Neon Tetra Balığı Hakkında 8 Detaylı Madde!

Akvaryumların göz kamaştırıcı mücevheri olan dayanıklı küçük Neon Tetra Balığı, fazlasıyla talep gören bir akvaryum balığıdır. Oldukça popüler bir tür olan Neon Tetra Balığı, Hong Kong, Singapur ve Tayland’da üretilmektedir. Hatta söz konusu yerler bu alanda oldukça gelişmiştir.

Öyle ki bu bölgelerden, Amerika Birleşik Devletleri’ne her ay 1,5 milyondan fazla Neon Tetra ithal edilmektedir. Akvaryumlar için satılan Neon Tetraların %5’inden azını, Güney Amerika’da doğada yakalanmış örnekler oluşturur.

Türe Genel Bakış

Ortak adlandırma: Neon Tetra Balığı, Neon Balığı

Bilimsel adı: Paracheirodon İnnesi

Yetişkin Neon Tetra boyutu: 4 cm

Ortalama yaşam süresi: 5 yıl

Neon Tetra Balığı - shuayip.com
Neon Tetra Balığı – shuayip.com

Özellikler

AileCharacidae
MenşeiGüneydoğu Kolombiya, Doğu Peru, Batı Brezilya
SosyalEvet
Akvaryum boyutuOrta boy
Minimum su miktarı10 galon
BeslenmeHepçil
ÜremeYumurtlama
Bakım ihtiyacıOrta düzey
pH7
Sertlik10 dGH’ye kadar
Sıcaklık20 – 26 Derece

Menşei ve Dağıtımı

Neon Tetra Balığının kaynağı, Brezilya, Kolombiya ve Peru’daki Orinoco ve Amazon nehir havzalarındaki berrak su ve karasu akıntılarından ve kollarıdır. Bunlar, çok az ışığın geçmesine izin veren yoğun orman kanopilerinin altındaki karasu bölgeleridir. Esas olarak orta su katmanlarında sürülerde yaşayan Neon Tetra Balığı, solucanlar ve küçük kabuklularla beslenir.

Neon Tetralar genellikle gözetim altında yetiştirilir ve çoğu Uzak Doğu ile Doğu Avrupa’dan gelir. Gözetim altında yetişen örneklerin birkaç çeşidi artık mevcuttur. Bunlar, oldukça nadir yetişmekle birlikte; uzun yüzgeçli Neon Tetra’yı, ayrıca temelde bir yarı albino çeşidi olan altın bir türü ve üst kısmı boyunca metalik pullarla kaplı bir elmas Neon Tetra’yı içerir.

Neon Tetra Balığı - shuayip.com
Neon Tetra Balıkları – shuayip.com

Renkler ve Desenler

Neon Tetra, en fazla bir 4 cm uzunluğa ulaşan ince bir torpido biçimli gövdeye sahiptir. Bu balığın boyut olarak eksiğini renkle kapatır. Burnunun ucundan yağ yüzgecine kadar parlak neon mavi bir çizgiye sahiptir. Bu parlak şeridin, balıkları, karasu koşullarında birbirlerine daha kolay görünür hale getirdiği düşünülmektedir. Mavi şeridin altında, beyaz – gümüş bir gövdeye sahip. 

Gövdeyi geçtikten sonra, parlak kırmızı bir şerit kuyruğa kadar uzanır. Çarpıcı kırmızı, beyaz ve mavi kombinasyonu, Neon Tetra balığını tüm akvaryum balıklarının en popülerlerinden biri haline getirmiştir. Kardinal Tetra Balığı ile çok benzerlik gösterir. İki balık arasındaki temel fark kırmızı şerittir. Neon tetrada sadece vücudun ortasından kuyruğa kadar uzanır. 

Kardinal tetrada kırmızı şerit, balığın burnundan kuyruğa kadar tüm boyunca uzanır. Diğer rengarenk balıklar gibi neon tetranın da parlak renkleri, geceleri uyurken, paniklediğinde veya hastalandığında solar. Soluk renkler sağlık durumunun kötü olduğunun bir göstergesi olabileceğinden, Neon balığının aktif ve sağlam renkli olmasına dikkat etmelisiniz.

Birlikte Yaşayabildiği Türler

Bir sürü balığı olan Neon Tetra, çok büyük veya agresif olmadıkları sürece kalabalık balık gruplarıyla birlikte büyük bir akvaryumda yaşayabilirler. Ancak balıkların Neon Tetra kadar küçük olması gerekir. Mesela Rasboras, Tetra, Cüce Guramiler, Corys ve küçük Yayın balığı gibi balıklar ideal seçeneklerdir. 

İlk fırsatta Neon Tetrayı yiyeceklerinden daha büyük Tetralarla aynı akvaryuma konmamalıdırlar. Temel kural şudur, büyük balığın ağzı Neonu yutacak kadar açılırsa, er ya da geç onu yutacaktır.

Neon Tetra Balığı - shuayip.com
Neon Tetra Balığı – shuayip.com

Neon Tetra Habitat ve Bakımı

Yeni kurulan su tankları veya akvaryumlar, ilk çalıştırma döngüsü sırasında meydana gelen değişiklikleri tolere edemeyeceklerinden Neon Tetralar için uygun değildir. Neon Tetra yalnızca tankınız tamamen kullanılabilir hale geldiğinde ve sabit su kimyasına sahip olduğunda beslemeye başlamalısınız. Neon Tetra için su yumuşak ve asidik olmalıdır, yani pH 7.0’ın üzerinde ve sertlik 10 dGH’den fazla olmamalıdır. 

Karasu özleri veya dalgaların karaya attığı odun genellikle suyu koyulaştırmak, asidik bir pH’ı korumak ve suyu yumuşatmak için kullanılır. Doğal ortamlarında Neon Tetralar, yoğun bitki örtüsü ve kökleri olan karanlık su alanlarında yaşar. Bol miktarda düşük ışıkta saklanma yeri olan bir yaşam alanı sağlamak önemlidir. 

Mümkünse yüzen bitkiler de dahil olmak üzere akvaryuma bol miktarda bitki eklemeye çalışın. Karanlık alt tabaka, Neon Tetraların en rahat hissettiği doğal yaşam alanını bir benzerini sağlayacaktır. Bazı balık yetiştiricileri, istenen düşük ışıklı yaşam ortamını elde etmek için akvaryumun üç tarafına koyu renkli bir arka plan koymaktadır.

Neon Tetra Beslenmesi

Neon tetralar omnivorlardır, yani hem bitki hem de hayvansal materyalleri tüketebilirler. İnce pul yem, küçük granüller, canlı veya dondurulmuş tuzlu su karidesleri, daphnia ve donmuş ya da dondurularak kurutulmuş kurtlarının tümü iyi birer seçenektir. Neon Tetranın sağlığını korumak için onu, canlı yiyecekler de dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerle beslemeniz gerekmektedir.

Cinsiyet farklılıkları

Neon Tetralarda cinsiyet farklılıkları açıkça görülmez. Genel olarak, dişiler, erkeklerden daha büyük, daha yuvarlak bir gövdeye sahiplerdir. Bu yuvarlak gövde, erkekte çok düz duran mavi şeridi, dişi üzerinde kavisli hale getirebilmektedir.

Neon Tetra Balığı - shuayip.com
Neon Tetra Balığı – shuayip.com

Neon Tetra’nın Yetiştirilmesi 

Neon tetralar çok özel su koşullarına ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle koşullar sağlanmadığı sürece üremeleri zor olabilir. Eğer üremelerini istiyorsanız, ayrı bir üreme akvaryumu kurmalısınız. Yetiştirme akvaryumundaki su sertliği sadece 1 ila 2 dGH ve pH 5,0 ila 6,0 olmalıdır. Filtrasyon için bir sünger filtre kullanılmalı ve içine canlı bitkiler konmalıdır. Yumurtlayan balıklar genellikle zıplar, bu nedenle akvaryumun bir kapağı olmalıdır. 

Akvaryumdaki ışığı azaltmak için kenarlarını koyu renkli kağıtla örtün. Su sıcaklığını 24 santigrat derecede tutmayı unutmayın. Üreme akvaryumuna yerleştirmeden önce üreme çiftini canlı gıdalarla beslemeye çalışın. Üreme çiftini yeni akvaryuma geçirirken, hiç ışıklandırmadan başlayın. Ertesi gün, aydınlatmayı artırın ve yumurtlamayı teşvik etmek için yavaş yavaş ışığı arttırmaya devam edin. 

Yumurtlama genellikle sabah olur. Erkek, yumurtlama sırasında dişiyi kucaklayacak ve daha sonra 100’den fazla yumurta bırakacaktır. Yumurtalar şeffaf ve hafif yapışkandır; dolayısıyla bitkilere yapışacaktır. Ebeveynler yumurtaları çabucak yiyeceğinden, üreme çiftini yumurtalar bırakılır bırakmaz akvaryumdan çıkarın. Hem yumurtalar hem de yavrular ışığa duyarlı oldukları için düşük aydınlatmayı koruyun. 

Yumurtalar yaklaşık 24 saat içinde çatlayacak ve önümüzdeki birkaç gün boyunca yumurta çuvallarını besleyecek minik yavrular üreteceklerdir. Kuluçka oranları yüksek değildir, bu nedenle yumurtaların üçte birinden fazlasının canlı yavrularla sonuçlanmasını beklemeyin. Üç ila dört gün içinde yavrular serbest yüzer hale gelecektir.

Yavruların, infusoria, rotifer, yumurta sarısı veya ticari olarak hazırlanmış kızartma yemi gibi çok küçük yiyeceklerle beslenmeleri gerekmektedir. Birkaç hafta içinde su karidesleriyle beslenecek kadar büyüyecek ve ilk aydan sonra kabaca yetişkin renklerini göstereceklerdir.

Neon Tetra Balığı - shuayip.com
Neon Tetra Balığı – shuayip.com

Sonuç

Neon Tetra bakımı hakkında detaylı bilgiye sahip olduğumuza göre,, akvaryumumuzu renklendirmek için bu şirin akvaryum balığını tercih edebiliriz! Daha önce böyle bir deneyimiminiz olduysa, bizimle paylaşmayı unutmayın.

Dikkatinizi çekebilir:

Betta Balığı Hakkında: 10 Başlıkta Tüm Detaylar!

Japon Balığı Hakkında Bilinmesi Gerekenler: 5 Önemli Başlık!

Akvaryum Balıkları: Az Bakım Gerektiren 3 Tatlı Su Balığı

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır