Sokak Basketbolu Nedir? Nerede Oynanır?

Yeni bir yazıdan hepinize merhaba, sporun hayatımızdaki öneminden dolayı bu yazımı sokak basketbolu üzerine yazmak istedim. Aynı zamanda bu yazımda Eskişehir’de sokak basketbolu oynayabileceğiniz yerlerden de bahsedeceğim. Biliyorsunuz pandeminin hayatımıza olan etkisinin azalmasıyla birlikte dışarıda daha fazla vakit geçirmeye başladık. Bununla birlikte kapalı spor salonlarında yaptığımız sporları da birçoğumuz dışarıya taşıdı. Yazın en çok tercih edilen sporlardan bir tanesi de sokak basketbolu olduğundan dolayı bu yazımda oyun kurallarından ve outdoor basketbol toplarından kısaca bahsedeceğim.

Beslenmesine her gittiği yerde dikkat eden sporcular için mutlaka bakması gereken bir ürün olan Arzum Foodie Ürün İncelemesi yazımı okumanızı tavsiye ederim.

 Sokak Basketbolu Nedir?

Sokak basketbolu kapalı spor salonları yerine açık havada, uygun sahalar bulunduran alanlarda oynanır. Bu spor dalı FIBA tarafından “FIBA 3×3” adıyla resmileştirilmiştir ve iki senede bir dünya şampiyonası düzenlenir. FIBA 3×3’ün bu şekilde anılmasının sebebi maçın üçer kişilik takımlarla oynanıyor olmasıdır. Bu şampiyona erkekler, kadınlar ve 18 yaşından küçük erkek ve kadınlar olmak üzere dört farklı kategoride düzenlenir.

Outdoor basketbol maçlarında üç kişiden oluşan iki takım bulunur. Her iki takımın da ayrıca 4 yedeği ve bir koçu olması gerekir. Maç standart yarı sahada tek potada oynanır.

pexels jd danny 2385477 scaled 1 sokak basketbolu 1 | Shuayip.com

Sokak Basketbolu Genel Kuralları

Bu sporun birçok farklı versiyonu olduğundan sabit kurallara sahip değildir. Resmi bir turnuva düzenlenmediği sürece oyuncular kendi kurallarını kendileri belirler. Resmi turnuvalarda uyulması gereken kurallar aşağıdaki gibidir.

İki takım da eş zamanlı olarak sahada ısınır. Oyunun başlamasından itibaren topu ele geçiren takımın 10 saniye içinde topu fileye atması gerekir. Aksi takdirde takım ceza alır.
Oyun süresi toplamda on dakikadır. Beşer dakikalık toplamda iki devreden oluşur. On dakikanın sonunda uzatmalara gerek duyulmamışsa 33 sayıya ulaşan takım kazanır. Periyod bitiminde eşitlik olması durumunda 2 dakika uzatma oynanır. Bu süre zarfında takımların mola isteme hakkı tanınmaz.

Maçın oynanacağı topu organize komitesi belirler.
Kurallar ne olursa olsun Fair play, Türkçe ismiyle adil oyun, yoğun rekabet ortamında dahi rakibin onurunu kırmama, rakibi düşman olarak görmeden maçı tamamlama durumuna uygun olarak oynanmalıdır.
Bir oyuncu 5 faul alırsa oyunu bırakmak zorundadır. Takım tek periyotta 4 faul alırsa toplam faul hakkını doldurmuş anlamına gelir. Son zamanların en popüler sporu sayabileceğimiz bu branş ile ilgili genel kurallar bu şekildedir. Detaylar basketbolun oynandığı türe göre değişkenlik gösterecektir.

Sokak Basketbolu Nerede Oynanır?

Bu spor türü çoğunlukla belediyeler tarafından park alanlarına yaptırılmış sahalarda oynanır. Eskişehir’de sokak basketbolu turnuvası geçtiğimiz yıllarda Gökmeydan Spor Kampüsü’nde gerçekleştirilmiştir. Eskişehir’de sokak basketbolu oynanabilecek alanları merak eden kişiler Gökmeydan Spor Kampüsü’nü de değerlendirebilir.

Sokak basketbolu yarı sahada tek pota oynandığından dolayı geniş saha alanına fazla ihtiyaç duymaz. Okullların yapmış olduğu açık hava basket sahaları, belediyeler veya özel şirketlerce yapılmış olan saha alanları ve çeşitli kampüslerde bulunan saha alanları ideal alanlardır.

eca1c7e8218 sokak basketbolu 2 | Shuayip.com

Kullanışlı Outdoor Basketbol Topları

Topla oynanan sporların en önemli ögesi maçın yapılacağı topun kalitesidir. Kalitesiz bir top, oyuncunun maçta sergileyeceği performansı düşürecek ve maçta ciddi olumsuzluklara sebep olacaktır. Resmi maçlarda organizasyon tarafından seçilecek topun kalitesi oldukça önemlidir ve kesinlikle bilirkişi tarafından seçilmelidir.

Açık havada kullanıma uygun basket toplarının seçilmesinde, top kontrolünün sağlanması, kullanım şekline uygun topun boyutu, dayanıklılık süresi, topun üzerinde hava sızdıracak deforme olmuş alan bulunmaması ve topun rahat kavranabilir olması oldukça önem taşır.

Basket Topu Ölçüleri

  • 3 numara basket topunun çevresi 56-57 cm uzunluğunda, ağırlığı 297-318 gram aralığında,
  • 5 numara basket topunun çevresi 69.5-70.5 cm uzunluğunda, 396-453 gram ağırlığında
  • 6 numara basket topunun çevresi 72-75 cm uzunluğunda, 510-566 gram ağırlığında,
  • 7 numara basket topunun çevresi 75-78 cm, 567-650 gram aralığındadır.
pexels ralph patrick rojo 1705165 scaled 1 sokak basketbolu 3 | Shuayip.com

Basket Topu Numaralarına Göre Kullanımı

Basket topu seçimi yapılırken kişinin yaşı ve içinde bulunduğu kategori oldukça önemlidir. Küçük çocukların ve yetişkinlerin kullandığı top numaraları farklılık gösterir.

  • 5-8 yaş aralığında kız ve erkek çocuklarında 3 numaralı basket topu,
  • 8-11 yaş aralığında kız ve erkek çocukları için 5 numaralı basket topu,
  • 14 yaş ve üzeri kız çocukları ve yetişkinler için 6 numara,
  • 14 yaş üstü erkekler içinse 7 numaralı topun kullanımı uygundur.

Bugünkü yazımızda sokak basketbolu ve outdoor basket topları üzerine konuştuk. Bir sonraki yazımızda farklı spor ve spor aletleri üzerine detaylı bilgiler verecek ve ürün incelemeleri yapacağız. Spor hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak için shuayip.com‘u takipte kalın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır