Çok Sevilen 4 Spotify Müzik Listesi

İsveç merkezli müzik akışı servisi Spotify 2006 yılında kuruldu. 2008 yılında tüm dünyada kullanıma açılan uygulama ücretsiz deneme süresinin ardından ücretli abonelik hizmeti veren bir program olarak hayatımıza girdi.

müzik
Yeni Nesil Uygulama

Hayatımıza girdikten sonra da çok kısa bir süre içinde büyüyen ve abone sayısını inanılmaz ölçüde arttıran uygulama günümüzde herkes tarafından bilinir hale geldi. Böylece program üzerindeki listeler de sıkça paylaşılmaya başlandı.

Pandemi döneminde artan müzik ihtiyacı, sektördeki problemler ile de birleşince Spotify bir çığ gibi büyüdü diyebiliriz. Kendi listelerini özel olarak paylaşan sosyal medya kullanıcılarının da katkılarıyla ülkemizde kendine sağlam bir yer edindi.

Uygulamaya göz atın: https://www.spotify.com/tr/

Türkiye’de Dinleme Oranları

2021 yılındaki dinleme oranlarına baktığımızda en çok sevilenler arasında karşımıza Ezhel, Sezen Aksu, Zeynep Bastık, Reynmen, Pinhani, Emir Can İğrek, Tarkan, Gazapizm, Duman, Müslüm Gürses, Yıldız Tilbe, Sertab Erener, Yalın, Cem Adrian, Mor ve Ötesi gibi isimler çıkıyor.

Ayrıca yabancı müzisyenlere göz attığımızda ise en çok dinlenenler arasında Ed Sheeran, Justin Bieber, James Arthur, Dua Lipa, Billie Eilish, Queen, Sam Smith, Lukas Graham, Bruno Mars ve Adele gibi isimler bulunuyor.

Spotify Listeleri

Spotify üzerinde bireysel olarak dinlenen kişiler dışında çok sevilenlere bakınca uygulamanın en büyük özelliklerinden biri olan müzik listeleri karşımıza çıkıyor. İşte bu yüzden hem fikir edinmeniz hem de daha önce karşınıza çıkmadıysa kendinize de deneyimlemeniz amacıyla 2020 yılından bu yana Türkiye’de ve dünyada en çok tercih edilen dört listeyi sizin için incelemek istedim.

1. Monday Motivation

Yeni haftaya motive ve mutlu bir şekilde başlamanız için hazırlanan bu liste Spotify uygulamasının en çok sevilen müziklerini içeriyor. Farklı şarkılardan oluşan bu liste yavaş müziklerle başlıyor. Sonrasında ise giderek hızlanarak sizi motive etmeye çalışıyor diyebiliriz.

Kişisel görüşümü ifade edecek olursam bu liste benim de sıklıkla dinlediğim şarkılardan oluşuyor diyebilirim. Sadece disko müzikleri gibi şarkılarla motive olmayan kişiler için hazırlanan bu yoğun liste tüm duygularınızı harekete geçiriyor. Haftaya hem sakin hem de verimli şekilde başlamak istiyorsanız kesinlikle bu liste tam size göre.

2. Life Sucks

Yine hem dünyada hem de Türkiye’de çok fazla dinlenen bu liste özellikle melankolik şarkıları seven kişilere hitap ediyor. Kendinizi kötü hissettiğinizde, yağmurlu günlerde ve melankolik dönemlerinizde en yakın arkadaşınız olabilecek bu liste ile kötü anlarınızı bile güzel geçirebilirsiniz.

Hem günümüzün şarkılarını hem de geçmişte öne çıkan unutulmayan şarkıları içeren bu liste ile tazelenebilirsiniz. Ayrıca sadece melankolik günlerde değil kendinizi müziğin ritmine bırakıp kitap okumak istediğiniz zamanlarda da bu liste size kesinlikle iyi gelecek. Eğer fazla canlı ve enerjik hissetmiyor, dinlemek istiyorsanız bu listeyi açın, arkanıza yaslanın.

3. Summer BBQ

Bu liste hem arkadaşlarla hem de tek başına dinlemek için çok uygun. Özellikle sıcak yaz günleri için hazırlanan bu liste ile eğlencenin tadını çıkartabilirsiniz. Yakınlarınız ya da sevdikleriniz geldiğinde, dışarıda pikniğe gittiğinizde ya da sadece tempolu yürüyüş yapmak istediğiniz listedeki şarkılar size iyi gelecek.

Motivasyonunuzu arttıracak bu şarkılarla çılgınca dans da edebilir, yaz tatilinde güneşin altında bronzlaşabilir ve soğuk günlerde sıcaklığı içinizde hissedebilirsiniz. Ne zaman neşelenmek isterseniz bu şarkıları dinleyin, listenin sonuna yaklaştığınızda belki de kendinizi ritimle hareket ederken bulacaksınız.

4. Mellow Beats

Yine sıkça dinlenen bu liste de farklı anlara uygun şekilde tasarlanmış. Hem kitap okumak hem çalışmak için kullanılabilecek bu şarkılar odaklanma konusunda da size yardımcı olabilir. Kafelerde, sanat galerilerinde ya da iş yerlerinde çalmaya uygun bu listede de günümüzden şarkıların yanı sıra geçmişten gelen ritimler de bulunuyor.

Her ne kadar kendinizi böyle şarkıların insanı olarak görmeseniz de bu listeyi denemenizi tavsiye ederim çünkü çeşitli şarkıları arka arkaya dinlediğinizde kendinizi büyülü bir yerde gibi hissetmeye başlayacaksınız.

spotify 1 müzik 2 | Shuayip.com
Uygulamayı Ücretsiz Deneyebilirsiniz

Anın tadını çıkartmak için bu yazıya da göz atabilirsiniz: Stresten Kurtulmanın En Kolay Yolu: Tibet’in 5 Hareketi

Sonuç

Spotify üzerinde belki de onlarca sevilen liste var. Bu listelerden kendinize en uygun olanını seçip anın tadını çıkartabilirsiniz. Ayrıca eğer yukarıda bahsettiğim popüler listeler size uygun değilse kendi sevdiğiniz şarkılardan oluşan harika bir liste oluşturup bunu başka insanlarla paylaşabilirsiniz.

Uygulamaya dahil olan insanların giderek artması ve uygulama arşivinin ciddi anlamda genişlemesi ile birlikte Spotify daha uzunca bir süre hayatımızda kalmaya devam edeceğe benziyor. Bu önerilerin arasında kendinize uygun şarkılar bulabilirsiniz, emin olun nasıl hissederseniz hissedin bu melodiler size de iyi gelecek.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır