Köpek Sevginizi Arttıracak 10 Şaşırtıcı Bilgi

Köpekler hepimizin can dostu gibi gördüğü ve sevdiği hayvanlardır. Pek çok kişi köpek sahibi olmasa da onların sevimliliğine dayanamaz ve dışarıda gördüğünde onları sever. Belki de bunun en büyük nedenlerinden biri de onların da sevgi dolu canlılar olmasıdır.

Bazen çocukların en yakın arkadaşı, bazen evimizin bekçileri ve bazen de kahraman olup hayat kurtaran bu hayvanların aslında bilinmeyen bir sürü farklı özelliği bulunuyor.

Bugünkü yazımda sizin için onların bilinmeyen özelliklerini derlemek istedim. Bu farklı özelliklerini öğrendiğinizde kesinlikle onlara olan sevginiz ikiye katlanacak.

Köpekler insanların en iyi dostudur
En Akıllı Evcil Hayvanlardan Biridir

Bilinmeyen Özellikleriyle Köpekler

Zaman Algıları Vardır

Köpeklerin bilinmeyen özelliklerinden bahsettiğimizde ilk akla gelen onların da insanlar gibi zaman duygularının olması. Hayvanların zaman algısının olmadığına dair bilinen genel kanının aksine köpekler bir saat ile üç saat arasındaki farkı anlayabilir, hatta şartlandırıldıkları durumlarda mama ya da yürüyüş zamanlarının geldiğini fark edebilirler.

Bebek Dilinde Konuşurlar

Havlama seslerini duyduğumuzda genelde onların ne demek istediğini anlayamıyor olabiliriz ama aslında köpekler iki yaşındaki bir bebeğin kelime haznesine sahiptir. Onların seviyesinde iletişime geçebilirler. İşte tam da bu nedenle hem bebekler hem de küçük çocuklarla araları çok iyidir.

Kıskançlık Yapabilirler

Aynı insanlar gibi sahiplerinin ya da sevdiklerinin başkalarına gösterdiği ilgiyi kıskanabilen köpekler eğer böyle bir duygu hissedecek olurlarsa dikkat çekmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Bu tür durumlarda saldırganlaştıkları bile görülmüştür. Ancak bütün bunların nedeninin aşırı sevgi olduğunu düşününce hepimizin kalbinin yumuşayacağını tahmin etmek zor değil.

Oksitosin Hormonu Salgılayabilirler

Pek çoğumuzun bildiği üzere insanlar birine aşık olduğunda oksitosin hormonu salgılarlar. Bu hormon sayesinde kendilerini çok daha iyi hisseder ve mutlu olurlar. Hatta bazı durumlarda bu hormonun yardımıyla insanların cildinin parlaklaştığı bile düşünülmektedir. Köpek dostlarımız da aynı insanlarda olduğu gibi bu hormonu salgılayabiliyorlar. Sahipleri ya da sevdikleri direkt gözlerinin içine bakıp konuştuğunda onlar da oksitosin hormonu salgılar ve kendilerini çok mutlu hissederler.

Belli Şartlar Altında Toplu Taşıma Sistemini Bile Öğrenebilirler

Diğer hayvanların aksine çok farklı şartlarda yaşamayı başarabilen canlılardır. Yaşamak zorunda kaldıkları koşullar doğrultusunda hayatlarına adapte olurlar. Yapılan araştırmalar ve çalışmalar doğrultusunda bakıldığında bazı sokak köpeklerinin metro sistemini bile öğrendiği görülmüştür. Yiyecek buldukları yere göre uygun duraklarda inen bu hayvanlar toplu taşıma ağını kullanarak beslenme noktalarına gitmeyi öğrenmişler.

Duyguların Kokusunu Alabilirler

Her konuda oldukça hassas olan bu hayvanların koku alma duyusu diğer canlılardan çok daha fazla gelişmiştir. Net bir şekilde açıklamak gerekirse onların koku duyularının insanlardan tam yüz bin kat daha güçlü olduğunu ifade edebiliriz. Bu da onların insan duygularının kokusunu almasını sağlar.

Korktuğu için terleyen bir insanın ne hissettiğini anlayabilir, duygu değişimlerini rahatlıkla fark edebilirler. Ayrıca burunlarının ıslak olması da koku kimyasallarını emmeye yardımcı olduğundan algılama becerileri çok gelişmiştir.

Dünyanın Manyetik Alanını Algılayabilirler

Manyetik alanları algılama konusunda büyük bir yetenekleri olduğundan hem dışarıda hem de evde sürekli burunları yerde gezer, etraflarına bakarlar. Bu şekilde algıladıkları manyetik alana uygun şekilde kendilerine her aktivite için farklı yerler belirlerler. Mesela belli bir yerde yemek yiyip su içmeyi tercih edecekleri gibi yatmak istedikleri yer de daha farklı olacaktır.

Bu özel yetenekleri sayesinde insanların ruh halini yüzüne bakarak bile uzaktan anlayabilirler. Bu yüzden onlarla konuşurken özellikle yüz ifadenize dikkat etmenizde yarar var.

Kendilerini Sıcak Tutmak ve Korumak İçin Yuvarlak Şekilde Uyurlar

Mutlaka hepimiz en azından bir kere de olsa bu hayvanların yuvarlak olup uyuduğunu görmüşüzdür. Bunun nedeninin ne olduğunu anlamasak da bu durumu gördüğümüzde hepimizin yüzünde tatlı bir gülümseme belirir. Aslında köpeklerin bu şekilde uyumasının nedeni onların kendilerini sıcak tutma ve iç organlarını koruma içgüdüsünden kaynaklanmaktadır.

İnsanların Hastalıklarını Tespit Edebilirler

Bu hayvanlar eğitildiklerinde insanlardaki kanser gibi hastalıkları tespit edebilir ve buna göre tepki verebilirler. Kanser gibi bazı hastalıkları taşıyan hücrelerin yaydığı bir koku vardır. Bu nedenle insan nefesini koklayan bir köpek onun hasta olup olmadığını anlayabilir.

Burunları İnsanların Parmak İzleri Gibi Benzersizdir

Burunları aynı insanların birbirinden tamamen farklı parmak izleri gibi kendilerine özel bir yapıya sahiptir. Bu da her birinin hem yapısal hem de ruhsal olarak aynı bir insan gibi benzersiz olduğunu gösterir.

Benzer yazılara göz atmak isterseniz aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:

Kedi Cinsleri ve Özellikleri: Birbirinden Sevimli 10 Kedi Irkı!

3 Adımda Doğru Köpek Maması Seçimi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır