Nutraxin Bromelain 60 Kapsül Ne İşe Yarar? En Az 7 Fayda!

Nutraxin Bromelain 60 Kapsül ne işe yarar, sorusundan önce Bromelain’in ne demek olduğunu ve ne işe yaradığını bilmek gerekiyor. Bromelain, ananas bitkisinin gövdesi, meyvesi ve suyundan elde edilen protein sindirici bir enzim karışımıdır. Mucizevi bir enzim olan Bromelain, tıbbi açıdan çok köklü bir geçmişe sahiptir.

Şöyle ki yüzyıllar boyunca Orta ve Güney Amerika’da tıbbi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanıldığı bilinmektedir. Şu anda bir gıda takviyesi olarak sınıflandırılan Bromelain, pek çok ülkede güvenilir bir takviye olarak kabul edilmektedir. Nutraxin Bromelain 60 Kapsül ne işe yarar gibi daha fazla sorunun cevabı için sayfayı kaydırın…

Nutraxin Bromelain 60 Kapsül Ne İşe Yarar?

Bromelain tek başına ya da diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilen bir takviye edici gıdadır. Genel anlamda, ameliyat veya yaralanma sonrası özellikle burun, sinüs, diş etleri ve diğer vücut kısımlarında ağrı ve şişmeyi azaltmak için bir besin takviyesi işlevi görür. Buna ek olarak; osteoartrit, kanser, sindirim sorunları ve kas ağrıları için de kullanılabilir. Ayrıca topikal Bromelain’in yanıkları tedavi edebildiği de söylenir.

Nutraxin Bromelain 60 Kapsül Ne İşe Yarar
Nutraxin Bromelain 60 Kapsül Ne İşe Yarar? En Az 7 Fayda!

Nutraxin Bromelain nasıl kullanılır?

Nutraxin Bromelain, ağızdan alınan bir takviyedir. Bu sebeple hap veya tablet şeklinde satın alınabilir. Ayrıca topikal kullanım için (yanık tedavisinde) krem ​​formunda da üretilip, satılabilir. Ananastan elde edilmiş olmasına rağmen, sadece ananas yemek veya ananas suyu içmek, vücuda yeterli miktarda Bromelain dozu sağlamaz. Dolayısıyla Bromelain takviyesi istiyorsanız, özel olarak üretip, satılan ürünlerden almalısınız.

Bromelain kullanmadan önce, alanında uzman bir doktora danışmalı ve verilen doz talimatlarını harfiyen takip etmelisiniz. Bromelain, gram başına jelatin sindirme birimleri (GDU’lar) olarak ölçülür. Dozlar, günde iki ila üç kez, porsiyon başına 80 – 400 miligram arasında değişir. Doktorunuz bromelaini sindirime yardımcı olması için yemeklerle birlikte veya iltihabı azaltmak için aç karnına almanızı önerebilir.

Nutraxin Bromelain faydaları nelerdir?

Nutraxin Bromelain ve sağlık açısından potansiyel faydaları, birçok alanda kapsamlı bir şekilde incelenmiştir. Yapılan incelemelerin sonucunda elde edilen bulgular aşağıda sıralanmıştır. Nutraxin Bromelain faydaları:

 • Kireçlenme

Klinik araştırmalar sonucunda, Bromelain’in içerisinde bulunan anti-inflamatuar ve analjezik özellikleri sayesinde, osteoartrit ile ilişkili ağrı, yumuşak doku şişmesi ve eklem sertliği için etkili bir tedavi yöntemi olabileceği ortaya çıkmıştır.

İnceleme, diz ve omuz artritinin tedavisinde bromelainin etkinliğine odaklanmış, analiz edilen çalışmalar dozaj açısından önemli ölçüde farklılık göstermiştir. Günde iki kez 400 miligram bromelain verilen bazı katılımcılarda iyileştirmeler gözlemlenmiştir.

 • Kalp ve damar hastalıkları

Yapılan birkaç araştırma neticesinde, Bromelain’in; periferik arter hastalığı, felç, kalp krizi ve yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bromelain, kan trombositlerinin birbirine yapışmasını veya kümelenmesini (agregasyon) engellemektedir. Bu özelliği sayesinde, pıhtı oluşumunu ve kardiyovasküler olayları azaltmaya yardımcı olabilir.

Nutraxin Bromelain 60 Kapsül
Nutraxin Bromelain 60 Kapsül Ne İşe Yarar? En Az 7 Fayda!
 • Astım

Başka bir deneyin ardından, Bromelain’in anti-inflamatuar etkileri sayesinde astım veya diğer alerjik hava yolu hastalığı formları olan kişiler için faydalı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.

 • Kronik sinüzit (kronik rinosinüzit)

Bromelain tabletlerinin burunda meydana gelen şişlik, tıkanıklık ve kronik sinüzit ile ilişkili diğer semptomları hafifletmede etkili olduğu pek çok çalışmayla birlikte kanıtlanmıştır. Bu konuda yapılan bir deneyde, katılımcılara, 3 aylık bir süre boyunca günlük Bromelain verilmiş ve etkisi gözlemlenmiştir.

 • Kolit

Hayvanlar üzerinde yapılan bir deney, saflaştırılmış meyve Bromelain’in, iltihabı azalttığını ve farelerde iltihaplı bağırsak hastalığının neden olduğu mukozal ülserleri iyileştirdiğini tespit etmiştir.

 • Yanık

Bromelain, topikal bir krem ​​olarak kullanıldığında, ikinci ve üçüncü derece yanık sonrası oluşan hasarlı dokuyu tedavi etmede oldukça etkilidir. Bu çeşitli deney ve incelemelerle kanıtlanmıştır.

 • Kanser

Bazı uzmanlar, Bromelain’in kanserle mücadelede umut vaat ettiği görüşündedir. Bromelain, kanser hücresi büyümesini etkileyebilir ve maligniteyi destekleyen temel yolları kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Nutraxin Bromelain 60 Kapsül
Nutraxin Bromelain 60 Kapsül Ne İşe Yarar? En Az 7 Fayda!

Yan etkiler ve riskler

Tüm takviyelerde olduğu gibi, Bromelain kullanmadan önce de uzman bir doktorla görüşmeniz önem arz etmektedir. Bromelain, özellikle yüksek dozlarda alındığında bazı kişilerde hafif yan etkilere neden olabilir. Bu yan etkiler şöyle sıralanabilir.

Nutraxin Bromelain yan etkileri:

 • İshal
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Normalden daha ağır regl kanaması

Warfarin ve Pradaxa gibi bir kan sulandırıcı kullanıyorsanız, Bromelain takviyesi almaktan kaçınmalısınız. Bromelain kan üzerinde antiplatelet etkiye sahiptir. Bu nedenle aşırı kanama potansiyelini artırabilir. Yine yanı sebepten ötürü ameliyattan önce ve sonra Bromelain kullanımından kaçınılmalıdır.

Nutraxin Bromelain, ananasa veya ananas suyuna alerjisi olanların yanı sıra aşağıdaki besinlere alerjik reaksiyon gösteren kişiler tarafından kullanılmamalıdır.

 • Çim poleni
 • Lateks
 • Kereviz
 • Rezene
 • Havuç
 • Buğday

Sonuç

Bromelain, ananastan elde edilen doğal bir maddedir. Kapsamlı bir şekilde incelenmiş ve yanık, osteoartrit veya kanser gibi rahatsızlıklar ve hastalıklar başta olmak üzere birçok sağlık sorunu üzerinde önemli ve olumlu etkileri olabileceği gözlemlenmiştir. Fakat alerjik reaksiyon riskine ve de kullanılan diğer reçeteli ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline karşı Nutraxin Bromelain kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışmalısınız! Nutraxin Bromelain 60 Kapsül ne işe yarar başlıklı içeriğimiz burada sona eriyor. Bu konudaki düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın!

İlginizi çekebilir:

Keratin Nedir? Ne İşe Yarar? 4 Soruda Keratin ve Faydaları!

B12 Vitamini Nedir? B12 Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Selenyum Nedir Ne İşe Yarar? Selenyum İçeren 10 Besin!

Vitamin Takviyesi için Tavsiye Edilen 7 Takviye Edici Ürün!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır