Gratis’te Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Markalar -3

Yeni bir yazıdan herkese merhaba! Hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar serimize bugün kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bugün de Gratis’te Hayvan Deneyi Yapmayan Markalar ile ilgili konuşacağız. Kozmetik markalarından biraz daha bahsettikten sonra hayvan deneyi yapmayan temizlik markaları üzerine de yazılar oluşturacağım. Dilerim herkes cruelty free ürün kullanımının bilincine varır ve hayvan deneyi yapan markalar yerine muadillerini tercih eder.

Bugün Inecto, Evoluderm, Makeup Obsession, Organic Shop, Body Fantasies ve Jeuvnile adlı markaları detaylı olarak inceleyeceğim. Yaptığım incelemeler sonucunda markaları alıp almama konusunda karar sizin, Gratis mağazalarında yer alan diğer markalar ile ilgili yazdığım inceleme yazımı incelemek için yazının üstüne tıklayabilirsiniz. İyi okumalar dilerim.

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Markalar:

Inecto

Çin gibi bazı ülkelerde hayvanlar üzerinde deney yapılmadan ürün satışa sunmak kanunen yasal değildir. Bu sebeple cruelty free olduğunu iddia eden markaların öncelikle Çin pazarı gibi Pazar yerlerinde satış yapıp yapmadığına bakılır. Eğer marka Çin pazarında satış yapmıyorsa ve güvenilir sertifikalara sahipse %100 hayvanlar üzerinde deney yapmayan markadır diyebiliriz. Inecto da hayvan refahına saygı gösteren vegan şirketlerden bir tanesi ve kesinlikle Çin pazarında satış yapmıyor. Aldığı sertifikalar ve hayvan deneyleri ile ilgili de oldukça şeffaf davranmaya çalışıyor. Bazı kaynaklar Inecto markasına güvenmese de ben güvenebileceğimiz markalar arasında yer aldığını düşünüyorum. Inecto’nun ürettiği tüm ürünlerde Vegan dostu olduğuna dair damgalar bulunuyor. Bu markanın kullanılabilir olduğunu düşünüyorum.

inecto naturals urunleri 03 adobespark hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar 2 | Shuayip.com

Evoluderm Cruelty Free Mi?

Evoluderm adlı markanın vegan olduğuna dair herhangi bir sertifikası bulunmuyor ve Çin pazarında aktif olarak satışı yapılıyor. Evoluderm yaptığı açıklamaya göre ürünlerin hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde test yapmıyor ancak Çin hükümeti markadan izin almadan ürünleri hayvanlar üzerinde deneyebiliyor. Dolayısıyla kendileri doğrudan hayvanlar üzerinde deney yapmasalar bile Çin pazarında yer aldıkları için dolaylı olarak ürünleri hayvanlar üzerinde test edilebiliyor. Bu durumda Evoluderm adlı markayı satın alıp almamak tamamen sizin inisiyatifinize kalıyor. Eğer vegansanız ve ürünlerin içeriklerine de dikkat ediyorsanız Evoluderm bazı ürünler dışında hiçbir ürününde hayvansal kökenli içerik kullanmadığını söylüyor. Kısacası eğer ki bu markayı tercih etmek istiyorsanız alacağınız ürünü dikkatli seçmenizi tavsiye ederim.

Evoluderm Tonik Serisi adobespark hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar 3 | Shuayip.com
Gratis'te Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Markalar -3 7 | Shuayip.com

Makeup Obsession

Makeup Obsession Gratis mağazalarında bulunan en güvenilir cruelty free markalardan bir tanesi diyebiliriz. PETA tarafından onaylı CF sertifikası bulunan bir şirket, Türkiye’de bilinirliği fazla olmasa da yurtdışında güçlü markalardan biri olarak kabul ediliyor. %100 vegan ve zulümsüz kozmetik ürünleri satın almak isteyenler Makeup Obsession adlı markaya göz atabilirler.

hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar

Organic Shop

Organic Shop Çin pazarı gibi hayvan deneylerinin zorunlu olduğu ülkelerde satış yapmasa da cruelty free olduğuna dair sertifikası bulunmadığından dolayı kesin konuşmak maalesef mümkün değil. Kendi web siteleri de dahil olmak üzere birçok yabancı kaynakta %100 cruelty free oldukları yazsa da sertifikasız markaları satın alırken bir kez daha düşünmek gerektiğine inanıyorum. Bununla birlikte bu markanın tüm ürünleri vegan değil, dolayısıyla bu markanın ürünlerini satın alırken mutlaka öncesinde içerik kısmını kontorl etmek gerekiyor. Umarım Organic Shop yakın zamanda güvenilir bir kaynaktan sertifika alır ve gönül rahatlığıyla bu markadan alışveriş yapabiliriz.

unnamed adobespark scaled 1 hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar 4 | Shuayip.com

Body Fantasies

Body Fantesies PETA tarafından onaylı hayvan deneyi yapmayan markalardan bir tanesi ve Türkiye’de satılan güvenilir cruelty free markalar arasında yer alıyor. Bilmeyenler için Body Fantasies kadınlar için parfüm ve mistler üretiyor. Yeni bir parfüm almak isteyip parfüm markalarından emin olamayan kişilerin bu markaya göz atmasını tavsiye ederim.

277c0db3f5bc6cabbeb7460495c87b9e adobespark hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar 5 | Shuayip.com

Jeuvenile

Jeuvenile hayvan dostu firmalar arasında yer alıyor. Ürünlerinin hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde test yapmıyor ve ürettiği hiçbir üründe hayvansal kaynaklı içeriklere yer vermiyor. Jeuvenile Türkiye’de bulunan vegan markalar arasında yer alıyor. Aynı zamanda elde ettiklerigelirin %3’ünü hayvan barınaklarına bağışlıyorlar. Hem veganların hem de cruelty free ürün kullanmak isteyen kişilerin %100 güvenle alabilecekleri bu markaya mutlaka göz atmalarını tavsiye ederim.

a 12 1 adobespark hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalar 6 | Shuayip.com
Gratis'te Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Markalar -3 8 | Shuayip.com

Bu yazımızda cruelty free markalar üzerine konuştuk. Yazıda da bahsettiğim üzere bu markaların bir kısmının kesin olarak zulümsüz kozmetik markaları arasında olduğunu söyleyemesem de bir kısmının güvenilir markalar olduğunu söyleyebilirim.

Rossmann’da bulunan hayvanlar üzerinde deney yapmayan markalara ulaşmak için yazının üstüne bi’ tık yeter! Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, şimdilik hoşçakalın!

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarıya Kaydır