Muhabbet Kuşu Bakımı: 7 Maddede Tüm Ayrıntılar!

Muhabbet Kuşu Bakımı: Muhabbet kuşu, genellikle evcil hayvan olarak beslenen papağan türlerinin en küçüğüdür. Ayrıca, kısmen uygun fiyatlı olması nedeniyle dünyanın en popüler evcil kuşlarından biridir. Bu küçük papağanlar son derece arkadaş canlısıdır ve evcilleştirilmeleri çok kolaydır.

Muhabbet Kuşu Bakımı ve Yapısı Hakkında Her Şey

1. Köken ve tarih

Muhabbet kuşu ve diğer muhabbet kuşu türleri, hala otlaklarda büyük sürüler halinde bulundukları Avustralya’ya özgü kuşlardır. Bununla birlikte, bu vahşi türler, onlarca yıldır esir üreme geçiren evcil hayvan dükkanlarında normalde bulunan kuşlardan biraz daha küçük yapıdadırlar.

Muhabbet kuşunun popüler bir evcil hayvana dönüşmesinin temeli 1800’lü yıllara dayanır. Bu minik kuşlar, 1840 yılında İngiliz doğa bilimci John Gould tarafından Avrupa’ya getirilmişlerdir. Kısa süre içinde Avrupa’da evcil hayvan olarak hızla favori haline gelen muhabbet kuşu, 1950’lerde iyice popüler olmuştur.

Muhabbet Kuşu Bakımı - shuayip.com
Muhabbet Kuşu Bakımı – shuayip.com

2. Mizaç

Muhabbet kuşları nazik ve uysal kuşlardır. Ayrıca, eğer erken yaşta sahiplenilirlerse, evcilleştirilmeleri çok kolaydır. Kuş çiftleri birbirlerine iyi arkadaşlık ederler, ancak canlı çiftler halinde ve birbirlerini eğlendirdiklerinde, sahipleriyle o kadar iyi bağ kuramayabilirler veya akıcı bir şekilde konuşmayı taklit etmeyebilirler. Muhabbet kuşları ayrıca diğer bazı papağan türlerinden daha oyuncu, aktif ve aynı zamanda daha sessizdir.

3. Konuşma ve taklit yeteneği

Bazen anlaşılması zor olabilse de, muhabbet kuşları insan konuşmasını taklit etme konusunda oldukça yeteneklidir. Fakat muhabbet kuşlarına konuşmayı öğretmek o kadar da kolay değildir. Ancak yine de muhabbet kuşunuza birkaç kolay kelime öğretebilirsiniz. 

İnsan konuşmasını taklit etme yeteneğine ek olarak, muhabbet kuşları diğer sesleri taklit etmede konusunda da oldukça yeteneklidir. Gıcırdayan bir kapı, gıcırdayan bir sandalye, telefona gelen bir bildirim veya mesaj sesini başarılı bir şekilde taklit edebilir. Sesler yeterince duyulacak seviyedeyse, muhabbet kuşunuz, zamanla bu sesleri çıkarmaya başlayacaktır.

Muhabbet Kuşu Bakımı - shuayip.com
Muhabbet Kuşu Bakımı – shuayip.com

4. Renk ve desen

Bir muhabbet kuşunun normal rengi, kanatlarında, sırtında ve kafasında siyah çizgiler bulunan açık yeşildir. Tipik olarak olgun dişilerin ten renginde ceresi (burun deliklerinin etrafındaki etli kısım); erkeklerin ise mavimsi ceresi vardır. Yavru muhabbet kuşlarının alınlarında yaşla birlikte gerileyen çizgisel desenleri de vardır ve gözlerinde tipik olarak yaşla birlikte yavaş yavaş grileşen koyu renkli irisler bulunur. Evcil hayvan ticaretinde seçici yetiştirme yoluyla, menekşe, mavi, sarı, alaca, albino ve klasik neon yeşili dahil olmak üzere çok çeşitli renk ve desenler mevcuttur.

5. Muhabbet kuşlarının bakımı

Muhabbet kuşları aktif ve oyuncudur. Dolayısıyla oyuncaklara, uyumaya, yemek yemeye ve içinde kanat çırpıp, uçabilecekleri genişlikte bir kuş kafesine ihtiyaçları vardır. İdeal bir kafesin boyutları minimum 50 cm uzunluğunda, 30 cm derinliğinde ve 45 cm yüksekliğinde olmalıdır. Ancak bundan daha büyük bir kafes kuşunuz için daha iyi olacaktır.

Kafes çubuklarının (demirlerinin) aralığı, kaçışları ve kuşun sıkışmasını önlemek için 1 cm veya daha az olmalıdır. Dik demirler yerine yatay kafes demirleri, tırmanma ve egzersiz için daha iyi bir seçenektir. Muhabbet kuşunun aralarında rahatça hareket etmesi için kafesin içine yeterli alana sahip, farklı seviyelerde en az birkaç tünek yerleştirilmelidir. 

Çeşitli boyutlarda özel şekilleri olan oyuncaklar ve dokular konulmalıdır. Bu sayede muhabbet kuşunuz bolca egzersiz yapabilecek, hareket edebilecek ve ayaklarını iyi durumda tutabilecektir. Uyumak için bir yuva, yiyecek ve su için küçük kaplar, çeşitli oyuncaklar ve çiğnenecek nesneler de kafesin içinde yer almalıdır. 

Muhabbet kuşları büyük bir kafese sahip olsalar bile kafes dışında da vakit geçirmek isteyeceklerdir. Oyun zamanlarına ve sizinle sosyalleşme fırsatına ihtiyaç duyacaklardır. Uçuş bir kuş için çok doğal ve önemlidir. Fakat muhabbet kuşunun yalnızca çok güvenli ve emniyetli bir alanda uçmasına izin verilmelidir. Kuşun uçuş alanını kontrol etme konusunda endişeleriniz varsa, uçma yeteneklerini azaltmak için kuşun kanatları biraz kırpılabilir.

Çoğu papağan gibi, muhabbet kuşları da sosyal kuşlardır ve bu nedenle pek çok muhabbet kuşu sahibi, birbirlerini eğlendirmeleri için kuşları çiftler halinde beslerler. Muhabbet kuşları çiftler halinde tutulduklarında gerçekten mutlu olurlar. Ancak bu kez de sizinle bağ kurmak için ek bir çabaya girmezler. Bununla birlikte eğer tek bir kuş bakacaksanız, onunla her gün, gün içerisinde etkileşimde bulunmak için özel olarak zaman ayırmalısınız.

Muhabbet Kuşu Bakımı - shuayip.com
Muhabbet Kuşu Bakımı – shuayip.com

6. Yaygın sağlık sorunları

Muhabbet kuşları, diğer papağanlarla aynı sorunları yaşayabilirler. Ancak aynı zamanda kendilerine özgü bir takım sağlık sorunları da geliştirebilirler. Kuş yemi çok fazla tohum içeriyorsa ve kuş, yeterli miktarda meyve ve sebze yiyemiyorsa, iyot eksikliğinden kaynaklanan guatrlara duyarlı olabilirler. Ve hatta tümör geliştirebilirler.

Muhabbet kuşları ayrıca psittakoza (bir bakterinin neden olduğu papağan ateşi olarak da adlandırılan bir hastalık) maruz kalabilirler. Ayrıca bacaklarda ve göz çevresinde oluşan, cildi etkileyen pullu akarlara maruz kalabilirler.

7. Diyet ve beslenme

Muhabbet kuşu için sağlıklı beslenmenin anahtarı çeşitliliktir. Çünkü bu kuşlar birer toplayıcı oldukları için vahşi doğada da çeşitli besinler tüketirler. Tohumlar bir muhabbet kuşunun besin düzeninin besleyici bir parçası olabilir, ancak bunlar yüksek oranda yağ içerdiğinden, az miktarda alınmalıdır. 

Peletlenmiş bir kuş yemi, beslenme açısından dengeli olduğu için kuşlar açısından genellikle iyi bir seçim olacaktır. Kuşlar, tohum ve pelet karışımından oluşan bir yemle beslenebilirler. Ancak kuşunuza, bunlara ek olarak çeşitli taze sebzeler (havuç, brokoli, mısır, ıspanak, fasulye vb.) ve meyveler de dahil olmak üzere diğer yiyeceklerden de vermelisiniz.

Muhabbet Kuşu Bakımı - shuayip.com
Muhabbet Kuşu Bakımı – shuayip.com

Sonuç

Kuşlar için korkutucu olabileceğinden, yeni bir yiyecek vereceğiniz sırada sabırlı olmalısınız. Filizlenmiş tohumlar da kuşunuzun beslenmesine çeşitlilik katmanın mükemmel bir yoludur. Fakat avokado, çikolata, şeker ve tuzdan kaçınılmalıdır.

Dikkatinizi çekebilir:

Muhabbet Kuşu Hakkında 5 İlginç Gerçek!

Evde Kuş Beslemek: Dikkat Edilmesi Gereken 7 Durum!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır