Yazların Kurtarıcısı: Sineklik Hakkında 5 Önemli Detay!

Bu incelememde hemen her evde bulunan kurtarıcı bir üründen bahsedeceğim: Sineklik! Pek çok modeli, çeşidi ve kullanım alanı bulunan bu ürün, adı üstünde, oldukça rahatsız edici canlılar olan sineklerin ve sivrisinek gibi kanatlı her bir böceğin evimizi istila etmesini önleyen önemli bir ürün olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün bir yığın alışveriş sitesinde sergilenen ve binlerce çeşidi, modeli, markası ve üreticisi bulunan sineklik, internette en çok satılan ürünlerin başında geliyor. Tabi ki, sinekliğe olan talep, yaz sezonunun açılmasıyla birlikte artıyor.

Önemli Detaylar!

Bu içeriğimde dikkatinizi özellikle çekmek istediğim bazı noktalar bulunuyor. Zira bu noktalar hem sinekliğin işlevleri hem de hangi özellikleri taşıması gerektiği açısından işinize yarayacak ipuçları barındırıyor.

  • Sineklik ne işe yarar?
  • Plise sineklik ne demek?
  • Plise sineklik nasıl temizlenir?
  • Stor sineklik nedir?
  • Hangi model daha kullanışlı?
Sineklik modelleri
Sineklik hakkında

İnceleme

Genellikle evlerin pencere ve kapılarında kullanılan fonksiyonel ürünlerdir. Özellikle yazın sıcak havalarda; sivrisinek, arı, karasinek, at sineği ve pire gibi dışarıdan uçarak, yürüyerek veyahut da sürünerek içeri girebilecek her türlü haşereyi engelleyip, ev veya ofis gibi alanların havalandırılmasını sağlar.

Kullanıcılarını korumaya odaklı olan bu ürün, mikrop taşıyabileceği ihtimaline karşın istenmeyen her türlü haşerenin evin içerisine girişini önler. Dolayısıyla insan sağlığı açısından faydalı, önemli ve işlevseldir.

Hiç kuşkusuz en popüler özelliklerinden biri, kızarıklık veya kaşıntıya neden olan ısırıkları ve kulak tırmalayıcı vızıltılarıyla, geceleri uyku uyutmayan ve yaz aylarının korkulu rüyası olan sivrisineklerin eve girmesini önlemesidir. Bebeklerin, çocukların veya evcil hayvanların yaşadığı evlerde de kullanılması gerekir.

cat mesh window sineklik 2 | Shuayip.com
Yazların Kurtarıcısı: Sineklik Hakkında 5 Önemli Detay! 3 | Shuayip.com

Zira evin kapı veya pencerelerine takılan ürün elek şeklindeki ağları sayesinde; evcil hayvanların, bebeklerin veya küçük çocukların iç mekandan çıkmalarını, pencereden veya balkondan düşmelerini engeller. Örneğin bebek odalarına takılan sineklikler, bebeklerin tüm haşerat ve sineklerden korunması sağlayabilir.

Çevreci bir ürün olarak haşerelerle ilaç, zehir gibi herhangi bir kimyasal madde olmadan, tamamen doğal yöntemlerle mücadele ederler. Evde veya ofiste; pencere, kapı, cam balkon, balkon kapısı ve havalandırma boşlukları gibi açılıp kapanma özelliği olan her yere takılabilir.

Açılıp kapanma özelliğine sahip olan bu yerlerin plastik, alüminyum, ahşap ya da demir doğrama olup olmaması önemli değildir. Dolayısıyla sizler de evinizde dilediğiniz her köşeye bu ürünü takabilir, istenmeyen haşerelerden veya evcil hayvanınızın pencereden düşme olasılığı gibi kaygı veren durumlardan kolayca kurtulabilirsiniz.

Sineklik Çeşitleri Nelerdir?

Sinekliğin; plise, menteşeli, stor, kedi sinekliği, sürme sineklik ve içe açılır sineklikler gibi daha pek çek çeşidi bulunmaktadır. Bunlar arasında en bilinenlerden ve en kullanışlı olanlardan biri hiç kuşkusuz plise’dir.

Plise sineklik ne demek?

Kolay kullanımı ve şık, modern tasarımı ile öne çıkan bir model olan Plise sineklikler, ‘pileli sineklik’ olarak da anılır. Birçok alana kolayca takılıp kullanılabilen plise, pileli tülden oluşan ve her renkte üretilebilen bir sineklik çeşididir. Türkiye’de ve hatta tüm dünyada en çok kullanılan model olan plise, dekoratif oluşu ve göz zevkine hitap edilişi sayesinde oldukça popülerdir.

Buna karşın ekonomik açıdan uygun ve hesaplı bir üründür. Normal sinekliğin yetersiz kaldığı noktalarda kullanılan plise, hem kullanım hem de kurulum açısından fazlasıyla rahattır. Velhasıl evinize böyle bir ürün taktırmayı düşünüyorsanız, plise modelini gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

– Plise sineklik (pileli) nasıl temizlenir?

Pileli modeller, genellikle pencere veya kapının dış tarafına monte edilerek takılır. Bu nedenle monteyi söküp sinekliği temizlemek biraz uğraştırıcı olabilir. Fakat yapılması gereken şey oldukça basittir. İlk olarak uygun bir temizlik deterjanı alınmalıdır. Deterjan kullanılarak bir temizlik suyu oluşturulmalı ve elde edilen temizlik suyu, yukarıdan aşağıya doğru olmak suretiyle Plise sinekliğin üzerine dökülmeli veya püskürtülmelidir.

Bu işlemin ardından kalıntı ve kirlerin akıp gitmesi için bir süre beklenmelidir. Kimyasal bir ürün kullanmak istemiyorsanız, sinekliğinizi karbonat ile temizleyebilirsiniz. Dilerseniz karbonat ile su karışımı hazırlayabilir veya sinekliğe önce karbonatı döküp ardından su ile temizleyebilirsiniz.

– Stor sineklik nedir?

Stor sinekliği tıpkı bir stor perde gibi düşünebilirsiniz. Hareket gücüne sahip yaylı bir mekanizma ile çalışan bu model, kullanılmadığı zamanlarda veya açılması gerektiğinde küçük bir el hareketi ile kendi kendini toplayan/bırakan dolayısıyla katlanabilen bir yapıya sahiptir.

Hangi Sineklik Daha Kullanışlı?

Evinizde kullanabileceğiniz en kullanışlı modeller; menteşeli, plise ve stor sineklik olarak sıralandırılabilir. Bu çeşitler arasında ekonomik olarak en uygun olan model plise ve menteşeli olup; storlar diğer modellere göre daha pahalıdır.  

Artılar

Sinekliğin pek çok artısı olduğu su götürmez bir gerçek. Özellikle yaz aylarında sivrisineklerden korunmamızı sağlayan, evcil hayvanımızın pencereden veya balkondan düşmesini engelleyen, bebekleri eve girebilecek haşerelerin ısırıklarından ve taşıdıkları mikroplardan koruyan bu ürün, yüksek koruma sağlayan kullanıcı odaklı bir üründür.

Eksiler

Sinekliğin belirli kullanım alanlarındaki sorunları dışında eksi diyebileceğimiz bir dezavantajı yoktur. Fakat yaz mevsiminde ne denli kullanışlıysa, oldukça düşük bir ihtimal de olsa kış mevsiminde kullanışsız olabiliyor.

İnceleme Sonucu

İncelememin sonucu olarak, sinekliğin hayat kurtaran faydalı bir ürün olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Üstelik sağlık açısından ne denli faydalı olduğu da ortada! Düşük maliyetlerle evinize bu ürünü taktırarak kendinizi sivrisineklerin dayanılmaz varlığından kurtarabilir, evcil hayvanınızın veya bebeğinizin güvenliği için korunaklı bir ortam oluşturabilirsiniz.

Sinekliğin nitelikleri ve faydalarıyla ilgili yaptığım bu incelemeyi yeterli ya da yetersiz bulduysanız, mutlaka benimle paylaşın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır