Semizotu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Hafif ekşi tadıyla zaman zaman yemeklerde zaman zaman salata ve mezelerde kullanılan Semizotunun faydaları nelerdir? Bu yazımızda bu soruya cevap arayacağız..

Semizotu Akdeniz ikliminde yetişen bir türdür. Dünyanın her coğrafyasındaki mutfak kültürlerinde kendine yer bulan semizotu, hafif ekşi ve tuzlu bir tada sahip sulu ve lezzetli bir sebzedir. Özellikle yapraklar olmak üzere gövde, çiçekler ve tohumları da yenilebilir.

Semizotunun Bilinmeyen Faydaları

Semizotu kalori değerleri düşük olmasına karşın içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve Omega-3 yağ asidiyle besin değerleri açısından oldukça iyidir. Diyet yapanlar için biçilmiş kaftandır çünkü kalorisi düşük olması ve besin değerlerinin yüksek olması sebebiyle kilo aldırmaz, tok tutar ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin karşılanmasına yardımcı olur.

semizotu gidahatti semizotu 1 | Shuayip.com
Semizotu

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Sofralarda ağırlıklı olarak meze ve salata olarak kullanılır ve et yemeklerine de oldukça yakışmaktadır. Bazı mutfaklarda hamur işi yemeklerinde de kullanılmaktadır. Çin ve Hindistan’da bazı hastalıkların tedavisinde alternatif tıp yöntemi olarak kullanılmaktadır. İçeriğinde fazla miktarda Omega-3 yağ asidi, lifler, A vitamini, B vitaminleri, C vitamini, manganez, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve bakır gibi faydalı vitamin, mineral ve elementler bulundurur.

Çocuk Gelişimi İçin Faydalıdır

Semizotu üzerine yapılan araştırmalar içeriğinde bulunan Omega-3’ün Otizm, Hiperaktivite ve milyonlarca çocuğun muzdarip olduğu birçok diğer hastalıkları iyileştirdiği gözlemlenmiştir.

Sindirim Sistemini Düzenler

Çin’de ishal ve hemoroitten, dizanteriye kadar pek çok sindirim sistemi hastalıklarının tedavisinde yıllardan beri kullanılmıştır. Sindirim sistemine bulunan bu iyileştirici etkilerini içeriğinde bulunan dopamin, malik asit, sitrik asit, alanin gibi bazı faydalı bileşiklere borçludur.

Semizotunun yararları
Semizotu

Kanser Riskini Azaltır

21. yüzyılın en ölümcül ve trajik hastalıklarından birisi ne yazık ki kanserdir, ölüm mortalitesi yüksek olan kanser hastalığının riskini azaltan yiyecekler insanlar tarafından oldukça faydalı karşılanmaktadır. İçeriğinde bulunan C vitamini ve A vitamini antioksidanları sayesinde akciğer kanseri ve ağız kanseri gibi kanser türlerini önlemektedir. Ayrıca içerdiği betalain pigmentleri sayesinde hücrelerin mutasyon geçirmesini önleyerek kanser riskini azaltır.

Cilt İçin Faydalı

Bu bitkinin içerdiği bileşikler sayesinde birçok cilt kusurlarını ve kırışıklıkları giderirken cildi derinlemesine temizler ve nemlendirir. Ayrıca içeriğinde bulunan A vitamini sayesinde arı sokmaları ve yılan ısırmalarının sebep olduğu enfeksiyonu gidermede faydaları bulunur.

Kemiklerinizi Güçlendirir

İçeriğinde bulunan bazı mineral ve elementlerin kemik sağlığına çok büyük faydaları bulunur. Bunlar kemik dokularını yenileyen ve iyileşme sürecini hızlandıran kalsiyum, magnezyum, demir, manganez gibi mineral ve elementlerdir. Milyonlarca yaşlı insanın muzdarip olduğu osteoporozun iyileşmesinde doğal bir ilaç olarak görülebilir.

Gözlerinizi Keskinleştirir

İçeriğinde bulundurduğu A vitamini ve beta-karoten, gözlerinizin ihtiyaç duyduğu bileşenlerdir. İçerdiği bu bileşenler sayesinde özellikle yaşlılarda ortaya çıkan katarakt gibi göz hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olur ve gözlerinizi keskinleştirir.

semizotu salatasi semizotu 2 | Shuayip.com
Semizotu

Kan dolaşımını hızlandırır

İçeriğinde bulunan demir ve bakır elementleri alyuvar üretiminde rol alır. Bu elementler vücudun hücrelerine oksijen gönderilmesini sağlar, kan dolaşımını hızlandırır ve böylece dokuların kendini hızlıca yenileyebilmesine imkan verir.

Semizotu Nasıl Seçilir?

Çarşıdan veya marketten alırken diri ve sağlıklı olanları seçmeniz gerekir. Herhangi küf, leke veya çürük var mı diye bakın. Yabani yani organik olanı daha faydalı ve makbuldür. Yaprakları herhangi bir kum, böcek ya da mantar ilacı bulunmasına karşın bol ve tazyikli suyla yıkayın.

Hatta elma sirkeli suda bekletmeniz daha faydalı ve sağlıklı olacaktır. Sebzeyi sudan çıkardıktan sonra nemini alın ve böylece buzdolabında 3-4 gün bozulmadan saklayabilirsiniz. Dondurucuda saklamak istiyorsanız temizlenmiş ve kurulanmış semizotunu buzdolabı poşetine aktardıktan sonra poşetlerin ağzı büzülmeden önce havası alınarak bağlanıp, dondurucuda bu yöntemle saklanabilir.

Kullanım Şekli

  • Lezzetli salatalar, mezeler, çorbalar ve etli yemekler yapabilirsiniz.
  • Yapacağınız böreklerde iç malzeme olarak kullanabilirsiniz.
  • Gövde ve yapraklarını çeşni ile lezzetlendirerek soteleyip soslarınıza katabilirsiniz deniz mahsullerinin veya beyaz etin yanında garnitür şeklinde sunabilirsiniz.
  • Ispanak veya ısırgan otuyla birlikte kavurursanız oldukça lezzetli bir sebze yemeği yapmış olursunuz.
  • Sarımsak, biber ve salamura suyu ile birlikte aynı kavanoza doldurarak oldukça lezzetli turşular elde edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir:

Hint Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Karnitin Metabolizma Sağlığını Nasıl İyileştirir? 4 Başlıkta İnceledik!

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi için Bu 10 Maddeyi Uygulayın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır