Yaşam Kaynağımız Suyun Bilinmeyen Yararları

Yaşam kaynağımız olan suyun insan vücudu için çok yararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Gün içinde su içmeyi unutsak bile susuz kaldığımız anlarda sağlığımız olumsuz etkilendiği için hemen kendimize çeki düzen vermek zorunda kalıyoruz.

Hal böyle olunca sağlıklı yaşam denince ilk akla gelen de düzenli olarak su içmek oluyor diyebiliriz. Peki hem ruhsal hem de fiziksel olarak bize büyük faydaları dokunan suyun bilinmeyen yararlarından haberiniz var mı?

Bugünkü yazımda sizin için vücudumuzun üçte birini oluşturan yaşam kaynağımız su ile ilgili pratik bilgiler vermek, biraz daha fazla su içerek hayatınızı nasıl tamamen değiştirebileceğinizden bahsetmek istedim.

Yaşam kaynağımız suyun yararlarını biliyor musunuz?
Suyun Yararları

Su Bizim İçin Neden Bu Kadar Önemli?

Suyun bizim için bu kadar önemli olmasının en önemli nedenlerinden biri de aslında vücudumuzun temel yapı taşlarından olmasından kaynaklanıyor. Vücut ağırlığımızın yüzde onundan fazlası oranında su kaybı yaşamamız halinde ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Hatta bu oran yüzde yirmi olduğunda hayatımız tehlikeye giriyor.

Eğer yeterli oranda su tüketmezsek başımız ağrıyabiliyor, kilo kontrolü konusunda sorun yaşıyoruz, kendimizi mutsuz hissediyoruz. Bu konuda yapılan çalışmalar kadınların günce iki ve erkeklerin de günde iki buçuk litre su içmeleri gerektiğini gösteriyor.

Yine de günlük su ihtiyacımızın alınan kalori miktarına ve kişisel özelliklerimize göre de değişebileceğini hatırlatmakta yarar var. Bu konuda aklınızda soru işareti varsa uzman bir doktordan yardım alabilirsiniz. Yeterli miktarda su içip içmediğinizi anlamak için ise idrarınızın rengini kontrol edebilir, açık sarı olduğundan emin olmaya çalışabilirsiniz.

Yaşam Kaynağımız Suyun Bilinmeyen Faydaları

Ağız Kokusunu Önler

Düzenli miktarda su tüketimde ortaya çıkan suyun bu faydasını genelde pek çok kişi bilmiyor ancak eğer ağız kokusu sorunu yaşıyorsanız ve dişlerinizle ilgili bir probleminiz yoksa ilk aklınıza gelmesi gereken şey yeterli miktarda su içiyor muyum olmalı. Gün içerisinde yeteri kadar beslenmez ve su tüketmezseniz tükürüğünüz azalabilir. Bu durumda da ağız kokusu ortaya çıkar. Tükürük salgısının azalmasında ağız kuruluğu ve yutkunma sorunları da olabilir.

Saç Sağlığını Olumlu Etkiler

Suyun yine hiç bilinmeyen yararlarından biri da saçlarımıza etki edebiliyor olması. Yapılan araştırmalar düzenli olarak su tüketen kişilerin saçlarının yeterince su içmeyen kişilere göre çok daha gür olduğunu gösteriyor. Aynı zamanda yerince su içen kişilerin saç dökülme oranı da azalıyor. İpeksi ve parlak saçlarınız olsun istiyorsanız su tüketiminizi arttırın.

sac sagligi 1024x576 1 Yaşam kaynağı 2 | Shuayip.com
Saçlarınız Gürleşsin

Beynimiz İçin Önemli

Suyun en çok dikkat çeken faydalarından biri de zihinsel faaliyetlerle ilgili. Düzenli olarak su tüketen kişilerde unutkanlık ihtimali azalıyor. Susuz kalan kişilerin ise hem unutkanlık yaşama ihtimali yüksek hem de aynı zamanda ileriki yaşlarda bunama gibi hastalıklara yakalanma riskleri daha fazla.

Hamilelere Olumlu Etkisi Var

Eğer hamileyseniz ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek istiyorsanız belki de beslenmeden çok daha fazla dikkat etmeniz gereken konulardan biri de su tüketimi olacak. Gün içinde susuz kalmamaya özen göstermeli, hamile olmayan kişilerden daha çok su içmelisiniz. Anne karnındaki sıvının bebek için ne kadar önemli olduğunu düşününce neden su tüketiminizi arttırmanız gerektiğini de daha iyi anlayacaksınız.

gebelikte su 3 Yaşam kaynağı 3 | Shuayip.com
Gebeler Daha Çok Su İçmeli

Kas Ağrılarını Geçirir

Düzenli olarak spor yapan kişilerin daha çok su içmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Pek çok farklı kaynakta okuduğumuz bilgilerde ya da spor hocalarının önerilerinde bu madde her zaman yer alır ama muhtemelen kas kitleri arttıkça su ihtiyacınızın da arttığını, su içen kişilerin kas ağrılarının çok daha hızlı bir şekilde geçtiğini bilmiyorsunuzdur. Eğer kramp ya da kasılma sorunlarıyla mücadele etmek istemiyorsanız su tüketiminizi arttırın.

Stresi Azaltır

Suyun bilinmeyen yararlarından biri de aslında bize sadece fiziksel değil ruhsal olarak da yardımcı olması ile ilgili. Yapılan araştırmalar düzenli olarak su tüketen kişilerin kendini çok daha iyi hissettiğini, streslerinin azaldığını ve mutlu olmaya eğilimli olduklarını gösteriyor. Beyin dokumuzun yüzde 85’i sudan oluştuğu için susuz kalan kişiler kendilerini daha gergin hisseder.

Kalp ve Mide Dostudur

Araştırmalar düzenli su içen kişilerin daha az kalp ve mide hastalığı riski taşıdığını gösteriyor. Kanımızdaki hücreler için gerekli olan oksijen su ile daha hızlı taşındığından su içtiğimizde kalp sağlığımızı olumlu şekilde etkilemiş oluruz. Su dolaşım sistemimiz için önemlidir.

Ayrıca düzenli olarak su içtiğimizde yaşam kalitemizi düşüren ve bizi mutsuz eden mide hastalıklarına yakalanma ihtimalimiz de azalır. Reflü gibi mide rahatsızlıkları olan kişilere de sık sık su içmeleri önerilir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır