Küçük Köpek Cinsleri: Büyümeyen 14 Küçük Köpek Irkı!

Küçük köpek cinsleri: Köpeğinizin sonsuza dek sevimli küçük bir köpek yavrusu olarak kalmasını istemez miydiniz? Evet, çoğumuz isterdik! Esasen tüm köpekler büyümek zorundadır; ama bazı köpekler sonsuza kadar minik boyutlarda kalıp, büyüyemezler. Minik cüsseleriyle harika birer dost olan küçük köpek cinsleri arasında bazıları sadakat, oyunculuk ve sevecenlik açısından öne çıkıyor.

Dolayısıyla küçük köpeklerin pek çoğu genelde oyuncu, sevgi dolu ve bolca kucaklaşmayı seven bir yapıda oluyor. Ancak bu durum tüm küçük köpekler için geçerli değil. Çünkü bazılarının çivi gibi sert kişilikleri olabiliyor.

Mesela Dachshunds veya küçük teriyerler gibi bazı küçük köpek ırkları, çok hareketli ve çok sesli bir yapıda olup; aynı zamanda kırsal yaşamı ve etrafta koşuşturmayı çok seviyor.

Dolayısıyla bu tür köpeklerin hem gezip dolaşmaya ihtiyacı oluyor hem de gerektiğinde yalnız kalabileceği bir alana sahip olmaları gerekiyor. Köpeklerin kendi alanlarının olması önemlidir. Zira bazı küçük köpek cinsleri, küçük çocuklardan oluşan gürültülü bir aileyle rekabet edemeyecek kadar hassastır ve daha sessiz ortamlarda yaşamaları gerekir.

Küçük köpek cinsleri!

Küçük köpeklerin çok fazla enerji harcamaları gerekmez; bundan dolayı apartman yaşamı için oldukça uygunlardır. Dolayısıyla bir apartman dairesinde yaşıyorsanız veya büyük bir evcil hayvan için çok fazla alanınız yoksa, küçük köpek cinsleri sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Ayrıca, bazı küçük köpek cinsleri çocuklarınızla da çok iyi anlaşabilir. Küçük, tüylü ve sadık bir dost edinmeyi düşünüyorsanız, işte bazı köpek ırkları ve özellikleri!

1. Affenpinscher

Affenpinscher
Affenpinscher

Sadık, meraklı ve inanılmaz eğlenceli bir köpek cinsidir. Bu köpekleri, oyuncaklardan ayırt etmek oldukça zordur. Boyuna kıyasla son derece cesur ve korkusuzlardır. Çoğu zaman hareketleriyle insanları fazlasıyla güldürebilirler. Affenpinscher’ın komik ve eğlenceli kılan şey, her zaman ciddi görünmeleridir.

2. American Eskimo Dog

American Eskimo Dog
American Eskimo Dog

Ne utangaç ne de saldırgan bir köpek olan Eskies, yeni arkadaşlar edinirken biraz tutucudur. Her zaman tetiktedir. Hızlı ve akıllı bir köpek ırkı olan American Eskimo Dog, muhteşem bir güzelliğe sahiptir.

3. Papillon

Papillon
Papillon

Hem en küçük hem de en zeki köpek ırkı Papillon‘dur. Bu oyuncak spanieller, harika bir aile köpeği olabilirler.

4. Mini Poodle

Mini Poodle
Mini Poodle

Standart bir Kanişin tüm özelliklerine (akıl, zeka, şefkat ve hipoalerjenik) sahip minik kaniş ırkıdır. 

5. Pomeranian 

Pomeranian 
Pomeranian 

1.3 – 3.1 kg ağırlığındaki Avrupa Pomeranian ırkı, dünyanın en küçük köpeklerinden biridir. Kabarık tüyleri onları olduklarından çok daha büyük gösterir, bu yavrular gerçekten arkadaş canlısı ve oyuncudur. 

6. Scottish Terrier

Scottish Terrier
Scottish Terrier

İskoç Teriyerleri, kısa bacaklı bir köpek olarak bilinir, bacakları kısa olduğu için yere yakın bir yapıya sahiplerdir. İyi koşamazlar. Sakin bir yaşam tarzının tadını çıkarırlar. İradeleri güçlüdür bu nedenle eğitilmeye erken başlamaları gerekir.

7. Schnauzer

Schnauzer
Schnauzer

Üç farklı Schnauzer türü vardır, standart, yaklaşık 46 cm uzunluğa ve 20 kg ağırlığa kadar büyüyen en popüler olanıdır. Schnauzerlerin pek çok kişiliği vardır ve görünüş ve kişilik olarak yaşlı huysuz erkeklere benzedikleri düşünülür. 

8. Malta Shih Tzu

Malta Shih Tzu
Malta Shih Tzu

Orijinal “beyaz tüylü köpek”, sürüdeki en koruyucu köpeklerden biridir. Malta Shih Tzus’lar 20 yıla kadar yaşayabilirler. Sürekli havlamayı ve birtakım sesler çıkarmayı severler. Bu yüzden ne yazık ki çoğu zaman hayvan barınaklarına terk edilirler.

9. Jack Russell Terrier

Jack Russell Terrier
Jack Russell Terrier

Küçük Jack Russell’lar, mükemmel bir aile köpeğidir. Hareketli ve akıllı bir ırktır. Jack Russell Terrier’ler yaklaşık 35 cm’ye kadar büyüyebilirler. Hem zihinsel hem de fiziksel aktivitelere bayılırlar.

10. Chihuahua

Chihuahua
Chihuahua

Küçük boyutlu, Chihuahua oldukça sevimli bir köpek türüdür. Küçücük boyutlarıyla ele bile sığabilen bu sevimli köpekler evde bakmak için mükemmel bir seçenek olacaktır. Çok hareketli olmadıkları için bakımı kolaydır.

11. Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniel
Cavalier King Charles Spaniel

Cavalier King Charles Spaniels, en sevgi dolu ve en sadık köpek cinslerinden biridir. Sahipleriyle derin bağlar kuran Cavalier King Charles Spaniels tam bir sevgi kelebeği!

12. Pug

Pug
Pug

Bu köpeklere aşık olmamak elde değil! Sevimli burunları, kırışık ciltleri ve minik gülümsemeleri bulaşıcıdır. Puglar sosyal bir ırktır ancak çok fazla harekete ihtiyaç duymazlar ve sakin bir yaşam tarzı sürmeyi tercih ederler.

13. Fransız Bulldog

Fransız Bulldog
Fransız Bulldog

2017’de Avustralya’daki en popüler üçüncü köpek seçilen Fransız Bulldoglar, insanlarla iyi ilişkiler kurabilirler. Sevgi dolu bir köpek cinsidir. Fazla harekete ihtiyaç duymazlar ve genellikle vücut ısılarını düzenlemekte zorlandıkları için sıcak iklimlerde yaşamakta zorlanırlar.

14. Corgi

Corgi
Corgi

Pembroke Welsh Corgi, en şaşırtıcı küçük köpek ırklarından biridir. Corgi’ler, yaklaşık 30 cm ve 14 kg’a kadar büyüyebiliriler. Son derece sevecendirler.

Sonuç

Küçük köpek cinsleri dünyanın en sevimli hayvanları arasında ilk sıralarda yer alıyorlar. Evde bakmak ve sahiplenmek için harika seçenek olan bu sevimli küçük köpekler, sevgi dolu sadık birer dost olabilirler. Eğer evinizde küçük bir köpek besliyorsanız, deneyimlerinizi bizimle mutlaka paylaşın!

Bu içeriğimiz de ilginizi çekebilir: Kedi Cinsleri ve Özellikleri: Birbirinden Sevimli 10 Kedi Irkı!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır