Kedisiyle Tatile Gideceklere Öneriler 1

Kedisi olanlar tatil sezonu geldiğinde ne yapacakları ile ilgili kara kara düşünmeye başlar. Çünkü her ne kadar en başta kedimizle birlikte seyahate çıkıp deniz, kum ve geniş tadını çıkartmak bize çekici gelse de bu deneyimin kendine göre çok büyük zorlukları olduğunu göz önünde bulundurmanız gerekir.

Dört ayaklı dostumuzla birlikte bir tatil planı yaptığımızda öncelikle otele mi gideceğiz yoksa ev mi tutacağız gibi konularda karar almamız gerekir. Sonra da evcil dostumuzun alışkanlıklarını düşünerek ona göre çok daha detaylı bir plan yapmak durumunda kalırız. Ben de bu tür durumlarda yolculuk deneyimizin işkenceye dönüşmemesi için size bazı önerilerde bulunmak istedim.

Kedinizle birlikte güzel bir seyahate çıkmak ve eğlenceli bir tatil deneyimi yaşamak istiyorsanız bu maddeleri göz önünde bulundurabilir, bu sürecin her ikiniz için de çok daha rahat olmasını sağlayabilirsiniz.

Kediyle tatile giderken dikkat etmeniz gerekenleri biliyor musunuz?
Dikkatli Olun

İlk Akla Gelenler

Öncelikle bir kediyle tatile çıkmaya karar verdiğinizde bunun köpeklerle çıkılan yolculuklara pek benzemediğini söylemekle işe başlayalım. Köpeklerin çok daha sosyal canlılar olması aslında onları bu tür deneyimlere de daha açık hale getiriyor diyebiliriz. Ayrıca köpeğinizle bir yere gittiğinizde onu her yere yanınızda götürebiliyorsunuz ancak kedinizi odada bırakmak durumunda kalacağınızı göz önüne almalısınız. Kısacası gideceğiniz yerde odalar buna uygun mu diye düşünmeniz gerekiyor.

Haydi birlikte bir yerlere gidelim diye aklınıza geldikten sonra acaba benim küçük evcil dostum bulunduğu ortamdan uzaklaşmayı kabul eder mi? Buna ne gibi bir tepki verir bu sorunun cevabını vermelisiniz. Çünkü eğer evcil hayvanınız evden çıkmaktan hoşlanmıyorsa belki de onu evde bırakıp üç dört günlüğüne küçük bir kaçamak planı yapabilirsiniz.

Eğer bunun tam tersi bir karar alacak olursanız bu durumda da önce seyahatinizin kaç gün süreceğini belirlemelisiniz. Sadece birkaç günlük bir gezi için dört ayaklı arkadaşınızı alıştığı yerden edip onu strese sokamazsınız. Bu soruların cevaplarını verip durumun her ikiniz için de uygun olduğunu anladıktan sonra yapmanız gereken şey daha detaylı plan yapma aşamasına geçmek olacak.

Kediyle Yapılabilecek Yolculuk Türleri

Evcil hayvanınızla seyahat etmeye karar verdikten sonra bunun ne tür bir yolculuk olacağını düşünmelisiniz. Çünkü yolculuk türlerine göre kurallar ve dikkat edilecekler de değişiyor. Bu sürecin stressiz ve olabildiğince rahat bir deneyim olması için yolculuğunuzun türü ne olursa olsun bazı genel kriterlere göre hareket etmelisiniz.

Mesela yolculuk öncesi evcil dostunuza sakinleştirici verecek misiniz? Vermeniz gerekiyorsa bu ne tür bir sakinleştirici olacak? Yanınıza almanız gereken eşyaları neler? Eğer fazla eşyası varsa bunları ayrı bir çantaya mı koyacaksınız ve bu durumda hayvanınızın taşıma kabı ile birlikte her şeyi aynı anda taşıyabilecek misiniz? Bütün bu sorular size boğucu gelebilir ama ayrıntılı bir yolculuk öncesinde tüm bunları bilmeniz gerekiyor.

kedi ile yolculuk kedi 1 | Shuayip.com
Seçenekleri İyi Değerlendirin

Araba ile Seyahat

Soruların cevaplarını verdikten sonra da şimdi sıra bir sonraki aşamada: yani yolculuğunuzun türünü belirleme aşaması. Bu aşamada yapmanız gerekenler çok basit, eğer evcil dostunuzla daha önce araba yolculuğu deneyiminiz olduysa bunun ona uygun olup olmadığını biliyorsunuzdur. Benim önerim mutlaka böyle bir yolculuk yapmadan önce hayvanınız arabada ne gibi tepkiler veriyor bunu anlamak. Aksi takdirde hiç beklenmedik durumlar ortaya çıkabilir.

Araba ile yolculuk yapmanın sizin için uygun olduğuna karar verirseniz bu durumda yanınıza evcil dostunuzun kumunu, kum kabını, mamasını ve suyunu almalısınız. Bu seyahatin süresinin uzun olması durumunda dört saatte bir onu arabadan indirip kum kabına sokabilir, mama ve su verebilirsiniz. Tabi ki bu durumda da hayvanınızın karakteristik özelliklerine göre karar vermeniz uygun olacaktır.

Uçak, Tren ve Otobüs Yolculuğu

Yolculuğa araba ile çıkmıyorsanız mutlaka öncesinde ilgili seyahat acentesini arayıp kurallarla ilgili bilgi almalısınız. Ya da firmaların internet sitelerine göz atabilirsiniz. Sonra da evcil hayvanınıza ve kendinize bilet alıp yola çıkmaya hazırlanabilirsiniz. Böyle bir seyahat türünü tercih edecek olursanız burada öne çıkan detay gideceğiniz yerle ilgili olacak.

İlgili evcil hayvan kurallarını öğrendikten sonra, daha önceki deneyimlerinize, gideceğiniz yere yakınlığına göre ulaşım aracınızı seçebilirsiniz. Ancak gittiğiniz yerde küçük dostunuz için uygun bir kum kabı ve kum olması gerekir. Mama ve su gibi gereksinimler kolayca temin edilse de kum ve kum kabının önceden ayarlanması gerekir.

Bir sonraki yazımda bu konunun ayrıntıları ile ilgili bilgi vermeye devam edeceğim. Kediyle tatile çıkarken dikkat edilecek diğer konuları öğrenmek için sonraki yazımı da okumanızı öneririm.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır