Proplan Köpek Maması Çeşitleri İncelemesi

Proplan köpek maması piyasada en çok satılan ürünlerin başında gelmektedir. Köpek cinslerine ve yaşına göre çok çeşitte ürünü olan markanın mamalarının içeriği konusunda oldukça fazla soru işareti olsa da bu ürün ülkemizde sıkça tercih ediliyor. Ben de bugün sizin için proplan markasının köpek maması çeşitlerini incelemek istedim. Şimdi neredeyse ülkemizdeki bütün veteriner ve petshoplarda bulabileceğiniz bu mamaların incelemesine geçelim.

Proplan mama incelemesi
Purina Köpek Mamaları

Proplan ile İlgili Kısa Bilgiler

Purina markasının ürettiği ve pek çok veteriner tarafından önerilen bu mamalar ana firma olarak Nestle tarafından üretiliyor. Özel ırklara göre farklı içeriklerle hazırlanan mamaların bütçe aralıkları da içinde kullanılan malzemelere ve mamaların boyutuna göre değişiyor.

Hassasiyet yaşayan ve sindirim konusunda sorun yaşayan evcil hayvanlara iyi geldiği düşünülen bu mamaların içeriği ile ilgili pek çok tartışmalı durum olduğunu ifade edebiliriz. Ancak yine de detaylı içerik incelemesine geçmeden önceden mamayı beğenmeyin tahıllı mamaları tercih etmeyen kişiler olduğunu söylemekte yarar var. Çünkü veterinerler de dahil olmak üzere köpek sahiplerinden bu mamayı oldukça çok beğenenler de oluyor.

İçerik İncelemesi

Bu mamaların içerikleri ile ilgili en çok şüphe çeken durum içinde yer alan mısır, pirinç, buğday, kimyasal maddeler ve soya ile ilgili. Köpek maması seçiminde bu kriterlere dikkat eden kişiler protein oranı da bir hayli düşük olan bu mamayı tercih etmiyor. Ancak eğer köpeğinize protein oranı yüksek bir mama vermeyi tercih etmiyorsanız Proplan mamaların çeşitlerinden deneyebilirsiniz.

pro plan puppy sensitive digestion kuzu etli 1 kg yavru acik paket z proplan 1 | Shuayip.com
Yavru Köpeklere Özel

Yavru Köpeklere Özel Seçenekler

Proplan Puppy Sensitive Medium Dog

Firmanın ürettiği yavru köpeklere uygun mamayı örnek olarak incelemek istedik. Bu mamanın içeriğinde baktığımızda yüzde 16 tavuk, buğday, kurutulmuş kanatlı proteini, yağ, gluten, yüzde 7 pirinç, soya, prebiyotik, mineraller, yumurta, balık yağı ve katkı maddeleri olduğunu görüyoruz.

Diğer içerikleri göz ardı ettiğimizde ürünün içinde yüzde 16 oranında tavuk olduğunu söylemek mümkün. Pirinç dışındaki gluten içeren maddeler detaylı olarak ifade edilmemiş olsa da mamanın içinde buğday bulunduğunu da anlamak zor değil.

Böyle içerikli bir mama genelde kuru mamalarla ilgili sıkıntı yaşayan, kilo sorunu olmayan ve fazla protein ile beslenmesi sakıncalı olan hayvanlar için kullanılabilir. Diğer evcil hayvanlarda kilo sorunu yaptığına dair pek çok yorum olduğunu söylemek mümkün.

Yetişkin ve Farklı Irktaki Köpeklere Uygun Seçenekler

Markanın yetişkin ve farklı ırklar için ürettiği oldukça fazla mama bulunuyor. Ancak bu mamaların içeriğinde de yavru mamalarının içeriğinden farklı çok fazla bir madde olduğunu söyleyemeyiz. Yetişkin mamalarının çoğunda yüzde 15 oranında et bulunuyor. Bu etin türü mamanın kuzulu, balıklı ya da tavuklu olmasına göre değişebiliyor.

Ancak mamanın içindeki etin çeşidi ne olursa olsun bütün ürünlerde kanatlı proteini bulunması olumsuz bir durum diyebiliriz. Bu madde sindirilmesi zor ve köpeklerde alerjiye neden olan bir içeriktir. Benzer şekilde bu mamaların neredeyse hepsinde hayvansal yağ bulunuyor.

Bu hayvansal yağlar kalitesiz yağlardan elde ediliyor. Bu nedenle hassas köpeklerde deri sorunlarına neden olabiliyor. Mamaların gluten içermesi de yine karşımıza çıkan en olumsuz noktalardan biri. Pek çok insanda gluten alerjisi olduğunu düşününce köpeklere de bunun iyi gelmeyeceğini anlamak hiç de zor değil.

pro plan adult small somonlu ve pirincli 3 kg kucuk irk yetiskin kopek mamasi z proplan 2 | Shuayip.com
Yetişkin Küçük Irk Köpeklere Özel

Ürünlerin içinde yer alan mısır ve pirinç de kilo sorunu yaşayan köpeklerin çok hızlı bir şekilde kilo almasına neden olabilir. Köpeğinize bu mamaları belli bir süre denediyseniz ve sorun yoksa belki kullanmaya devam etmeyi tercih edebilirsiniz ancak zaman içerisinde köpeğiniz hızlıca kilo alırsa sebebi mama kaynaklı olabilir.

Son olarak da mamanın içinde bulunan soya ürünlerine bir göz atalım. Bu içeriğinde hayvanlar açısından yararlı olmadığını ifade edebiliriz. Mamaların içindeki soya ürünleri, kimyasal katkı maddeleri ile de birleştiğinde uzun vadeli kullanımda köpeklerin sağlığı açısından sakıncalı olabilir.

Sonuç

Mamaların içeriğini detaylı şekilde incelemediğimiz köpek sağlığına yararlı olmama ihtimali yüksek maddeler barındırdığını görüyoruz. Pek çok çalışma bu markanın ürünlerinin uzun vadeli kullanımda sorun yaratabileceğini gösteriyor. Ancak yine de ülkemizde en çok tüketilen ve memnun kalınan mamalardan biri olduğu için köpeğinizin bir hassasiyeti, sağlık sorunu ya da alerjisi yoksa mamayı deneyip kullanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü bu sonuçlar köpekten köpeğe değişmektedir.

İlginizi Çekebilir

Köpeklere Uygun Mama Markaları

Köpekler için İdeal Mama Seçimi

Yavru Köpeğe Hazırlık Rehberi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır