Kolay Uyanma Yöntemleri

Modern çağın koşturmacasında yorulan pek çok kişi sabahları kolay uyanamıyor ve günlük rutininde de uykulu olabiliyor. Siz de uyanmakta zorluk çekenlerden biri olabilirsiniz. Çünkü dinamik ve enerjik bir şekilde güne başlamak herkes için kolay değildir. Artık bu durumdan sıkıldıysanız ve sabahları mutlu hissederek uyanmak istiyorsanız sizin için derlediğim kolay uyanma yöntemlerine göz atabilir, kendiniz için uygun olan alternatif yollarla hayatınızı değiştirebilirsiniz.

Daha önceki yazımda uykusuzluğun insan sağlığı açısından ne kadar zararlı olduğunu ve uzun vadede yeterince uyumayan kişilerin yaşayabileceği problemlerden bahsetmiştim. Ama sabahları kolay uyanamıyor olmanızın tek nedeni uykusuzluk olmayabilir. Bunun altında yatan çok farklı nedenler olması da mümkün. Mesela gece yedikleriniz, içtikleriniz, gün içinde yaşadığınız stres, sağlık sorunları gibi bir sürü sebep uyanma zorluğunun kaynağı olabilir.

Yine de ne olursa olsun ciddi bir sağlık sorunu ya da kronik hastalığı olmayan herkes sabah istediği gibi dinç ve mutlu bir şekilde kalkmanın yolunu bulabilir. Şimdi bakalım bu konuda ne gibi pratik yöntemler kullanabiliriz.

Kolay uyanmak için uygulayabileceğiniz basit yöntemler var
Hayatınızı Değiştirebilirsiniz

Kolay Uyanmak için Pratik İpuçları

Yeterli Su Tüketin

Bunun için öncelikle su içmeye özen göstermeniz gerekiyor. Su içmekle rahat uyanmanın ne gibi bir ilgisi olduğunu merak ediyor olabilirsiniz ama bu ikisinin doğrudan ilişkisi var. Sağlıklı yetişkin erkeklerin vücut ağırlığının yüzde altmışı ve kadınların da vücut ağırlığının yüzde ellisi sudan oluşuyor. Bu oranlar bebeklerde ise daha fazla.

Yeni doğan bir bebeğin vücudunun yüzde yetmiş beşi sudan oluşurken bu miktar büyüdükçe azalıyor. Ayrıca insan beyninin yüzde doksan beşi ve akciğerlerinin de yüzde doksanı sudan oluşuyor diyebiliriz.

Vücudumuzun tüm organları, hücreleri ve sistemleri suyla işlevlerini sürdürüyor. Hücre içinde hayatımızı devam ettirmemizi sağlayan olayların gerçekleşmesi için suya ihtiyacımız var. Vücudumuzdaki suyun yüzde iki oranında azalması bile yorgunluğa, odaklanma zorluğuna neden oluyor. Bu da sabahları yataktan çok zor kalkmamızın en önemli nedenlerinden biri olabilir. Bu yüzden sabah uyanır uyanmaz güne suyla başlamalısınız.

Su kolay 1 | Shuayip.com
Sabaha Su İçerek Başlayın

Alarm Sorununu Çözün

Eğer sabahları kalkmakta çok zorlanıyorsanız ve kendinizi yorgun ya da bitkin hissettiğiniz için hemen alarmınızı erteliyorsanız bu yaptığınız en büyük hatalardan biri olabilir. Yapılan araştırmalar yirmi bir gün boyunca alarmını erteleyen kişilerin bunu hayatının sonuna kadar bile alışkanlık haline getirebileceğini söylüyor.

Bunun yerine sabah tam olarak uyanmak istediğiniz saate alarm kurarsanız ve kendinizi zorlayarak hemen kalkarsanız böyle bir problem yaşamaya devam etmezsiniz. Ayrıca yine yapılan araştırmalar bu ertelememe aşamasını geçtikten sonra alarmdan önce uyanmanız gerektiği tavsiyesinde bulunuyor.

Alarm çaldıktan sonra değil de alarmdan hemen önce uyanmayı başarırsanız kendinizi büyük bir başarı kazanmış gibi hissedeceksiniz ve bu bütün gününüze yansıyacak. Eğer uykunuzu alırsanız bu konuda bir sorun yaşamayacağınızdan da emin olabilirsiniz.

Son olarak da alarmınızın müziğinin sizi gaza getirecek türden bir melodi olduğundan emin olmalısınız. Eğer sabah ilk duyduğunuz ses sizi hem iyi hissettirecek hem de neşenizi yerine getirecek bir melodi olursa bu bütün günü daha verimli geçirmeniz anlamına geliyor.

siyah alarm saat dijital lcd alarm tarih termometre masa saati pilli saat masa saati satis lcd saat toptan calar saat fiyat kolay 2 | Shuayip.com
Alarmla Kavga Etmeyin

Kaslarınızı Harekete Geçirin

Bütün geceyi yatakta geçirdiğimiz için kaslarımız uzun saatler hareketsiz kalır. Bu da sabah yataktan kalkarken vücudumuzu biraz daha katı ve sert hissedeceğimiz anlamına geliyor. Kalktığımızda hareket etmezsek bu durum gün içinde yavaş yavaş düzelecektir çünkü kaslarımız zamanla açılır ama bunu beklemek yerine sabah küçük egzersizler yapabiliriz.

Bu egzersizin hafif tempolu olması çok daha iyi olacaktır. Sabah uyandığınızda ne kadar zamanınız olduğuna bağlı olarak kısa bir yoga pratiği yapabilir ya da sadece esneme hareketlerini tercih edebilirsiniz. Böylece vücudunuzdaki kan akışı artar, endorfin hormonu salgılarsınız ve bütün gün kendinizi çok daha pozitif hissedersiniz.

Ayrıca sabahları küçük bir egzersizin ardından alacağınız ılık bir duşun ve lezzetli bir kahvenin de gününüzü güzelleştirecek etkileri olduğunu inkar edemeyiz. Bütün bu yöntemlere kendi sevdiğiniz rutinleri de ekleyerek güzel bir sabah yaşayabilir, güne daha keyifli başlayabilirsiniz.

featured kolay 3 | Shuayip.com
Yoga Yapabilirsiniz

Program Yapın

Bütün bu yöntemleri sırayla deneyebilir ya da bu yöntemlerden ilham alarak kendinize güzel bir program hazırlayabilirsiniz. Hafta sonlarında hazırlayacağınız bu akşam ve sabah rutini programları ile zamanınızı çok daha verimli geçirmeniz ve pozitif hissetmeniz mümkün olacak.

Mutlu ve kolay bir şekilde uyanmak için bu tür pratiklere bir şans vermenizde yarar var. Kalıplaşmış yöntemleri denemek yerine kendi kişisel planınızı yapmanız sizi daha fazla motive edecektir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır