Oppo Realme Band Akıllı Bileklik İncelemesi: Artı ve Eksisiyle 5 Ana Özellik!

Oppo’nun ilk akıllı bilekliği olan Realme Band Akıllı Bileklik, esasen bir fitness takipçisi olarak adlandırılıyor. Siyah, yeşil ve sarı renkte hoş bir tasarıma sahip olan Oppo Realme Band Akıllı Bileklik, uygun fiyatıyla öne çıkıyor. Peki, Opponun ilk fitness takipçisi olan Oppo Realme Band Akıllı Bileklik beklentiyi karşılayabiliyor mu? Bu sorunun cevabını Oppo Realme Band Akıllı Bileklik incelemesinde tüm detaylarıyla göreceğiz.

İnceleme

Oppo Realme Band Akıllı Bileklik İncelemesi

Yukarıda da söylediğim gibi Oppo Realme Band, siyah, yeşil ve sarı renklerle donatılmış şık bir tasarıma sahip. Akıllı saatte, plastik kasa ve kayış arasına yerleştirilmiş iki metal renkli çubuk, sade tasarımı görsel olarak zenginleştiriyor. Akıllı saat, kullanıcısına, kullanım kılavuzu ile birlikte bir kutuda gönderiliyor. Başka ek bir aparatın olmamasının nedeni, USB şarj bağlantı noktasının doğrudan izleyici üzerinde bulunması ve bu nedenle ek bir adaptöre gerek olmamasıdır. 

Ayarlanabilir kayışı sayesinde fitness bandı daha kalın kollara da uyum sağlayabilir. Ancak ince bilekler için fazla uzun bir kayışa sahip. Ürünün kasası IP68 sertifikalıdır ve bu nedenle ara sıra denize veya havuza girilebilir. Ama fazlası için dayanaklı olduğu pek söylenemez. Çünkü su dayanıklılığı açısından firma herhangi bir garanti vermiyor ve bir yüzme programı da sunmuyor.

Akıllı saatte optik bir kalp atış hızı sensörü ve diğer şeylerin yanı sıra, kolunuzu kaldırdığınızda ekranın etkinleştirilmesini sağlayan üç eksenli bir ivme ölçer bulunuyor. Tam dokunmatik ekran özelliğine sahip olmayan akıllı bandın yalnızca ekranın alt kenarında bir dokunmatik düğmesi yer alıyor. Ayrıca, bir ışık sensörü de eksik… 

Ancak enerji tüketimi genel olarak düşük olduğu için testte parlaklığı en yüksek seviyede bıraktık ve gözle görülür bir dezavantaj olmadı. En önemlisiyse bu parlaklık seviyesi iç mekanlarda bile göz kamaştırıcı veya rahatsız edici değildi. Bununla birlikte, güneşte ekranı görebilmek için uygun bir açı bulmanız ve onu en parlak seviyede bile görüş alanınıza yaklaştırmanız gerekiyor.

Oppo Realme Band Akıllı Bileklik İncelemesi
Oppo Realme

Kurulum ve kullanım

**Ayarlamalar yalnızca akıllı telefon aracılığıyla yapılabiliyor.

İlk kurulum, kullanıcıların akıllı telefonlarına, test süresi boyunca yalnızca Play Store’da bulunan realme Link uygulamasını indirmelerini gerekiyor. Kurulum sırasında, sunucularında bir kullanıcı hesabı oluşturmanız ve optik sensörü kullanarak kalp atış hızınızı izlemek gibi bazı erişim izinleri vermeniz isteniyor.

Tüm ayarlar uygulama aracılığıyla seçiliyor. Bandın kendisinde bir ayar menüsü bulunmuyor. Bu nedenle beş düzeyde ayarlanabilen parlaklığı ve “Rahatsız Etme” modunu kontrol etmek için cep telefonunuzu kullanmanız gerekiyor.

İzleyici basit yapısu sayesinde kolayca kullanılabiliyor. Antrenman menüsü olmadığı için bunun yerine çeşitli antrenman modları diğer farklı görünümler arasına yerleştirilmiş şekilde bulunuyor. Aralarından seçim yapabileceğiniz toplam dokuz tane mod olsa bile realme Band’de sadece üç tanesi görünebiliyor. Aynısı, akıllı telefonunuzdaki müzik çalar için kronometre, Telefonumu Bul, hava durumu bilgileri ve uzaktan kumanda gibi özellikleri izleyiciye yerleştirebileceğiniz ek işlevler için de geçerli.

Testin sonuna doğru kurulan tescilli işletim sisteminde yapılan bir güncelleme, önceden kurulmuş beş saat yüzüne 15 tane daha ekliyor. Bunlar internetten indirilebiliyor. Ürünün en güzel özelliklerinden biri ise akıllı telefon kullanılarak ekranın yatay formata çevrilebiliyor olması… Ekranın alt kenarındaki sensör düğmesini kullanarak bir görünümden diğerine geçilebiliyor.

Uzun bir basış, Telefonumu Bul veya bir antrenmanı izleme gibi işlevleri başlatıp; sizi etkinlik görünümünden ayrıntılı bir görünüme götürüyor. Bu kısmı işlevsel olsa da söz konusu işlem şekli müzik çalar kontrolleri için zahmetli oluyor. Kontrollere doğrudan dokunamayacağınız için, örneğin “Sonraki Parça” gibi istenen kontrolü etkinleştirmek için önce sensör düğmesine birkaç kez dokunmanız ve ardından eylemi tetiklemek için düğmeye tekrar uzunca basmanız gerekiyor.

Akıllı saat, telefonunuza gelen bildirimleri otomatik olarak görüntüleyebiliyor. Saat ekranına dönmek için dokunmatik sensörle temasa geçilmesi gerekiyor. Realme Band, gelen telefon aramalarını bildirebiliyor. Telefon aramaları, sensör düğmesine uzun basarak kapatılabiliyor.

Oppo Realme Band Akıllı Bileklik İncelemesi
Oppo Realme

Sağlık ve zindelik

Realme, gün boyunca adım sayısını, mesafeyi ve yakılan kalorileri takip ediyor. Gece hafif ve derin uyku evreleriyle birlikte kalp atış hızı 24 saat boyunca izlenebiliyor. Ayrıca isteyen kullanıcılara düzenli olarak su içmeleri ve hareket etmeleri hatırlatılabiliyor.

İlgili seçenek etkinleştirilirse, koşu ve yürüyüş etkinlikleri Realme Band tarafından tanınıyor. Spesifik takip için toplam dokuz spor profilinden tam olarak üçünü seçip saate aktarmak gerekiyor. Yürüme, koşma, bisiklete binme, yoga, trekking, tırmanma, fitness antrenmanı ve kriket seçimi arasında seçim yapılabiliyor.

Yoga gibi sabit egzersizler sırasında akıllı saat ile geçen süre, mevcut – ortalama kalp atış hızı ve yakılan kalori seviyesi de görülebiliyor. Ancak ekran bir yandan küçük ve diğer yandan hareket halindeyken net görüş için yeterince parlak değil. 

Koşarken veya yürüyüş yaparken Realme Band, adımların sayısını, genişliğini ve sıklığını, ayrıca kat edilen mesafeyi ve hızı da kaydiyor. Ancak realme Band’de GPS özelliği bulunmuyor. Akıllı telefon üzerinden destekli GPS’yi de desteklemiyor. Buna ek olarak 3D ivmeölçer yardımıyla belirlenen değerler çoğu zaman doğru olmuyor.

Oppo Realme Band akıllı bileklik, yapılan bir testte, 5 km’lik üç koşu için kullanılmış ve her koşuda 6 km’den fazla yol kat edildiğini ve ortalama hız ile yakılan kaloriyi gösterdiği tespit edildi. Fakat, ortalama kalp atış hızı, aynı anda farklı bir akıllı saatin yaptığı ölçümün yaklaşık 10 vuruş altındaydı. Ayrıca, kalp atış hızının kaydedilmesi, egzersiz günlüğüyle ilgili sorunlara neden oldu. 

Oppo Realme Band Akıllı Bileklik İncelemesi
Oppo Realme

Pil ömrü

Realme Band, kalp atış hızı izleme açıkken altı gün, kalp atış hızı izlenmezken dokuz gün boyunca şarj etmeden kullanılabilen 90 mAh’lik bir pile sahip. Fakat yapılan testlerde, Realme Band’in, 7- 24 kalp atış hızı izleme ve gün boyunca bir dizi bildirim (okuma: 100+) ile ortalama yedi gün dayandığı ortaya çıkmıştır. Dolayısıyla bu akıllı bilekliği kalp atış hızı izleme ile aktivite takibi için kullanacak olanlar daha az bir dayanıklılık süresiyle karşılaşabilirler.

Bununla birlikte, pil %20’nin altına düştüğünde spor modları çalışmamaya başlıyor. Ancak adım sayacı ve kalp atış hızı monitörü çalışmaya devam ediyor. Pil %10’un altına düştüğünde ise ekranda yalnızca saati gösteriliyor ve diğer işlevler kullanılamıyor. Tüm işlevleri tekrar kullanmak için akıllı bandı şarj etmeniz gerekiyor.

Realme Band, sorunsuz şarj için bir USB-A konektörüyle birlikte gönderiliyor. Pili şarj etmek için herhangi bir ek kabloya ihtiyacınız olmuyor. Sadece kayışı ekranın üst kısmından çıkarın ve USB-A konektörünü bir USB-A bağlantı noktasına takın ve akıllı bilekliğinizi şarj edin!

Realme Band’i yalnızca telefonunuzun adaptörünü kullanarak değil, aynı zamanda dizüstü bilgisayarınız veya powerbank aracılığıyla da şarj edebilirsiniz. Akıllı telefonunuz ters kablolu şarjı destekliyorsa, Realme Band’i akıllı telefonunuzla şarj etmek için bir USB OTG adaptörü kullanabilirsiniz. 

Realme Band’in %10’dan %100’e şarj olması yaklaşık 1 saat 30 dakika sürüyor ve şarj olurken ekranın üzerindeki kırmızı renkli gösterge yanıyor. Fakat pil tamamen dolduğunda Realme Link uygulamasından herhangi bir bildirim almıyorsunuz.

Oppo Realme Band Akıllı Bilekliğin Teknik Özellikleri

 • Ekran: 0.96″, 160×80 piksel renkli ekran
 • Kayış: Çıkarılabilir TPU kayış, 16 mm genişlik, 152 – 227 mm ayarlanabilir uzunluk
 • Özellikler: Gerçek zamanlı kalp atış hızı monitörü, IP68 derecelendirmesi, USB-A konektörü, Uyku Takibi, Spor Takibi, Adım Sayacı, Akıllı Bildirimler, Hareketsiz Kalma Uyarısı, Su İçme Hatırlatıcısı
 • Spor Modları: Koşu, Yürüyüş, Bisiklet, Doğa Yürüyüşü, Fitness, Tırmanma, Spinning, Yoga ve Kriket
 • Sensörler: PPG optik kalp atış hızı sensörü, 3 eksenli ivmeölçer, Rotor Titreşim Motoru
 • Bağlantı: Bluetooth 4.2, Android 5.0+ ile uyumlu
 • Pil: 90 mAh
 • Renkler: Siyah, Yeşil ve Sarı
 • Boyutlar: 19,6 x 11,9 x 240 mm
 • Ağırlık: 20 gram
Oppo Realme Akıllı Bileklik
Realme Band

Artılar

 • Akıllı saatin şarjı bittiğinde pili şarj etmek için herhangi bir ek kabloya ihtiyacın olmaması. Çünkü bandın içerisine yerleştirilmiş bir şarj kablosu bulunuyor.
 • Fiyatına göre oldukça şık bir tasarıma sahip.

Eksiler

 • Spor takibi çok iyi değil.
 • Kalp atış hızı izleme özelliği bazen yavaş çalışıp, doğru sonuçlar vermeyebiliyor.
 • Bildirimler ekranda çok sıkışık bir şekilde görüntülenebiliyor.

Sonuç

Oppo Realme Band akıllı bileklik, hareket ve uyku düzeni hakkında bilgi sağlayabilen akıllı bir yol arkadaşıdır. Bununla birlikte, tek başına kalp atış hızı ölçümü ve verilerin doğruluğu hakkında şüphe uyandırmaktadır. Fiyat olarak Realme Band, zayıflıkları görmezden gelinebilir. Fakat, spor için alınabileceği söylenemez. Çünkü özellikle spor tutkunları, performansları hakkında tamamen yanlış veriler elde edebilirler.

Dolayısıyla Realme Band bir fitness takipçisi olarak tanıtılsa da fitness açısından oldukça zayıf. Ama piyasadaki en ekonomik akıllı bileklik olduğu için fazlaca talibi bulunmaktadır. Oppo Realme Band Akıllı Bileklik güncel satış fiyatı ise yaklaşık 89 TL‘dir.

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için mutlaka okuyun:

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır