Kristal Kumlar Kediler için Zararlı mı?

Silika olarak da adlandırılan kristal kumlar kedi kumu türlerinden biridir. Ever Clean ya da Trendline gibi markaların satışa sunduğu bu ürünler konusunda bazı soru işaretleri olsa da yine de hem ülkemizde hem de dünyada kullanılmaya devam ediyor. Veterinerlerin bu konudaki fikirlerine baktığımızda onların da bazılarının olumlu bazılarınınsa olumsuz yorumlar yaptığını görüyoruz. Ben de bugünkü yazımda sizin için kristal kumları detaylı bir şekilde incelemek istedim. Bakalım bu kumlar kedilerin sağlığı açısından zararlı mı yoksa kullanmaya devam edebilir miyiz.

Kristal kumlar kedilere zararlı mı?
Pratik Bilgiler

Kristal Kedi Kumu ile İlgili Temel Bilgiler

Bu ürünler laboratuvar ortamında oluşturulmuş kimyasal maddeler içeriğe sahip kumlardır. Bu ürünlerin içerisinde yabancı materyaller olduğundan doğal değildirler. Kullanım sebeplerine baktığımızda ise bentonit ürünlere göre çok daha uzun süre kullanılabildikleri için pek çok kişinin tercih ettiğini görüyoruz.

Uzun kullanım imkanı veren bu ürünler aynı nedenden dolayı bütçe dostu da sayılıyorlar. Kokuyu bentonit versiyonlara göre çok daha iyi hapsediyor, dışkı ve idrarı tutma konusunda da büyük başarı sağlıyorlar. Ancak bütün bunların nedeninin kimyasal maddeler olduğunu da bir kere daha hatırlatmak lazım.

Bu ürünler topaklanmadıkları için kedilerin patilerine yapışmıyor ve böylece de ev temizliği konusunda çok büyük avantaj sağlıyor. Bentonit ürünler gibi eve dağılmıyor ve etrafa saçılmıyorlar. Ayrıca uzun süre boyunca hiç değiştirmeden kullanılabiliyorlar.

Yaz aylarında ve sıcakta ya da kedilerin mama nedeniyle sorun yaşadığı dönemlerde ortaya çıkan kötü koku problemine birebir çare oldukları için kullanıcılar bu ürünleri satın almaya devam ediyor. Ayrıca kimyasal içeriğe sahip olduklarından tozutma da yapmıyorlar.

ever clean multi kristal koku onleyici kedi kumu 6 lt kedi kumlari ever clean 12699 54 B kristal 1 | Shuayip.com
Ever Clean

Teknik Özellikler

Bu ürünler sodyum silikat kimyasalından elde edilir.

İçerisine eklenen sıvıyı hapsedici tanecikler anında emilim sağlar.

Çevre dostudur ve doğaya zarar vermeyecek şekilde üretilirler.

Kedilerin patilerine yapışmadığı için cilt sorunlarına neden olmazlar.

Kullanımı diğer ürünlere göre daha kolaydır.

Zararları

Her ne kadar bu kumun pek çok pratik yönü ve artı özelliği olsa da ne yazık ki yapılan araştırmaların bu ürünlerin zararları yönlerini ortaya koyuyor.

Bu ürünler silikadan elde edildiği için kot taşlama işinde çalışan işçilerin yakalandığı silikozis hastalığına davetiye çıkartıyor. Bu hastalığın bilinen bir tedavisi olmadığını da belirtmekte yarar var.

Kediler sürekli bu ürünleri soluduğunda bir süre sonra astım, nefes darlığı, yorgunluk gibi belirtiler göstermeye başlayabilirler. Bu da silikozis hastalığına yakalandıkları anlamına gelir.

Yapılan çalışmalar bu ürünün tüberküloz ve bronşit gibi rahatsızlıklara neden olduğunu gösteriyor. Bu ürünün içeriğinde bulunan kimyasallar hem kedilerin hem de insanların ciğerlerine zararlı. Uzun vadeli kullanımda ne gibi sonuçlar ortaya çıkacağından emin olmak da mümkün değil.

Bu ürünlerin içerisine eklenen sıvı emici maddeler kedilerin tüyleri ile temas ettiğinde bazı durumlarda tüylerine takılabiliyor. Bu özellikle de uzun tüylü kedilerde ortaya çıkar. Tüye yapışan maddeler kedilerin tüylerini temizlemesi sırasında kedi tarafından yutulabilir.

Ayrıca kediler bu maddelerin parlaklığından etkilenerek onları yemeye çalışabilir. Oyuncak sanıp oynamak istediklerinde kedilerin dillerine yapışan tanecikler yutulabilir. Bunların sonucunda ise çok büyük bir tehlike ortaya çıkar.

Kedilerin bu maddeleri yutması durumunda tanecikler midelerinde eritilemez ve bağırsaklarında sindirilemez. Bu da çok ciddi hastalıklara yol açar. Hatta ölümle bile sonuçlanabilecek rahatsızlıklar oluşabilir. Her şeye rağmen bu ürünlerden kullanacaksanız çok dikkatli olmalısınız.

Bütün bu olumsuz durumlardan dolayı Amerika’nın en önde gelen hayvan hakları kuruluşlarından ASPCA (American Society for the Prevention of Cruelty to Animals) bu ürünlerin kullanılmasını önermiyor.

41Xn1H7apIL. AC SY350 kristal 2 | Shuayip.com
Pratik Bilgiler

Çözüm Önerisi

Eğer kediniz için bentonit ürünlerden kullanmayı tercih etmiyorsanız ve bu konuda sorun yaşıyorsanız silika yani kristal versiyonlar yerine farklı alternatifler denemeyi düşünebilirsiniz.

Uzun süredir yapılan tartışmalarda kansere bile neden olabileceği düşünülen bu ürünler yerine doğal içerikli talaş ürünlerden kullanabilirsiniz. Çam peletinden yapılan versiyonları da bulunan bu ürünler kediniz için de sizin için de daha iyi bir çözüm olacaktır.

Son olarak da yavru kedi bakımında bu ürünlerden kullanmayı denerseniz kedinizin tuvalet eğitimini reddetmesinin mümkün olduğunu ifade etmeliyiz. Bazı kediler doğal maddelerden yapılmayan bu ürünlere tuvaletini yapmayı kabul etmez ve tuvalet konusunda travma geliştirebilirler.

İlginizi Çekebilir:

Reflex Kedi Kumu İnceleme

Kedi Kumu Karşılaştırması: Sanicat – Ever Clean – Pisipisi

Kedilerin Tüy Dökümü Nasıl Azaltılır?

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır