Koşu mu Yoksa Yürüyüş mü?

Sağlıklı bir hayat için düzenli olarak hareket etmemiz ve sık sık spor yapmamız gerekiyor. Egzersiz yapmazsak pek çok sağlık sorunun önünü de açmış oluyoruz. Peki ama koşu mu daha yararlı yoksa yürüyüş mü? Sizin de pek çok kişi gibi aklınıza bu konuda soru işaretleri geliyor olabilir.

Bugünkü yazımda sizin için koşu ve yürüyüşle ilgili pratik ipuçlarını derledim, yürüyüş ile koşuyu karşılaştırdım. Egzersiz yapmaya başlayacaksanız ve yürüsem mi koşsam mı diye düşünüyorsanız derlediğim maddelere göz atıp size daha uygun olan sporu seçebilirsiniz.

unnamed 10 koşu 2 | Shuayip.com
Kendinize En Uygun Egzersizi Seçin

Karşılaştırmalı Analiz

Yapılan araştırmalar bu iki aktivitenin de kendine göre farklı avantajları ve dezavantajları olabileceğini gösteriyor. Bu durumda hangisinin bizim hayat tarzımıza daha uygun olduğunu anlamak da bize kalıyor.

Çalışmalar ışığında karşılaştırmalı olarak baktığımızda düzenli olarak koşan kişilerin hipertansiyon risklerinin yüzde 4.2 azalırken yürüyenlerin yüzde 7.2 azaldığını görüyoruz.

Koşanların yüksek kolesterol riski yüzde 4.3 azalıyor ve yürüyenlerde bu oran yüzde 7 seviyesinde seyrediyor.

Düzenli koşanların koroner kalp hastalıklarına yakalanma riski yüzde 4.5 azalırken yürüyenlerin yüzde 9.3 oranında azalıyor.

Koşanlarda diyabete yakalanma riski yüzde 12 azalırken yürüyenlerde yüzde 12.3 oranında azalıyor.

Bütün bu istatistiksel oranlar bize aslında iki aktivitenin de farklı konularda birbirinden değişik faydaları olduğunu, bazı noktalarda birinin daha üstün geldiğini gösteriyor.

Yine de koşanların kısa sürede egzersizden vazgeçtiğini ve yürümenin çok daha sürdürülebilir olduğunu düşününce eğer profesyonel sporcu değilseniz yürümeyi tercih edebileceğinizi söyleyebiliriz.

Eğer koşmayı çok seviyorsanız uzmanların bunun için önerdiği tavsiyelerden biri de yaklaşık yirmi dakika yürüyüp kısa bir süre koştuktan sonra yeniden yürüyerek egzersize devam etmeniz yönünde.

Peki Neden Yürüyüş Daha Sürdürülebilir?

Yürümenin daha uzun vadeli olarak devam ettirilebilecek bir egzersiz olarak görülmesinin en başta gelen nedenlerinden biri de bu aktivitenin her yaştan kişiye uygun olması ve ideal olması.

Ayrıca yürürken çok rahat nefes alabiliyor, vücudunuzu zorlamıyorsunuz. Kalp ritminizle ilgili zorlanma gibi bir durum da söz konusu olmuyor.

Düzenli olarak yürüyen kişilerin endorfin hormonu artıyor ve kendilerini zaman içinde çok daha iyi hissetmeye başlıyorlar.

Kilolu bireylerin bile yürüyebildiğini dikkate aldığımızda koşmanın neden herkese uygun olmadığını daha iyi anlıyoruz. Vücut tipiniz nasıl olursa olsun istediğiniz kadar yürüyebilirsiniz.

Yürürken bütün kaslarımız çalışır, kemik erimesi riskimiz azalır, açık alanda yapıldığında psikolojik sorunlarla mücadele gücümüz artar.

saglik.sozcu 16 9 1602326387 koşu 3 | Shuayip.com
Uzman Görüşlerini Dinleyin

Koşu Sırasında Yaşayabileceğimiz Sorunlar

Yürümenin neden koşmaktan daha rahat olduğunu açıkladıktan sonra şimdi de profesyonel geçmişiniz olsun olmasın koşarken yaşayabileceğiniz sorunlardan bahsetmek istiyorum.

Uzman görüşleri dikkate alındığında koşarken yaşanabilecek sorunların en başta geleninin kas liflerinin giderek azalması geliyor. Böyle yoğun bir egzersizle ilgilenenlerin kas lifleri azaldığında büyüme hormonu salgılamaları konusunda da sorunlar ortaya çıkabiliyor.

Kas liflerinin azalması koşanların kemik erimesine yakalanma riskinin fazla olmasının da başlıca sebeplerden birisi. Koşanların kalp krizi, felç geçirme riski ve daha yüksek oranda diyebiliriz.

Sonuç

Yapılan araştırmalar ve çalışmalar ışığında baktığımızda sonuç olarak egzersiz deneyiminiz ne kadar olursa olsun yürüyerek kendinizi koşarken ortaya çıkabilecek risklerden korumuş olursunuz.

İstisnai durumları göz önünde bulundurmadan baktığımızda hem fiziksel hem de zihinsel olarak yararları çok daha fazla olan bir egzersizi tercih etmenin iyi bir seçim olacağını söylemek hiç de yanlış olmaz.

Koşarken stresin de yüksek oranda arttığını belirten uzmanlar kapalı ortamda egzersiz yapılmaması gerektiğini, en iyisinin açık havada yürümek olduğunu söylüyor.

Bu süreçte beslenmemize de dikkat edersek kısa sürede hem fazla kilolarımızdan kurtulabilir hem de kendimizi daha dinç hissederiz. Eğer yürümekten sıkılıyorsanız haftanın belli günleri pilates ya da yoga gibi bir egzersiz yapmayı da tercih edebilirsiniz.

Koşu mu yoksa yürüyüş mü daha sağlıklı?
Dikkatli Olun

Kişisel Değerlendirme

Uzun süredir farklı spor dallarını deneyimlemiş biri olarak ben de yürümenin daha uzun vadeli devam ettirilebilecek bir egzersiz türü olduğunu düşünüyorum. Koşmanın biraz daha eğlenceli olduğunu da inkar edemem ancak eğer düzenli olarak koşan, bunun yararını gören biriyseniz profesyonellerin uyarılarını da kulak ardı etmemenizi öneririm.

Koşmak yerine günlük on bin adım atmayı deneyebilir, aralıklı olarak uygulayarak bu iki egzersiz türünü birleştirmeyi tercih edebilirsiniz. Her ne olursa olsun doz aşımına karşı çok dikkat etmeyi unutmayın çünkü aksi durumda ne yazık ki yarardan çok zarar elde edeceksiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır