Papağanlar Ne Kadar Yaşar? 3 Başlıkta Papağanların Ömrü!

Papağanlar Ne Kadar Yaşar? Bir evcil kuşun sahiplerinden daha uzun yaşaması mümkündür. Papağanlar, 279 farklı tür içeren bir kuş grubudur. Avuç içine sığabilen küçük kuşlardan kedi büyüklüğündeki büyük kuşlara kadar büyüklükleri değişir ve ömürleri de bir o kadar değişkendir.

Evcil kuşlar oldukça uzun bir süre yaşayabilir. Potansiyel sahiplerin, yaşadıkları sürece onlara uygun bakımı sağlamaya hazır olabilmeleri için kuşlarının uzun ömürlü olduğunun farkında olmaları gerekir. Peki, papağanlar ne kadar yaşar?

Papağanlar Ne Kadar Yaşar?

Papağanların Ortalama Ömrü

Papağanlar evcil kuşlar arasında özeldir çünkü birçok türün tüm hayatınız boyunca sizinle birlikte olma potansiyeli vardır. Ayrıca genellikle sahiplerinden daha uzun yaşarlar. Papağanlar genellikle vahşi doğada olduğundan daha uzun süre esaret altında yaşarlar çünkü bir evde yaşarken yırtıcı hayvanlarla ve hastalıklarla karşılaşma olasılıkları daha düşüktür. Ancak bu, hastalıktan muaf oldukları ve ömürlerinin kısaldığı anlamına gelmez.

Genel bir kural olarak, kuş ne kadar büyükse, beklenen yaşam süresi de o kadar uzun olur. Aşağıda ortak papağanlar ve diğer evcil kuşlar için bazı tahmini ömürler listelenmiştir . Bunlar, elbette, ideal koşullar altında tutulan sağlıklı bir kuşa dayanmaktadır. Gerçekte, evcil kuşların ulaşabileceği geniş bir yaş aralığı vardır ve kesinlikle bazıları listelenen yaşlardan daha uzun (veya daha kısa süreler) yaşayacaktır.

Papağanlar - shuayip.com
Papağanlar – shuayip.com
Afrika Gri Papağanları40 ila 60 yıl veya daha fazla
Amazon Papağanları25 ila 75 yıl
Muhabbet Kuşu (Parakeets)5 ila 18 yıl
Kayıklar50 yıla kadar 
Kanaryalar10 yıl
Sultan Papağanı10 ila 15 yıl
Kakadular20 ila 60 yıl, türe bağlı olarak
Konur Papağanı10 ila 30 yıl, türe bağlı olarak
Güvercinler20 yıl veya daha fazla (vahşi doğada sadece 1 1/2 yıldır)
Eklektus Papağanları30 ila 50 yıl veya daha fazla
İspinozlarTipik olarak 5 ila 9 yıl, ancak bir kuşhanede barındırılırsa daha uzun olabilir
Lorikeet (Lory)10 ila 30 yıl
Love Birds10 ila 15 yıl
Amerika PapağanıTüre bağlı olarak 30 ila 50 yıl veya daha fazla
Güvercinler15 yıl (vahşi doğada sadece 5 yıldır)
Senegal Papağanları50 yıla kadar (vahşi doğada sadece 25 yıldır)
Pionus Papağanları25 yıl

Papağan Ömrünü Etkileyen Faktörler

Bir papağanın yaşamını etkileyen en yaygın faktörler beslenme, veteriner bakımı ve ruh sağlığıdır. Onlara tırmanmak ve kanatlarını açmak için bolca alana sahip güvenli ve temiz bir muhafaza sağlarsanız, papağanınız başarılı olacaktır. Ayrıca, besinleri daha iyi işlemelerine ve zihinsel sağlıkları için uygun bir gündüz/gece döngüsü oluşturmalarına olanak sağlayacağından, bol miktarda doğal güneş ışığı veya tam spektrumlu aydınlatma (yalnızca yapay ışık yerine) sahip olmalıdırlar.

Bazı kuşlar, sürü türü oldukları için diğer kuşlarla birlikte barındırılmalıdır. İnsanlar ne kadar uğraşırsak uğraşalım başka bir kuşun yerini alamaz. Bir evcil kuş satın alıyorsanız, güvenilir bir yetiştiriciden birini seçtiğinizden emin olun. Genetik de uzun ömürlü bir faktör olduğundan, size kuşun ebeveynleri hakkında sağlık bilgileri sağlayabilmelidirler.

Papağanlar - shuayip.com
Papağanlar – shuayip.com

Papağanınıza uygun bir diyet vermek, onu sağlıklı tutmaya ve hastalıkları önlemeye de yardımcı olacaktır. Çok yönlü bir diyet peletler, tahıllar, tohumlar, kuruyemişler ve taze meyve ve sebzeleri içerir. Vitaminler, proteinler, yağlar ve mineraller (örneğin, haşlanmış yumurta kabuğu gibi kaynaklardan gelen kalsiyum) dengesi, bir kuşun sağlığının ve uzun ömürlülüğünün korunmasında kritik öneme sahiptir.

Bir kuşa (kuşların çok sevdiği) ayçiçeği tohumlarından oluşan bir diyet vermek yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir. Bunlar yüksek düzeyde yağ ve çok az besin içerir.

Ünlü Yaşlı Papağanlar

Pek çok bireysel papağan oldukça uzun bir süre yaşamış olsa da, bir çift uzun yıllar boyunca çok iyi tanındı.

  • Alex muhtemelen en ünlü papağandır. Kuş dili deneyi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınır (isminin anlamı budur). Dr. Pepperburg tarafından bir evcil hayvan dükkanından satın alındı ​​ve 31 yaşına kadar yaşadı. Kendisi ve katıldığı araştırmalar hakkında bir kitap yazıldı. Öldüğünde iki yaşındaki bir çocuğun duygusal seviyesine sahip olduğu düşünülüyordu.
  • Kakadu, bir süre için en uzun yaşayan papağan olarak Guinness Dünya Rekoru sahibi oldu. 2016 yılında 83 yaşında öldü ve yaklaşık bir yaşında bir Avustralya hayvanat bahçesinden sevk edildikten sonra neredeyse tüm hayatını Brookfield Hayvanat Bahçesi’nde yaşadı.
Kakadu Papağanı - shuayip.com
Kakadu Papağanı – shuayip.com

Sonuç

Papağanlar ne kadar yaşar? Artık hepimiz biliyoruz. Bu konudaki görüşlerinizi bizlere iletmeyi unutmayın. Eğer bir papağanınız varsa nasıl bir deneyim olduğunu bizlerle mutlaka paylaşın!

Ayrıca bakınız: Evde Kuş Beslemek: Dikkat Edilmesi Gereken 7 Durum!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır