adımlar sadece şunlardır; 4 saniye boyunca ciğerlerine nefes al, 7 saniye boyunca aldığın nefesi ciğerlerinde tut ve 8 saniyede ciğerlerine aldığın bütün havayı boşalt. Bu egzersizi 4 kere tekrarlamanız yeterlidir.

Göz atın:

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Propolis Nedir? Propolis’in Faydaları Nelerdir? 1001 Faydası var!

Lavanta Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır