Plastik Kullanımını Nasıl Azaltabiliriz?

Plastiğin ne olduğuna baktığımızda karşımıza hammaddesi petrol olan ve bir takım işlemlerden geçtikten sonra şeffaf hale getirilen bir ürün olduğunu anlıyoruz. Modern çağda bu ürünlerin sürekli daha fazla kullanılması ve çevreye atılması ile birlikte kirlilik de giderek arttı. İşlemden geçirildiği için kimyasal tepkimelere uğrayan bu madde geri dönüştürüldüğünde ekolojik olarak sürdürülebilir bir ürüne dönüşür. Ancak ne yazık ki bütün plastiklerin geri dönüştürülebilir olmadığını ve bu kirliliğin gezegenimize zarar verdiğini aklımızda bulundurmalıyız.

Küresel ısınma ve iklim krizi gibi sorunların yarattığı doğal afetler hem ülkemizde hem de dünyada her geçen gün daha fazla canımı yakıyor. Bu durumun neden olduğu ekolojik travmalarla mücadele ediyor, bir yandan da bireysel olarak ne yapabileceğimizi düşünüyoruz. Ben de bugünkü yazımda dünyaya bir katkı sağlamak ve plastik atıklarını azaltmak isteyenler için pratik önerilerde bulunmak istedim.

Aslında bu konuda yapabileceğimiz öyle çok şey var ki, durum hiç düşündüğünüz kadar zor değil. Sadece tüketim alışkanlıklarımızı değiştirerek bile doğaya büyük katkılar sağlayabiliriz. Bu süreçte karbon ayak izimizi de azaltmamızı sağlayacak en önemli adımlardan biri plastik kullanımını olabildiğince sıfıra yakın hale getirmek olacak. İşin ucundan tutmak için hayatınızda ne gibi değişiklikler yapabileceğinizi merak ediyorsanız yazımı okuyabilir, kendinize uygun pratik yöntemleri değerlendirebilirsiniz.

Plastiksiz bir hayat mümkün
Sürdürülebilir Yaşam Hareketi

Plastik Kullanımını Azaltacak Öneriler

Bez Çanta Kullanın

Bu konuda vereceğimiz ilk öneri bez çanta kullanımı. Amerika’da yılda yüz milyardan daha fazla poşet kullanıldığını göz önünde bulundurduğumuzda bu oranın tüm dünyada ne kadar fazla olduğunu da daha iyi anlıyoruz. İşte tam da bu noktada birbirinden şık tasarımları ile hem işimize yarayan hem de tarzımızı değiştiren bez çantalar imdadımıza yetişiyor.

Satın aldığımız ürünleri taşımak için poşet kullanmayı bırakır ve artık yerde satılan bez çantalardan edinirsek karbon ayak izimiz de azalmış olur. Bu konuda poşet kullanımı insanların kolayına gelse de sadece küçük bir değişiklikle gezegenimize büyük bir yararımız olacağını aklımızda bulundurmalıyız.

Su Matarası Alın

Her yık yaklaşık elli milyar su şişesi kullanılıyor ve bunların sadece yüzde kırkı geri dönüştürülebiliyor. Gündelik hayatımızın da bir parçası olan su şişeleri genelde birkaç kullanımdan sonra çöpe atılıyor ve bunların çoğu dönüştürülemediği için geriye kalan kısım çevre kirliliğine neden oluyor. Eğer su şişesi kullanmak yerine uzun vadeli kullanım imkanı sunan güzel bir matara edinirseniz hem sağlığınız açısından iyi bir şey yapmış olursunuz hem de sürdürülebilir yaşam hareketine bir adım atarsınız.

my bottle cam su matarasi plastik 1 | Shuayip.com
Matara Kullanın

Pipet Kullanmayın

Genel olarak neredeyse tüm ülkelerde pipet kullanımının ciddi şekilde arttığını görüyoruz. Restoranların ve hızlı yemek kültürünün de gelişmesiyle birlikte ortaya çıkan bu durum çevre kirliliği açısından oldukça olumsuz bir etkiye sahip. Bu nedenle eğer pipet kullanmayı çok seviyorsanız yıkanabilir cam ya da metal pipetlerden edinmeyi tercih edebilirsiniz. Dışarıda pipet kullanmayı bıraktığınızda çevrede yaratacağınız hasar da ciddi anlamda azalacaktır.

Bambu Kulak Çubuğu ve Diş Fırçası Kullanın

Belki de gündelik hayatımızda düzenli olarak kullandığımız ve sık sık çöpe attığımız bu ürünlerin çevreyi kirlettiğinin hiç farkında değiliz. Ancak ne yazık ki sürekli kullanılan kulak çubukları ve diş fırçalarının hepsi geri dönüştürülemiyor.

Bu durumda yapmanız gereken şey ise çok basit. Bambu kulak pamukları ya da diş fırçaları alarak bunların yüzde yüz bir şekilde geri dönüştürülmesini sağlayabilirsiniz. Kullanım açısından da size bir problem çıkartmayacak bu ürünler sağlık açısından da çok faydalı diyebiliriz.

Dönüştürülebilir Buzdolabı Poşetlerini, Torbaları, Pişirme Kağıtlarını ve Streç Filmleri Tercih Edin

Hayatımızın büyük bir çoğunluğu mutfakta geçiyor ve her gün düzenli olarak bu ürünleri kullanıyoruz. Ama bu ürünlerin de geri dönüştürülmesi mümkün olmuyor. Bu nedenle farklı markaların da çevre kirliliğini durdurmak adına ürettikleri sürdürülebilir ürünlerden satın alabilirsiniz.

Cook gibi farklı markaların ürettiği yüzde yüz çözünebilen ve içinde GDO katkısı bulunmayan bu ürünler kullanım açısından da size hiçbir zorluk çıkartmayacak.

Screen Shot 2018 05 17 at 13.01.08.png plastik 2 | Shuayip.com
Seçimlerinize Dikkat Edin

Paketlenmiş Gıda Tüketiminizi Azaltın

Paketlenmiş gıdaların hepsinin ambalajı çöpe gidiyor ama bunların neredeyse çoğunluğu geri dönüştürülemiyor. Bu da yine ciddi bir çevre kirliliğine neden oluyor. Bu konuda yapacağınız çok küçük bir değişiklik gezegenimiz için büyük bir fark yaratacak. Eğer paketlenmiş gıda tüketiminizi azaltamıyorsanız sadece toplum alım yapmayı deneyebilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır