3 Maddede Etik Üretim

Etik Üretim Nedir?

Etik üretim farklı aşamalardan geçerek piyasaya çıkan bir ürünün doğa dostu ve hayvan haklarına uygun olacak şekilde üretilmesini sağlayan bir sürdürülebilir yaşam değeridir. Bu üretim şeklinde aynı zamanda ürünün işçilik sürecinde etik değerlere uyulması sağlanır. Aşamaları toplumsal fayda göz önünde bulundurularak tamamlanan bu üretim yöntemi ile üretilen ürünler ekolojik ve vegan sertifikaları da almaya hak kazanır.

Tüketim çılgınlığı ve hayat pahalılığı gibi kavramların hayatımıza soktuğu doğanın ya da insanların zarar görüp görmediğini hiç göz önünde bulundurmadan sadece üretim sisteminin işlemesini sağlayan lüks endüstrisi günümüzde pek çok farklı nedenden dolayı yerini etik üretime bırakmaya başladı.

Özellikle de küresel ısınma ve iklim krizi gibi sorunların neden olduğu felaketler insanların üretim süreçleri ile ilgili de farkındalık kazanmasını sağladı. Böylece pek çok kişi satın alacağı ürünlerin etiketlerine bakıp vegan, ekolojik, yerli ya da etik üretim sertifikaları olup olmadığını araştırır hale geldi.

Ben de bugünkü yazımda sizin için hem bu etik üretimin ne anlama geldiğini anlatmak hem de kısaca etik değerlere uygun olarak üretilen ürün kategorilerinden bahsetmek istedim.

Etik üretim nedir ve neden önemlidir?
Çevre Dostu

Detaylı Bilgi

Teknolojik gelişmelerin giderek artması ile birlikte endüstriyel sistemlerde seri üretim yapılmaya başlandı. Bu durumda da markalar üretim süreçlerinde etik değerlere fazla önem vermez hale geldi. Ancak COVID-19 virüsünün yayılması ve pandemi dönemindeki kısıtlamalar herkesin dikkatini küresel ısınma gibi konulara çekti.

Genç kuşakların da konuya olan ilgisinin artması ve markaların üretim süreçlerinin dikkate alınması ile birlikte firmalar etik değerlere uyup uymadıklarına dair açıklamalar yapmaya başladı. Böylece etik değerlerle ilgili farkındalık da arttı.

Ekolojik, çevre dostu ve hayvanlara zarar vermeden üretilen ürünler tüketiciler tarafından daha çok alınır oldu. Bu anlamda ortaya çıkan bireysel farkındalığın sonucunda ise artık firmalar etik değerlere uygun üretim yapıp yapmadıklarını etiketlerinde belirtmek durumundalar.

Siz de bu konularda bilinçli bir tüketiciyseniz ya da artık böyle yaşamak istiyorsanız etik üretim yapan markalardan alışveriş yapabilir, doğanın daha fazla zarar görmesinin de önüne geçebilirsiniz.

Etik Değerleri Önemseyen ve Sürdürülebilir Yaşama Uygun Markalar

Bu değerlere uygun farklı ürün alternatiflerine göz attığımızda günümüzde neredeyse tüm kategorilerde böyle üretim yapan markalar olduğunu görüyoruz.

Bu ürünlerin etik olduğundan emin olmak için etiketlerine bakmamız ve ilgili sertifika logolarını kontrol etmemiz yeterli. Ancak bu noktada etik olduğu söylenen bazı ürünlere eklenen kimyasal maddelerin alerji yapıcı etkiye sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Sizin için derlediğim öneriler listesine göz atabilir ve diğer kategorilerdeki etik ürünleri etiketlerine bakarak ayırt edebilirsiniz.

shutterstock 274566236.0 etik üretim 2 | Shuayip.com
Etik Değerlere Uygun Ürünleri Tercih Edin

Bulaşık Deterjanı

Bu kategoride yer alan ürünlere baktığımızda ilk karşımıza çıkan markalar Mom’s Green oluyor. Bu markanın ürünleri Eco Garantie sertifikasına sahip yani üretimleri tamamen organik malzemelerden etik işçilik ile yapılıyor.

Bir diğer etik bulaşık makinesi deterjanı ise U Green tabletler. Bu ürün de benzer şekilde çevre dostu üretim yaptığını aldığı sertifikalar ile tescillemiş durumda. U Green bulaşık makinesi tabletlerinin yanında bulaşık makinesi parlatıcısını da alabilirsiniz.

Çamaşır Deterjanı

Çamaşır deterjanı kategorisine geçtiğimizde piyasada doğal olarak ifade edilen neredeyse tüm ürünlerin etik değerlere aykırı şekilde üretildiğini ifade edebiliriz. Bu nedenle bu kategoride ürün bulmak oldukça zor. U Green, Mom’s Green markalarının yumuşatıcı ve çamaşır deterjanı ürünlerini deneyebilirsiniz.

Şampuan

Kişisel bakım kategorisinde etik değerlere uygun üretim yapan markaları bulmak da oldukça zor ve zaman isteyen bir iş. Bu nedenle konu hakkında araştırma yaparak liste hazırlayan kişilerin önerilerini kontrol ederek denemek oldukça mantıklı bir karar olacaktır.

Şampuan kategorisinde yer alan etik ürünler arasında ilk gözümüze çarpan ucuz fiyatlı ürün Dalan d’Olive Zeytinyağlı Şampuan oluyor. Bu ürünün içinde kimyasal madde yok denecek kadar az.

Bunun dışında etik şampuan üretimi yapan firmalardan biri de Organicum. Etik ve Çevresel Sertifikasyon Enstitüsü tarafından da onaylanan bu markanın ürünlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Essay on Sustainable Development Format etik üretim 3 | Shuayip.com
Sürdürülebilir Yaşama Uygun Markalar

Sürülebilir Ezmeler

Bu kategoride üretim yapan markalar arasında karbon ayak izi düşük yerli firmaların ürünlerini tercih etmekte yarar var. Mesela Fiskobirlik fındık ve fıstık ezmelerini deneyebilirsiniz. Ayrıca Trabzon Tarım fıstık ve fındık ezmeleri de iyi bir alternatif olabilir.

Kahve

Etik ürünler kategorisinde olmasına en çok dikkat etmeniz gerekenlerden biri de kahve. Çünkü kahve çekirdeklerinin toplanıp işlenmesi aşamasında çocuk işçiler çalıştırılabiliyor. Ayrıca büyük firmaların bu sektörde adil ticaret yapmadığı da bilinen bir gerçek.

Etik değerlere uygun üretilmiş kahve almak için Tchibo ve Caribou markalarının ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır