Reflex Kedi Kumu İnceleme

Kedi sahiplerinin en çok araştırdığı konulardan biri de kedi kumu çeşitleri. Tuvalet eğitiminde de büyük rol oynayan kedi kumu bir kedi sahibinin kedi tuvaleti aldıktan sonra aklını karıştıran problemlerden biri haline gelebiliyor. Piyasada Reflex, Ever Clean, Sanicat gibi markaların çıkarttığı çok çeşitli kumlar bulunuyor.

Ben de bugünkü yazımda sizin için en iyi kedi kumu hangisi ve hangi kumu kullansam kedim için daha iyi olur gibi soruların yanıtlarını arıyorum. Serimizin ilk incelemesini ise son dönemin popüler ürünü: Reflex kedi kumları üzerine yaptım.

Reflex kedi kumu inceleme
İnceleme

Kum Seçiminde Dikkat Edilecekler

Kum çeşitlerini incelemeden önce kum seçerken dikkat etmeniz gerekenlerden kısaca bahsetmek istiyorum. Kedi kumu alırken mutlaka bu ürünün kedinize uygun olduğundan emin olmalısınız. Çünkü kediniz bu kumu sevmezse tuvaletini kullanmaması gibi sorunlarla bile karşılaşabilirsiniz.

Bir kumun iyi olduğunu anlamak içinse topaklanma ve kokuyu hapsetme gibi özelliklerine dikkat etmek gerekiyor. Tozlu olup olmadığı da yine önemli noktalardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Şimdi bakalım Reflex kumlar bu kriterlere ne kadar uygunmuş.

Reflex Kum Çeşitleri

Tamamı yüzde yüz bentonit kumdan oluşan bu kedi kumu çeşitleri dört farklı özellikte satılıyor. Ever Clean kumların daha ucuzu olarak da bilinen bu kumların çok ciddi bir kullanıcı kitlesi olduğunu da ifade edebiliriz.

Kokusuz

Parfümsüz olarak geçen bu kokusuz kum hassas kediler için özel olarak üretilmiş bir formüle sahip. Hem cilt hem de solunum alerjisi yaşayan evcil hayvanlar için oldukça iyi bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz.

Bu kum serisinin en tozsuz çeşidi bu kokusuz modeli. Fiyat olarak diğeriyle benzerlik gösteriyor. Fiyatı farklı satış kanallarına göre değişse de genel olarak 40 lira civarında diyebiliriz.

reflex sensitive kokusuz kedi kumu 6 lt kristal kedi kumlari reflex 16936 15 B reflex 1 | Shuayip.com
Kokusuz

Klinik

Serinin bir diğer ürünü de klinik adıyla satılan kum. Bu kum kedi dışkısı veya idrarından dolayı oluşabilecek organizmaların hastalığa neden olmaması için özel olarak tasarlanmış. Ürünün içeriğinde yer alan küçük tanecikler bu organizmalara karşı etkili rol oynuyor.

Hamilelerin ve evinde küçük çocuğu olanların bu kumu güvenle kullanabileceği ifade ediliyor. Piyasada bu tür ürünlerden fazla olmadığından oldukça kullanışlı olduğunu ifade edebiliriz.

Eğer titizseniz ve kedilerin kumunda bakteri ürediğini düşünüyorsanız da bu ürünü alabilirsiniz. Ancak kokusuz bir kum arıyorsanız bunun kokulu olduğunu söyleyelim. Fiyatı farklı satış kanallarına göre değişmekle birlikte 65 lira civarında.

reflex klinik kedi kumu 10 lt kc5151851 1 5f2a6081895444e1972e9a048f4ea149 reflex 2 | Shuayip.com
Klinik

Aktif Karbon

Bu kum kedi kumunda yüksek oranda topaklanma sağlamak üzere özel olarak üretilmiş. Kedi kumunuzda sürekli dağılma oluyorsa ve küreği kullanırken sorun yaşıyorsanız mutlaka bunu tercih etmelisiniz.

İki kedisi olanların da sıkça tercih ettiği bu ürün kedi idrarında ve dışkısında bulunan amonyağa karşı ekstra mücadele sağlıyor. Kedinizin tuvaleti maması nedeniyle kötü kokuyorsa bu ürünü alarak hemen koku sorununa çare bulabilirsiniz. Bu kumun çok hafif bir kokusu var. İsterseniz diğer çeşitlerle karıştırarak da kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ürünün fiyatı farklı satış kanallarına göre değişmekle birlikte 60 lira civarında.

reflex aktif karbonlu topakanan kedi kumu 6 lt kristal kedi kumlari reflex 16933 15 B reflex 3 | Shuayip.com
Aktif Karbon

Aktif Karbon Granül

Bu kumun içinde aktif karbon granülleri bulunuyor. Bu granüllerin yine amonyağa karşı etkili bir mücadele verdiği düşünülüyor. Aktif karbon versiyonuna destek ürün olarak çıkartılan bu ürünün aktif karbonlu olan kumdan tek farklı kumun içinde aktif karbon granülleri olması.

Kedinizin idrarında ve dışkısında çok ciddi bir koku sorunu yaşıyorsanız bu kumu tercih edebilirsiniz. Topaklanma oranı aktif karbona göre biraz daha düşük olsa da bakterilerle savaşmada iyi diyebiliriz.

Genel Yorum

Çeşitlerini tek tek aldığımız Reflex kedi kumu çeşitleri ambalajı ve tasarımı itibariyle oldukça güzel. Ever Clean gibi hem popüler hem de pahalı olan ürünlere alternatif olarak üretilen bu kumları aldığınızda kolayca sapından taşıyabiliyorsunuz.

Kumları kaba dökerken biraz fazla toz çıkabilir ama kaba dökme işleminin ardından bu sorun kalmıyor. Bu nedenle eğer bu konuda bir rahatsızlığınız varsa bu işlemi balkonda yapabilirsiniz. Kumu havalandırmanız da işinize yarayabiliyor.

Kumun tanecikleri iriye yakın olduğundan evinize fazla dağılmıyor. Klasik ince taneli kumlar gibi değil. Bu da temizlik açısından büyük bir avantaj sağlıyor. Yani hem topaklanması iyi hem de evi kirletmiyor diyebiliriz.

Bu kumlar kedilerin patisine az miktarda yapışıyor. Bu da onu diğer kumların önüne çıkartıyor. Topaklanması oldukça iyi. Neredeyse sıfıra yakın oranda çamurlaşma oluyor diyebiliriz.

Ayrıca kokuyu hem çok hızlı hem de çok iyi hapsettiği için piyasadaki en iyi markalardan biri olduğunu ifade etmek mümkün.

İlginizi Çekebilir:

Kedi Tuvaletleri

Kum Seçimi

Yavru Kediye Hazırlık Rehberi

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır