Elma Sirkesinin Faydaları Nelerdir? Bilinen 8 Faydalı Etki!

Elma sirkesi, yüzyıllardır hem evde hem de alternatif tıpta insanlar tarafından kullanılıyor. Üstelik elma sirkesinin faydaları da saymakla bitmiyor. Antimikrobiyal ve antioksidan etkileri de dahil olmak üzere sağlığı olumlu yönde etkileyen çeşitli özelliklere sahip olan elma sirkesi, sağlıklı beslenme açısından da önem arz ediyor.

Elma sirkesi, basit şekliyle fermente edilmiş elma suyu olarak tanımlanabilir. Fermente süreci, elmaların kesilip, ezildikten sonra suya konarak mayalanması için bir süre bekletilmesiyle gerçekleşir. Bu aslında tıpkı bir şarap yapmak gibidir. Maya sayesindeki elmadaki doğal şeker zamanla fermente edilir ve (şarapta olduğu gibi) alkole dönüşür. 

Süreç benzer olsa da aradaki fark, elma sirkesinin iki kez fermente edilmesidir. Zira bir kez fermente edildiğinde elde edeceğiniz şey alkollü elma şarabıdır. Fakat eğer elma suyunu tam iki kez fermente ederseniz elma sirkesi elde edersiniz. Bu sürece genel anlamda fermantasyon adı verilir. Zamanla bakteriler alkolü asetik aside çevirir. Sirkeye ekşi tadını ve keskin kokusunu veren de budur.

Elma sirkesi
Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

Elma sirkesi, boğaz ağrısı ve varis gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için uzun yıllardır kullanılmıştır. Oldukça uzun bir geçmişe sahip olan sirke, son yıllarda bazı araştırmacıların da dikkatini çekmiş ve üzerinde araştırmalar yapılmıştır. Gerçekten de sağlığa faydalı bir şey olup olmadığı konusu irdelenmiştir.

Peki elma sirkesinin sağlığa faydaları tam olarak nedir? Sirke yüzyıllardır bir tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Antik Yunanlıların yaralarını sirke ile tedavi ettiği bilinmektedir. Son yıllarda insanlar, kilo verme, kalp sağlığını iyileştirme ve hatta kepekten kurtulma gibi çeşitli sorunlar için elma sirkesinin bir çözüm olacağını keşfetmişlerdir.

Bu alanda yapılan bazı bilimsel araştırmalar, elma sirkesi içinde de bulunan asetik asidin çeşitli sorunların çözümüne yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır.

  • Japon bilim insanları, sirke içmenin obeziteyle savaşmaya yardımcı olabileceğini saptamışlardır.
  • Başka bir çalışma ise sirkenin tip 2 diyabetli bir grup insanda kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğünü ispatlamıştır.

Sirke ayrıca polifenoller olarak bilinen kimyasallara sahiptir. Bu sayede kanser gibi diğer hastalıklara yol açabilecek hücre hasarını durdurmaya yardımcı olur. Görüldüğü üzere sihirli bir sirke olarak anlatılagelen elma sirkesi, sahip olduğu özelliklerle sağlığınız için pek çok şey yapabilir. İşte, elma sirkesinin faydaları:

  1. Doğal bir müshildir ve sindirim sistemini iyileştirebilir
  2. Kan şekeri seviyesini düşürür
  3. İnsülin duyarlılığını artırır
  4. Tokluk hissini artırır ve insanların kilo vermesine yardımcı olur
  5. Göbek yağını azaltır ve eritir
  6. Kolesterol seviyesini düşürür
  7. Kan basıncını düşürür ve kalp sağlığını iyileştirir
  8. Kansere yakalanma riskini önler ve azaltır. Buna ek olarak kanser hücrelerinin büyüme hızını yavaşlatır.
Elma sirkesi
Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi zayıflatır mı? Elma sirkesi ile kilo vermek mümkün mü?

Elma sirkesinin faydaları arasında en çok dikkat çekeni kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Bu konuda yapılan pek çok çalışma elma sirkesinin şaşırtıcı bir şekilde insanların kilo vermesine yardımcı olabileceğini göstermektedir. Bilim insanlarının yaptığı bu çalışmalar, sirkenin tokluk hissini artırabileceğini göstermektedir. Sirke sayesinde oluşan tokluk hissi, daha az yemeye ve buna bağlı olarak kilo vermeye yardımcı olabilecek yegane şeydir.

Örneğin, bir araştırmada, elma sirkesini yüksek karbonhidratlı bir yemekle birlikte almak, tokluk hissinin artmasına neden olmuş ve katılımcıların günün geri kalanında 200-275 daha az kalori almasını sağlamıştır. Buna ek olarak, obezite ile baş etmeye çalışan 175 kişi üzerinde yapılan bir araştırmada, günlük elma sirkesi tüketiminin göbek yağını erittiği ve kilo kaybını hızlandırdığı görülmüştür.

Bu çalışmaya katılan kişilerin, günde 1 yemek kaşığı (15 ml) elma sirkesi ile 1,2 kg; 2 yemek kaşığı elma sirkesiyle (30 ml) ise 1,7 kg verdikleri gözlemlenmiştir. Ancak, bu çalışma 3 ay sürmüştür. Bu nedenle elma sirkesinin vücut ağırlığı üzerindeki etkisi oldukça mütevazı görünüyor. Bununla birlikte, tek gıdaları veya bileşenleri basitçe eklemek veya çıkarmak, ağırlık üzerinde nadiren gözle görülür bir etkiye sahiptir. 

Uzun süreli kilo kaybı, yardımcı ve destekleyici diyetin yanı sıra yaşam tarzının ve çeşitli alışkanlıkların değiştirilmesi sayesinde gerçekleşebilir. Ancak elma sirkesi tokluk hissini arttırıp, kan şekerini ve insülin seviyelerini düşürdüğü için kilo kaybına katkıda bulunabilir. Üstelik bir yemek kaşığı elma sirkesi sadece üç kalori içerir ki bu çok düşüktür.

Elma sirkesi
Elma sirkesinin faydaları

Elma sirkesi nasıl kullanılmalı veya içilmeli?

Sirke, yemeklerde veya salata soslarında sıklıkla kullanılan bir şeydir. İçinde çok fazla asit bulunduğu için sirkeyi doğrudan içmek pek mantıklı olmayacaktır. Aksi takdirde, sirkeyi doğrudan tek başına içmek diş minesinin aşınması gibi çeşitli sorunlara neden olabilir. Kilo vermek ya da sağlığınızı korumak için elma sirkesini kullanmak istiyorsanız, elma sirkesini suyla karıştırıp içebilirsiniz. Suyun içerisine 1 ila 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.

Sonuç

Elma sirkesi tek başına içilebilir bir şey değildir. Ancak bununla birlikte elma sirkesinin faydaları oldukça fazladır. Suyla karıştırılarak veya yemeklere katılarak tüketilebilir. Tok tutabilme özelliği ile iştah artışını önleyip, kilo vermenize yardımcı olabilir. Daha önce elma sirkesi içtiniz mi? Ya da bu yöntemle zayıflamaya çalıştınız mı? Elma sirkesinin faydaları hakkında neler deneyimlediniz? Bizimle mutlaka paylaşın!

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm benzer içerikleri sizler için linkledim:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır