Okul Alışverişinde Neye Dikkat Edilmeli?

Okul dönemi geldi ve eğitim hayatı yeniden yüz yüze sisteme geçti. Tabi ki bu da çocukların ihtiyaçlarının karşılanması için alışverişe çıkılması gerektiği anlamına geliyor. Öğrenciler öğretmenlerinin hazırladığı dersler için gerekli olan malzemeler listelerini tamamlamaya çalışırken ebeveynleri ile birlikte sık sık çarşıya gitmek zorunda kalıyor. Siz de çocuğunuzun ihtiyaçlarını karşılamak için alışverişe çıkacaksanız mutlaka bu yazımıza göz atmalı ve nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Okul alışverişi
Pratik Bilgiler

Okul Alışverişinde Püf Noktalar

Derslerin başlaması ile okul alışverişine çıkmaya başlayan aileler ve çocukları ülkemizin her yerinde çarşının çok daha kalabalık hale gelmesine neden oldu. Bir yandan aceleyle bütün malzemeleri almaya çalışan aileler diğer yandan da acaba hangi konularda dikkatli olmalıyız diye düşünüyor.

Siz de çocuğunuzun sağlığı konusunda endişe eden anne babalardan biriyseniz sadece çocuğunuzun zevkine göre alışveriş yapamazsınız, aynı zamanda daha güvenilir malzemelerden üretilen ürünlerden almayı tercih etmelisiniz.

Bu noktada asıl önemli olanın anne baba ile çocuğun orta noktada buluşması olduğunu söylemek mümkün. Hem onun sevdiği şeyleri alabilir hem de bu malzemelerin güvenilir olmasına dikkat edebilirsiniz.

Kıyafet

Bazı okullarda üniforma zorunluluğu olmasa da halen kıyafetlerin belli kurallara göre seçilmesi gerekiyor. Bu konuda alışveriş yaparken de mutlaka hem çocuğun rahat etmesine hem de fazla dikkat çeken bir seçim yapmamasına dikkat etmek büyük önem taşıyor.

Yapılan araştırmalar bu tür bir kıyafet seçimi yaparken mutlaka kumaş seçimi gibi noktalara dikkat etmeniz gerektiğini gösteriyor. Çünkü çocuğunuzun üşütmeyeceği ve içinde rahat edeceği bir kıyafet almanız gerekse de bu ürünlerin kumaşı eğer güvenilir değilse çocuğunuzun sağlığı açısından ciddi bir risk teşkil edecektir.

Kumaş seçimine dikkat etmek için öncelikle kumaşın üşütmeyecek ve terletmeyecek türden pamuk içerikli olmasına özen göstermelisiniz. Kıyafet alırken bütçenize uygun hareket edebilirsiniz ama yine de mutlaka kıyafetlerin içinde yer alan etiketlerini okumalı ve bu konuda fikir sahibi olmaya çalışmalısınız.

Kıyafetin etiketinde pamuklu ve yün ağırlıklı malzemeden üretilmiş olduğu yazmalı. Naylon ve akrilik iplikten üretilen kıyafetleri tercih ederseniz çocuğunuzun daha kolay hasta olmasına neden olabilirsiniz.

Korona virüs konusunda endişelerin arttığı bu dönemde hiçbirimiz çocuklarımızın grip ya da soğuk algınlığı gibi sorunlar yaşamasını istemez. Bu açıdan kumaş seçimi önemli. Pamuklu ve yünlü haricindeki kumaşlar oldukça ucuz olduğu için bütçenize hitap ediyormuş gibi görünebilir ama çocuğunuz hasta olduğunda ya da kıyafet kısa sürede eskidiğinde başınıza daha büyük sorunlar açılabilir.

Çocuğunuzun renk seçimine özen gösterebilir ve onun istediği türden kıyafetler de alabilirsiniz ama mutlaka kumaşın nitelik açısından da kaliteli olduğundan emin olun.

headline okul 1 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Okul Çantası

Çantalar oldukça farklı renklerde, desenlerde ve boyutlarda olabiliyor. Kırtasiye sektörünün gidererek genişlediği bu dönemde oldukça çeşitli modellerde ürünler bulmak mümkün. Ancak bu konuda seçim yaparken de yine hem çantanın kalitesine dikkat etmeniz hem de çocuğunuzun sağlığı açısından risk teşkil etmeyeceğinden emin olmanız gerekiyor.

Küçük yaştaki bireyler kendilerine uygun olmayan çantalarla ağır yükler taşıdığında ne yazık ki kısa süre için omuz, bel ve sırt sorunları yaşayabiliyor. Bu nedenle çantalar hem sağlıklarına uygun hem kaliteli hem de geniş olmalı.

Çanta seçiminde dikkat edilecek bir diğer nokta da askılarının yumuşak ve geniş olması. Ayrıca çantanın bel kemeri olduğundan da emin olmalısınız. Daha küçük bireylere alışveriş yapıyorsanız bu çantaların tekerlekli versiyonlarından da alabilirsiniz.

Ayakkabı

Ayakkabı seçimi de yine çanta seçimi gibi çok önemli bir konu. Çünkü çocuklara ayakkabı seçimi yaparken de onların sağlığına dikkat etmeniz gerekiyor. Eğer uygun bir ayakkabı almazsanız hem ayakları üşüyebilir hem de ayak problemlerine davetiye çıkartabilirsiniz.

Ayakkabı seçiminde dikkat edilecek en önemli nokta ayakkabının çocuğunuzun ayağını rahat ettirmesi. İçi yumuşak ve esnek olmalı. Terlemeye karşı koruyucu olması da önemli. Ayrıca çocuğunuzun ayağının baş parmağı sıkışmamalı ki zaman içinde sağlık sorunları oluşmasın.

Kırtasiye

Kırtasiye ürünleri konusunda oldukça geniş bir yelpaze olduğundan daha önce de bahsetmiştik. Ancak bu noktada mutlaka alacağınız ürünlerde TSE ve CE sertifikalarının olduğundan emin olmalısınız.

Bu ürünler düzenli olarak kullanıldığı için eğer sağlık açısından sakıncalı olursa ciddi sorunlara yol açabilir. Son olarak da alışveriş yaparken çocuğunuzun yaşına uygun seçimler yapmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir:

Çocuk Maskeleri

Kırtasiye Malzemeleri

Kuru Boyalar

Pastel Boyalar

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır