Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Maydanozu genelde yemeklerde, salatalarda kullanırız. Ancak bu C vitamini zengini bitkiyi farklı şekilde daha faydalı yöntemlerle kullanmak mümkün. Bu faydalı yöntemlerden biride maydanoz kürüdür. İçinde bulundurduğu C vitamini çok iyi bir antioksidandır. Antioksidanlar vücudumuzdaki iltihapları, ödemleri ve kanser riskini azaltır, kilo verdirir ve bağışıklık sistemimizi güçlendirerek bizi hastalıklardan korur. Gelin bu faydalı bitkiden yapılan kürün detaylarını hep birlikte inceleyelim.

Maydanoz Kürü Nasıl Yapılır?

How To Prepare Parsley Cure For Your Health 1 maydanoz 1 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Tam bir detoks içeceği olan bu kür, vücudunuzda bulunan toksinleri atmak istiyorsanız bir numaralı yardımcınız olacaktır. Yarım demet maydanoz, 1 tane limon ve 1 bardak içme suyunu bir karıştırıcıda veya smoothie makinesinden geçirin. Bu tarifle hazırlayacağınız 1 bardak kürü her sabah kahvaltıdan önce tüketiniz. İsteğe göre içine elma, zencefil ve nane katabilirsiniz.

Faydaları Nelerdir?

İçeriğinde bulunan C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, K vitamini, E vitamini, B1 vitamini, B2 vitamini, B6 vitamini, demir ve çinko ile multivitamin takviyelerini aratmıyor. İçinde bu kadar fazla vitamin ve mineral barındıran nadir besinlerden olan bu bitkinin sayısız faydaları bulunur. Maydanoz kürü, idrar söktürücü, iltihap söktürücü ve ödem attırıcıdır. Yüksek miktarda demir içermesi sebebiyle yorgunluk hissini azaltır.

1. Kanser riskini azaltır

maxresdefault 2 maydanoz 2 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde kanserli hücreleri azaltır. Araştırmalar, özellikle meme kanseri üzerinde etkili olduğunu saptamıştır. İçeriğinde bulunan Apigenin pigmenti içeriğinde yüksek miktarda flavonoid ihtiva eder. Bu Apigenin kanserle mücadele ettiği gibi güçlü bir iltihap sökücü ve antioksidan özellikleri gösterir.

2. Ödem attırır

Hammertoes Symptoms Causes and Treatments 1536x1024 1 maydanoz 3 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Araştırmalar; bu bitkinin ödem oluşması veya suyun bünyede tutulmasından doğan şişkinlikleri idrar söktürücü etkisiyle azalttığını tespit etmiştir.

Ayrıca bu kürün böbrek taşları, idrar yolu iltihapları ve safra kesesi iltihaplanmalarına da iyi geldiği bilinmektedir.

3. Kilo verdirir

gf jfqC gJgX BQFc 5 sposobow na plaski brzuch 1920x1080 nocrop maydanoz 4 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Kalorisi bulunmadığı için ne kadar yerseniz yiyin kilo aldırmaz. Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermenizi sağlar. İçinde bulunan faydalı içerikler sayesinde hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo verirsiniz. Bünyeden fazla suyu uzaklaştırdığı için karaciğeriniz ve böbreklerinizi temizler. Böylece sağlıklı bir vücutla daha kolay kilo verirsiniz.

4. Vücuttaki toksinleri atar

maxresdefault 1 1 maydanoz 5 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Kişniş tohumları ile beraber hazırlayacağınız maydanoz kürü vücudunuzu bütün toksinlerden temizler. Bünyede bulunan ağır metalleri ve zehirli maddeleri vücuttan atmanızı sağlar. Günde bir bardak içmeniz tabiri caizse vücudunuza cila çekecektir.

5. Sindirimi kolaylaştırır

abs are made in the kitchen maydanoz 6 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

İçeriğinde yer alan enzim ve lifler sayesinde yağlı ve proteinli besinlerin kolayca sindirilmesini sağlar. Ayrıca mide sağlığına faydaları bulunur. Mide hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir, özellikle reflü için doğal bir tedavi yöntemidir. Mide bulantısına iyi gelir ve gaz giderici etkisi de bulunur.

6. Bağışıklık sistemini güçlendirir

Depositphotos 10399929 l 2015 maydanoz 7 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

İçerisinde bulundurduğu vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yarar. A Vitamini direkt olarak lökositleri ve kan hücrelerini düzenler. Yeşil renge sahip olmasını sağlayan klorofil ise bakteri öldürücü ve mantar karşıtı etkiler gösterir.

7. Cildinizi besler

Di 6NlfWwAAZqQL maydanoz 8 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

İçinde bulunan E vitamini, C vitamini ve A vitaminin cildinize ve yüzünüze oldukça büyük faydaları vardır. Hem ödem attırıcı özelliğinden hem de vücuttan toksinleri uzaklaştırmasının cildinize inanılmaz faydaları vardır. Bu atılan toksinler yüzünüzün sağlıksız görünmesine, gözlerinizin çökmesine, cildinizin ve dudaklarınızın kurumasına, hatta yüzünüzün renginin bile değişmesine sebep olur. Bu özelliğinden dolayı cilt sağlığına önemli etkileri vardır. Ayrıca düzenli tüketimi cildi besler, nemlendirir ve canlandırır.

Antiseptik özellik gösterdiğinden dolayı düzenli tüketimi ağızdaki bakterileri öldürerek ağız kokusunu engeller.

8. Göz sağlığını korur

zblizenie na kobiece niebieskie oko maydanoz 9 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

İçeriğinde bulunan beta karotenler ve A vitamini, göz sağlığını sağlayan başlıca kaynaklardır. Ayrıca özellikle yaşlı kişilerde görülen maküler dejenerasyon ve katarakt gibi göz hastalıklarını da önleyici etkileri bulunur.

Maydanoz Kürünü Nasıl ve Ne zaman Tüketmelisiniz?

parsley ginger juice maydanoz 10 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

En doğru ve faydalı şekilde tüketimi; sabah karnınız açken kahvaltıdan önce içmektir. 1 hafta boyunca düzenli tüketimi gözle görülür etkiler yaratır. İçerdiği bazı maddelerden dolayı ilaç kullanan veya rahatsızlıkları bulunan kişilerde nadirde olsa olumsuz etki gösterebilir, bu yüzden tüketmeye başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışınız.

Göz gezdirin:

Semizotu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Kiraz Sapı Çayı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Diyet Yaparken Listenizde Bulunması Gereken En Sağlıklı Besinler

Maydanozun Yararları: 3 Günde Ödem Atın!

Saksıda Maydanoz Yetiştirebilirsiniz: 3 Adımda Organik Yeşillik Üretimi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır