Markette Satılan Sabunlar Sağlığa Zararlı mı? Bilinmeyen Yönleriyle Doğal Ürünler

Hepimiz markete gittiğimizde temizlik ürünleri reyonuna ilerliyor ve belki de üzerinde pek fazla düşünmeden hazır sabunlardan satın alıyoruz. En sık tükettiğimiz kişisel bakım ürünlerinden biri olan olan sabunlar günümüzde farklı aromalarda ve özelliklerde satışa sunuluyor. Yüz için ayrı eller ve vücut için ayrı olarak üretilen bu ürünlerin sivilcelere iyi gelen ya da ev temizliğinde kullanılan versiyonları da var. Peki bu ürünlerin sağlığımız açısından sakıncalı yönleri olabilir mi? Bugünkü yazımda sizin için bu sorunun cevabını arıyorum ve bilinmeyen yönleriyle doğal sabunları inceliyorum. Sizin de bu konuda kafanızda soru işaretleri varsa hemen yazımıza göz atabilirsiniz.

Cevabını Alabileceğiniz Sorular

  • Marketlerde satılan ürünlerin içeriği nedir?
  • Bu ürünlerin sağlık açısından zararları var mıdır?
  • Hangi markaları tercih etmeliyiz?
  • Doğal ürünlerin farkı nedir?
  • Ne gibi kullanım alanları vardır?

Market sabunları sağlığımızı tehdit mi ediyor?
Kozmetik

Temel Bilgiler

Hazır satılan ürünlerin içeriklerini detaylı bir şekilde inceleyip bizim için zararlı olup olmadıklarına göz atmadan önce temel bilgilere değinmek istedim. Hem ev hem de cildimizin temizliğinde kullandığımız bu ürünlerin nasıl üretildiklerine baktığımızda hazır hijyen malzemelerinin suni yollarla laboratuvarlarda üretildiğini görüyoruz.

Eski dönemlerde elde üretilen bu güzel kokulu ürünler günümüzde ne yazık ki nüfusun artması ve üretim sürecinde fabrikasyona geçilmesi nedeniyle organik adı altında pazarlansa bile kimyasal maddelerden yapılıyor. Bu durumda da bitkisel ya da organik bileşenlere sahip olduklarından bahsetmek mümkün olmuyor.

Kimyasal maddeler kullanıldığı için saf değildirler ve cildimize zarar verebilirler. Neden olabilecekleri sorunların başında cilt hassasiyeti, çatlak, kuruma, tahriş, kızarıklık, gül hastalığı, kaşıntı, pullanma vardır.

Saf Ürünler Neden Daha İyi?

Hazır satılan ürünlerde paraben gibi sentetik koruyucular bulunur. Fabrikasyon üretimle elde edildikleri için katkı maddesi ile uzun ömürlü olmaları açısından bu tür malzemeler eklenerek yapılırlar. El yapımı ve saf ürünler ise bitkisel temellidir.

Bu tür organik ürünlerde gliserin vardır. Gliserin cildin nemini koruyan en önemli içeriklerden biri olduğundan cildimizin kurumasına engel olur. Ayrıca hazır ürünlerin daha fazla köpürmesi için kullanılan materyaller de insan sağlığı açısından oldukça risklidir.

09f578d8896f2390b003f7297cfd3cd4 market 1 | Shuayip.com
Kozmetik

Markette Satılan Sabunlar Sağlığımızı Tehdit mi Ediyor?

Hazır ve el yapımı ürünler arasındaki farkı kısaca anlattığımıza göre artık sağlığımız açısından değerlendirmeye geçebiliriz. Piyasada bulunan hazır ürünlerin neden zararlı olabileceği konusuna geçtiğimizde içeriklerinden kaynaklandığını ifade etmek mümkün.

Üretimde kullanılan katkı maddeleri göğüs kanserine neden olabiliyor. Sentetik koruyucular hem çocukların hem de yetişkinlerin sağlığı açısından oldukça zararlı. Hijyenik ürünlerin daha çok köpürmesi için eklenen sodyum loril sülfat hormon dengemizin bozulmasına bile neden olabiliyor.

Ayrıca bu konuda bahsedilmesi gereken en önemli noktalardan biri de üretimde kullanılan sodyum hidroksit maddesi. Bu bileşen hijyenik ürünlere zeytinyağı gibi organik maddeleri eklemek için kullanılıyor. Böylece hazır olarak satılan ürünler şu anda kullandığımız formuna geliyor.

El yapımı ve saf ürünlerde ise bu madde gliserine dönüştürülerek eklendiğinden sağlık açısından bir zararı yok. Bir üründe böyle bir durum olduğunu anlamanın yolu şu bileşenlere bakmaktan geliyor. Eğer el yapımı ürünlerden tercih etmeyecekseniz zincir mağazalara gittiğinizde alışveriş sırasında etiketin arkasını okuyabilir, aşağıdaki içerikler varsa ürünü almamayı tercih edebilirsiniz.

  • Sodyum Kokoat: Hindistancevizi ve sodyum hidroksit
  • Sodyum Palmat: Palmiye yağı ve sodyum hidroksit
  • Sodyum Olivat: Zeytinyağı ve sodyum hidrkosit

Bonus: Saçımızı Yıkarken Kullanabilir Miyiz?

Bu konuda en çok sorulan sorulardan biri de bu ürünlerle saçımızı yıkarsak ne olacağı ile ilgili. Saçını bu şekilde yıkayıp iyi sonuçlar elde eden kişiler olsa da önemli olan saçın hassasiyeti, daha önce kullanılan ürünler, saç uzunluğu, derinin yapısı ve suyun kalitesi.

Bulunduğunuz şehirde akan su sert yapılıysa saçlarınız zarar görebilir. Saçınız çok uzunsa daha dolaşık olabilir ve fırçalarken problem yaşayabilirsiniz. Bunun dışında kullanılan ürünün içindeki içerikler kafa derinize zarar verebilir. Bu nedenle saçınızı bu şekilde yıkayacaksanız mutlaka saf ürünlerden yararlanın.

Tüm El Yapımı Sabunlar Kaliteli mi?

Son olarak da hazır ürünlerin zararlı olduğunu ifade ettikten sonra tüm el yapımı versiyonlarının aynı kalitede olmadığından bahsetmeliyiz. Farklı markaların ürünleri içerik bakımından aynı değildir. Mutlaka içerik okumaya, ürünün nasıl yapıldığını öğrenmeye ve yeterince bilgi almaya çalışmalısınız.

İlginizi Çekebilir:

Mom’s Green Vegan Ürün İncelemesi

Cruelty Free Temizlik Ürünleri

Kore Cilt Bakım Ürünleri: Popüler Kozmetik Malzemeleri

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır