Köpek Malzemeleri: Köpekler için Temel 10 Ekipman

Köpek Malzemeleri: Köpekler için o kadar çok evcil hayvan malzemesi mevcut ki, neyin gerçekten gerekli olduğunu ve neyin abartılı olduğunu anlamak zor olabilmektedir. Gerçekçi olmak gerekirse, köpeğiniz için mutlu ve sağlıklı bir yaşama katkıda bulunan birçok faktör vardır. Köpeğinizin temel ihtiyaçlarını karşılayarak ve sorumluluklarının bilincinde bir köpek sahibi olarak bunun en temel adımlarını atmış olursunuz. 

Bu iki temel şartı yerine getirdikten sonra köpeğiniz için evcil hayvan malzemeleri seçmek gibi ayrıntılara geçebilirsiniz. Aşırıya kaçmamak ve köpeğinizin ihtiyaçlarını tamamlamak için ne tür evcil hayvan malzemelerine ihtiyacı duyabileceğini belirlemelisiniz. O halde, okumaya devam edin!

Köpek Malzemeleri: Köpekler için Temel Ekipmanlar

1. Koşum takımı

Koşum takımı - Shuayip.com
Koşum takımı – Shuayip.com

Köpeğinizi yürüyüşe çıkarmak, tuvalet için gezdirmek ve dizginlemek için tasmalarla birlikte koşumları kullanmak zorundasınız. Ayrıca, koşum takımları ile köpeğinizin kişisel stilini (ve kendinizinkini de) yansıtabilirsiniz!

2. Tasma

Köpek tasması - Shuayip.com
Köpek tasması – Shuayip.com

Her köpeğin bir tasması ve koşum takımı olmalıdır. Bu tasma ve koşum takımı mutlaka köpeğinizin mevcut kimlik bilgilerini içeren etiketlerle donatılmalıdır. Mikroçipler, kimlik ve iletişim etiketlerini tamamlamanın harika bir yoludur. Köpeğinizin kaybolması gibi durumlarda bu etiketler işinize yarayabilir. 

Her köpeğin bir tasmaya ihtiyacı vardır. Hatta birden fazla kullanım için evin etrafında birden fazla tasma türü bulundurmak isteyebilirsiniz. Stilinizi en üst düzeye çıkarmak için köpeğinize dilediğiniz modelde ve tarzda tasmalar satın alabilirsiniz. Ardından, köpeğinizi düzenli olarak gezdirebilirsiniz.

3. Köpek yatağı

Köpek yatağı - Shuayip.com
Köpek yatağı – Shuayip.com

İster eski bir yastık olsun, ister belirli bir köpek yatağı olsun, köpeğinizin gidip yatmak için özel bir yeri olmalıdır. Köpek yatakları, her tür köpeğin ihtiyacına uyacak şekilde birçok tasarıma sahiptir. Evdeki her köpek için az iki yatak daha almaya çalışın. Veya paylaşmayı seven köpekler için daha büyük bir yatak alabilirsiniz.

4. Köpek kulübeleri

Köpek kulübeleri - Shuayip.com
Köpek kulübeleri – Shuayip.com

Köpek kulübeleri veya kutular çoğu köpek için harika malzemelerdir. Köpek yatağına benzer şekilde, bir köpek kulübesine sahip olmak, köpeğinize geri çekilebileceği ve güvende hissedeceği bir yer verebilir. Bununla birlikte kulübenin temizliği, ev temizliğinin ayrılmaz bir parçası olarak köpeğinize eğitim verme konusunda işinize yarayabilir. Yani köpeğinizin kulübeye ve evin içine tuvaletini yapmasını önleyebilirsiniz. Ek olarak, köpek kulübeleri seyahat için gerçekten kullanışlı olabilir.

5. Köpek oyuncakları

Köpek oyuncakları - Shuayip.com
Köpek oyuncakları – Shuayip.com

Herhalde oyuncaklardan hoşlanmayan çok az köpek vardır. Bazıları güzel, gürültülü, gıcırtılı bir oyuncağı tercih ederken, diğerleri yakalama, koşuşturma veya halat çekme gibi oyunlar oynamak isteyebilir. Oyun, köpeğinizin gelişiminin önemli bir parçasıdır. Oyuncaklarla oynamak, genellikle köpeklerin çiğneme veya yakalama gibi vahşi doğada gerçekleştireceği aktiviteleri taklit etmesini sağlar. Ayrıca, köpeğinizin aktif kalmasına ve uyarılmasına yardımcı olur.

6. Köpek temizlik ekipmanları

Köpek temizlik ekipmanları - Shuayip.com
Köpek temizlik ekipmanları – Shuayip.com

Tüm köpeklerin bir dereceye kadar temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bu da belirli ekipmanlara sahip olmanızı gerektiren bir görevdir. Köpeğinizin genel tımar gereksinimlerine uygun temizlik araçları bulmanız gerekecek. Köpeğinizin tüy ve kürk yapısına uygun taraklar ve şampuanlar seçmelisiniz. 

Bazı türler için saç kesme makinelerine ve makaslara ihtiyacınız olabilir. Tüm köpeklerin tırnak kesimine de ihtiyacı vardır; köpeğinizin boyutu, ihtiyaç duyulan tırnak kesim tipini de belirleyecektir. Köpeğinizin bireysel ihtiyaçlarına bağlı olarak diğer çeşitli bakım araçları da size yardımcı olacaktır.

7. Mama ve su kapları

Mama ve su kapları - Shuayip.com
Mama ve su kapları – Shuayip.com

Bilindiği üzere köpeğinizin hayatta ve sağlıklı kalması için yiyeceğe ve suya ihtiyacı vardır. Dolayısıyla mama kabı ve su kabı seçimi önem arz etmektedir. Plastik kaseler bazı köpekler için ideal olmayabilirken paslanmaz çelik kaseler ekonomik ve dayanıklıdır. Seramik kaseler, çeşitli tasarımlarla üretilip, satılır. Genel anlamda tercih edilmesi gereken ilk mama kabı türü çelik – metal kaseler olmalıdır.

Köpeğiniz için farklı tasarıma sahip olan bir mama ve su kabı satın almak isteyenler, seramik kaseleri tercih edebilirler. Bununla birlikte plastik mama kapları uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Zira köpekler plastikten olumsuz şekilde etkilenebilir ve plastiği çiğneyip, yutabilirler.

8. Köpek mamaları

Köpek maması - Shuayip.com
Köpek maması – Shuayip.com

Doğru mama seçimi köpeğinizin sağlığı açısından önemlidir. Piyasada köpekler için özel olarak formüle edilip, satışa sunulan pek çok mama çeşidi vardır. Bu kadar çok seçenek arasından en iyisini seçmek göz korkutucu bir iş gibi görünebilir.

Örneğin market rafından ekonomik bir köpek maması asla tercih edilmemelidir. İyi bir seçim yapabilmek için biraz araştırma yapmanızda fayda var. En iyi köpek maması çeşitlerini bulmak bu sürecin bir parçasıdır. Fikir sahibi olmak için okuyun: İdeal Köpek Maması Markaları: 4 Farklı Örnek!

9. Hastalık önleyici ürünler

Hastalık önleyici ürünler - Shuayip.com
Hastalık önleyici ürünler – Shuayip.com

Hastalıklardan korunmak için kendimize iyi bakmamız gerektiği gibi, köpeğimize de bakmalıyız. Köpeğinizin sağlığını korumak için de önleyici tedbirler alınmalıdır. Buna vitaminler ve takviyeler, kalp kurdu önleme, pire önleme ve diş bakımı dahildir. Veterineriniz, bulunduğunuz yere ve evcil hayvanınızın bireysel ihtiyaçlarına göre uygun tedavileri reçete edecektir.

10. Ekstra malzemeler

Ekstra malzemeler - Shuayip.com
Ekstra malzemeler – Shuayip.com

Rekreasyon, koruma veya sadece eğlence için çok sayıda köpek ürünü piyasada mevcuttur. Örneğin, arabada kullanmak ve köpeğinizin yolcuğunu daha güvenli hale getirmek için emniyet kemeri ya da kışın kullanmak için köpeğinize giydirebileceğiniz polar bir köpek kıyafeti…

Köpekler için ekstra olabilecek evcil hayvan malzemeleri; giysilerden güvenlik cihazlarına kadar pek çok çeşide sahiptir. Yani sonsuz seçenek vardır. Dolayısıyla alışveriş yaparken köpeğinizin önce neye ihtiyacı olduğunu göz önünde bulundurmaya çalışın.

Sonuç

Köpek malzemeleri çeşit açısından oldukça zengindir. Bunlardan bazıları köpeğin ihtiyaçlarını gidermek adına oldukça önemlidir. Sizler de bu konudaki düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Dikkatinizi çekebilecek farklı başlıklar:

Köpek Sahiplenmeden Önce Bilinmesi Gereken 4 Önemli Konu!

Köpek Bakımı: Yeni Köpeğinizle İlk 30 Gün!

Köpek Sahiplenmeden Önce Neler Yapılmalı? 2. Liste!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır