Muhabbet Kuşu Hakkında 5 İlginç Gerçek!

Muhabbet kuşu en popüler evcil papağan türlerinden biridir. Oldukça sevimli, güzel ve aynı zamanda zeki olan bu küçük kuşlar, 100 yılı aşkın süredir en sevilen kuş türlerinden biri olarak hayatımızda yer alıyor. Afrika papağanının (Jako) bir türü olan Muhabbet kuşlarının, hem hareketleri hem de evcilleştirilmeleri hakkında pek çok efsane anlatılıyor. Peki, tam olarak hangisi gerçeği yansıtıyor? Muhabbet kuşları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin!

Muhabbet Kuşu - shuayip.com
Muhabbet Kuşu – shuayip.com

Muhabbet Kuşu Hakkında İlginç Gerçekler

1. Muhabbet kuşu aslında konuşabilir

Bir papağan türü olmalarına ve insan konuşmasını taklit etme yeteneklerine sahip olmalarına rağmen, Muhabbet Kuşları, konuşan kuşlar arasına pek dahil edilmez. Bunun nedeni, çok nadiren konuşmaları ve bir sesi taklit etmek isterlerse, ıslık gibi basit sesleri veya kapı zili ve mikrodalga fırın gibi ev seslerini tercih etmeleridir. 

Bununla birlikte bazı muhabbet kuşları, insan seslerini taklit etmeye daha meyillidir. Bunun sebebi tam olarak bilinmese de konuşmayı öğrenen muhabbet kuşlarının çok küçük yaşlardan itibaren eğitildiğine dair yaygın bir inanış mevcuttur.

Muhabbet Kuşu Hakkında 5 İlginç Gerçek! - shuayip.com
Muhabbet Kuşu Hakkında 5 İlginç Gerçek! – shuayip.com

2. Muhabbet kuşlarının birkaç farklı türü vardır

Dünyada pek çok farklı muhabbet kuşu türleri vardır. Bu küçük papağanların dokuz ayrı alt türü vardır ve her biri kendine özgü özellikler taşır. Bunlar, Maskeli cennet papağanı, Kara yanaklı cennet papağanı, Fischer cennet papağanı, Nyasa cennet papağanı, Swindern cennet papağanı, Kırmızı yüzlü cennet papağanı, Habeş cennet papağanı, Madagaskar cennet papağanı ve Şeftali yüzlü cennet papağanıdır. 

Bunlar arasında en popüler olanı Şeftali yüzlü cennet papağanıdır. Parlak şeftali pembesi yüzlerinin yanı sıra vücutlarındaki sarı, yeşil ve mavi gökkuşağı renkleriyle öne çıkarlar. Muhabbet kuşlarının farklı türleri arasında görünüm ve mizaç farklılıkları olsa da, ortalama olarak tüm muhabbet kuşlarının ömrü 20 yıldır.

3. Muhabbet kuşları en küçük papağan türlerinden biridir

Muhabbet kuşu, papağan ailesinin en küçük üyelerinden biridir. Çoğu muhabbet kuşunun boyu, gagadan başlayıp, kuyruk tüylerinin sonuna kadar ölçüldüğünde ortalama olarak 12 – 17 cm’dir. Apartmanlarda ve diğer küçük alanlarda yaşayabilen bu kuşlar, küçük boyutları ve kolay bakımlarından ötürü papağanların yerine tercih edilmektedir.

Muhabbet Kuşu - shuayip.com
Muhabbet Kuşlari – shuayip.com

4. Muhabbet kuşları çiftleri olmadan da beslenebilir

Asla yalnız bir muhabbet kuşuna sahip olmamanız gerektiği ve çiftler halinde bakılmazlarsa depresyondan ölecekleri yaygın olarak bilinen yanlışlardan biridir. Daha doğrusu bir efsanedir. Etkileşimde gelişen ve sosyal olarak uyarılması gereken son derece sosyal kuşlar oldukları doğru olsa da, çoğu durumda insanların tek muhabbet kuşu beslemesi daha iyidir. 

Çiftler halinde beslenen kuşların birbirleriyle bağ kurup, insan etkileşiminden kaçınma eğiliminde olduklarını da belirtmekte fayda var. Muhabbet kuşunuzun insanlara alışmasını istiyorsanız, onunla oynamak ve sosyalleşmek için mümkün olduğunca fazla zaman ayırmanız gerekir.

5. Muhabbet Kuşları Çok Aktiftir

Tüm papağanlar gibi, muhabbet kuşları da en iyi fiziksel kondisyonda kalabilmek için biraz egzersize ve hareket etmeye ihtiyaç duyan son derece aktif kuşlardır. Bir muhabbet kuşunu sahiplenmek isteyenler, kuşlarına kafesinin dışında günde birkaç saat oynayabilecekleri güvenli bir alan verebilmelidirler. 

Bu, kuşun sağlıklı kalmak için ihtiyaç duyduğu tüm kas gruplarını çalıştırmasını sağlayacak ve ihtiyaç duyduğu önemli zihinsel uyarıları sağlayacaktır. Zira yukarıda da belirttiğim gibi Muhabbet kuşları oldukça zeki hayvanlardır.

Muhabbet Kuşu - shuayip.com
Muhabbet Kuşları Hakkında 5 İlginç Gerçek! – shuayip.com

Sonuç

Muhabbet kuşu fiyat açısından nispeten uygun olması nedeniyle dileyen herkes tarafından sahiplenilen, dünyanın en popüler evcil kuşları arasında gösterilen bir türdür. Bu küçük papağanlar son derece arkadaş canlısı ve evcilleştirilmesi kolay canlılar oldukları için iyi bir ev arkadaşı olabilirler. Zira bu tür kuşlar, nazik ve uysal kuşlardır. Buna ek olarak özellikle erken yaşta sahiplenilmeleri halinde, evcilleştirilmeleri çok kolaydır.

Ayrıca diğer bazı papağan türlerine göre çok daha oyuncu ve aktiflerdir. Yalnızca, diğer papağan türlerine oranla daha sessizlerdir. Aranızda daha önce Muhabbet kuşu besleyenler varsa, deneyimlerini bizlerle paylaşabilirler. Bu sayede bu cıvı cıvıl renkli kuşlarla ilgili bilmediğimiz daha pek çok detayı ortaya çıkarabilirler.

İlginizi çekebileceğini düşündüğüm bazı başlıklarımız:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır