Moralinizi Yükseltecek Yiyecekler

Gündelik hayatın içine karşılaştığımız sorunlar, ister istemez canımı sıkan problemler ve bizi sıkışmış hissettiren konular derken hepimiz bazen moralimizi yükseltecek bazı takviyelere ihtiyaç duyuyoruz. Peki sağlık ve mutluluk için oldukça yararlı özel yiyecekler olduğunu biliyor muydunuz?

Bugünkü yazımda sizin için canı sıkılan ve morali bozuk olanlara anında etki edecek besinleri derlemek istedim. Siz de bu yiyeceklerden yararlanarak kendinizi daha iyi hissedebilir, düşen enerjinizi yükseltebilir ve hayatınızın gidişatını değiştirebilirsiniz.

Moralinizi yükseltecek yiyecekler size iyi gelecek
Keyfiniz Yerine Gelsin

Bitter Çikolata

Özellikle kendinizi yorgun, bitkin ve tükenmiş hissettiğiniz anlarda imdadınıza yetişecek bu besin moralinizi oldukça kısa sürede yükseltebilecek bir içeriğe sahip.

Bitter çikolata bizi canlı hissettirmesinin yanı sıra içindeki antioksidanlar sayesinde cilt sağlığımıza da iyi geliyor. Kalp hastalıklarını önlüyor ve kilo vermemize yardımcı oluyor.

Kendinizi tahammül hissettiğiniz anlarda yiyeceğiniz küçük bir parça bitter çikolata ile stresiniz azalacak, endorfin hormonunuz artacak ve anında harekete geçebileceksiniz.

Balık

İçindeki omego 3 yağ asitleri ile sağlığımız açısından oldukça önemli olan balık kan basıncımızı da düşürüyor. Ayrıca yapılan araştırmalar düzenli olarak balık tüketen kişilerin kalp ritminin çok daha iyi olduğunu gösteriyor.

Kendinizi yorgun hissettiğiniz dönemlerde balık tüketiminizi arttırırsanız zihniniz rahatlayacaktır. Gün içinde sizi yıpratan deneyimler yaşadıysanız akşam yemeğine mutlaka balık pişirmelisiniz. Böylece ertesi sabah çok daha dinlenmiş bir şekilde kalkabilirsiniz.

Yulaf

Son dönemlerde sağlıklı yaşam trendlerinin bir numarası haline gelen yulaf aslında çok ciddi bir karbonhidrat ve protein kaynağı. Bu besinin içindeki maddeler vücudumuzun daha zinde kalmasını sağlıyor. Kendini hafif hissetmek isteyenlerin de düzenli olarak tüketti yulafın içinde kalsiyum, demir ve B6 vitaminleri bulunuyor.

Eğer sık sık enerjiniz düşüyor, yaşadığınız küçük aksilikler bile sizi canınızdan bezdiriyorsa kahvaltılarınıza yulaf eklemeyi düşünebilirsiniz. Yulafı un haline getirip hamur işlerinizde kullanabileceğinizi de aklınızda bulundurmanızda yarar var.

Düzenli yulaf tüketiminde cildinizin daha parlak hale geldiğini, kendinizi çok daha dinç hissetmeye başladığınızı ve aynı anda da hızlı bir şekilde kilo verdiğinizi fark edeceksiniz.

yulafin faydalari nasil tuketilir 2 moral 1 | Shuayip.com
Yulaf

Yaban Mersini

Gün içinde beslenme düzeni konusunda fazla özen gösteremeyen kişilerin kurtarıcısı olan bu meyveyi akşamları tüketirseniz gün içinde eksik kalan vitamin ve minerallerinizi tamamlayabilirsiniz. Böylece akşam eve döndüğünüzde ağır tatlılara da saldırmamış olursunuz.

Şeker oranı yüksek tatlılar yiyerek anlık olarak yükselttiğiniz moralinizin yerini insülin seviyeniz düştüğü anda uyku ve yorgunluk alacağını unutmamalısınız. Bu durumda bulduğunuz kısa vadeli çözüm size sağlık sorunları da getirebilir.

Düzenli olarak yaban mersini tüketirseniz enerjiniz yükselir, kan şekerinizi düzenlemiş olursunuz, serotonin salgınız artar ve kendinizi çok kısa sürede daha iyi hissedersiniz.

Ispanak

Sağlıklı beslendiğinizde genel olarak moralinizin çok daha yüksek olacağını da aklınızda bulundurmanızda yarar var. Farklı özellikleri ile vücudumuz için oldukça yararlı bir yiyecek ıspanak sık yenildiğinde serotonin salgılamanıza yardımcı olur.

Ispanak tüketerek bu yiyeceğin içindeki zengin vitamin ve minerallerden de faydalanmış olursunuz. Yapılan çalışmalar düzenli olarak ıspanak tüketen kişilerin kendilerini daha rahat hissettiğini göstermiştir.

Safran

İnsanın keyfini yerine getirdiği düşünülen safran eski zamanlardan beri bu alanda sıkça kullanılmaktadır. Yemeklerinize ve salatalarınıza ekleyerek çok daha lezzetli bir tat elde edebilir, düzenli tüketerek serotonin salgınızı arttırabilirsiniz.

Gerçekten mucizevi bir besin olan safranla ilgili tek olumsuz nokta zor bulunması ve biraz pahalı olması. Ancak küçük miktarlarda alır ve sık sık yerseniz ruh sağlığınıza büyük bir katkı sunabilir.

safran moral 2 | Shuayip.com
Safran

Kuşkonmaz

İçindeki folik asit ve triptofan ile depresyonu önleyici etki yapmaktadır. Her ne kadar diğer sebzelere göre biraz daha pahalı olsa da bu yiyeceğin ruh sağlığı üzerindeki olumlu etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Balıkların ve et yemeklerinin yanına da çok yakışan kuşkonmaz antidepresan ilaçlarının içinde de kullanılmaktadır. Bu açıdan psikolojik olarak çöküşte hissettiğinizde, tükenmişlik sendromu yaşadığınızda ve yataktan kalkmayı bile istemeyecek kadar yorgun olduğunuzda kuşkonmaz yerseniz enerjiniz yükselir.

İdrar söktürücü özelliği de olan bu sebzenin idrar yollarını temizlediği düşünülmektedir. Tüketim miktarı olarak aşırıya kaçmamanızda yarar var.

Bal

Şekerden çok daha iyi bir enerji yükseltici olan bal içindeki kimyasallar sayesinde depresyonu önleyici bir etki yapar. Bal şeker gibi vücudumuzun yağlanmasına neden olmaz, damarları olumsuz etkilemez. Boğaz ağrılarına ve iltihaba da çok iyi gelir.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır